macOS Monterey yenilikçi özelliklerle geldi

0

macOS Monterey, sonbahar aylarında Mac kullanıcıları tarafından ücretsiz olarak indirilebilecek…

Apple, her yıl yaz aylarında düzenlediği WWDC – Geliştiriciler Konferansı’nın merakla beklenen duyurularını gerçekleştirdi. Bu kapsamda iOS 15, iPad OS 15 ve watchOS 8’in yanı sıra bir sonraki Mac işletim sistemi macOS Monterey duyuruldu. Geliştirilme süreci bir süre devam edecek olan macOS Monterey, sonbahar aylarında Mac kullanıcıları tarafından ücretsiz olarak indirilebilecek.

Apple’ın “dünyanın en gelişmiş masaüstü işletim sistemi” şeklinde lanse ettiği macOS’un 2021 yılı versiyonu Monterey adıyla geldi. Monterey, ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki bir kentin adı.

macOS Monterey kullanıcılara bağlantıya geçmenin, daha fazlasını yapmanın ve Apple aygıtları arasında daha sorunsuz bir şekilde çalışmanın yeni yollarını vadediyor. FaceTime uygulamasındaki yeni bir özellik olan SharePlay, kullanıcıların deneyimlerini paylaşmalarına imkan veriyor. Yeni ‘Sizinle Paylaşılan’ özelliği ise Mesajlar aracılığıyla paylaşılan içerikleri doğrudan Fotoğraflar, Safari, Apple Podcasts, Apple News ve Apple TV uygulamalarından keşfetmeyi ve deneyimlemeyi kolaylaştırıyor.

Safari’de yapılan önemli bir güncellemeyle sekme çubuğu çok daha kullanışlı hale geliyor. Sekme Grupları sekmeleri düzenlemeyi kolaylaştırıyor.

Mac’te de kullanılabilen Kestirmeler gündelik işleri otomatik hale getiriyor ve Odak özelliği kullanıcıların dikkatlerinin dağılmasını engelleyerek yaptıkları işe odaklanmalarını sağlamayı hedefliyor.

Bunların yanı sıra yeni Süreklilik özellikleri olan Universal Control ve AirPlay to Mac, Apple aygıtları arasında sorunsuzca çalışmanın daha fazla yolunu sunuyor.

Öte yandan macOS Monterey’in iMac, MacBook Air, 13 inç MacBook Pro, Mac mini ve Apple’ın Intel tabanlı Mac’leri de dahil olmak üzere şimdiye kadarki en geniş Mac ürün serisini destekleyeceği kaydedildi.

Cevap bırakın