MacOS casus yazılımı CloudMensis kullanıcıları gözetliyor

0

ESET Araştırma Birimi, gizliliği ihlal edilmiş Mac bilgisayarların kullanıcılarını gözetleyen, operatörleriyle iletişimi sağlamak için yalnızca herkese açık bulut depolama hizmetlerini kullanan ve önceden bilinmeyen bir macOS arka kapısı keşfetti.

ESET, operatörlerle iletişime geçmek için bulut depolama hizmetlerini ve dizin isimleri olarak da ayların isimlerini kullandığı için söz konusu kötü amaçlı yazılıma CloudMensis adını verdi. Bu kötü amaçlı macOS yazılımı, komuta kontrol kanalı olarak bulut depolamayı kullanırken pCloud, Yandex Disk ve Dropbox olmak üzere üç farklı hizmet sağlayıcısını destekliyor. CloudMensis, gizliliği ihlal edilmiş Mac’lerden belgeleri, tuş vuruşlarını ve ekran görüntülerini dışarı sızdırmak da dahil olmak üzere 39 adet komut verebiliyor. Kullanılan bulut depolama hizmetlerinden alınan meta veriler, bu saldırının ilk kez 4 Şubat 2022’de bir Mac’in gizliliğini ihlal ettiğini gösteriyor. CloudMensis dağıtımının sınırlı sayıda olması, kötü amaçlı yazılımın hedeflenmiş bir operasyonun parçası olarak kullanıldığına işaret ediyor.

Ne yaptığını görüyorum

CloudMensis Mac kullanıcıları için bir tehdit olsa da dağıtımının sınırlı sayıda olması, bunun hedeflenmiş bir operasyonun parçası olarak kullanıldığına işaret ediyor. ESET’e göre bu kötü amaçlı yazılım ailesinin operatörleri, CloudMensis’i ilgi duydukları belirli hedeflere dağıtıyor. macOS önlemlerini atlatmak için güvenlik açıklarının kullanılması, kötü amaçlı yazılımın operatörlerinin casusluk operasyonlarından alınacak başarıyı arttırmak için aktif olarak çaba harcadıklarını gösteriyor. Araştırma, bu grubun açıklanmayan güvenlik açıklarını (sıfır gün saldırısı) da kullanmadığını ortaya koydu. Bu yüzden, en azından önlemlerin ihlal edilmesinden kaçınmak için güncel bir Mac kullanmanız tavsiye edilir.

CloudMensis’i inceleyen ESET araştırmacısı Marc-Etienne Léveillé durumu şu şekilde açıklıyor: “CloudMensis’in ilk başta nasıl dağıtıldığını ve kimlerin hedef alındığını halen bilmiyoruz. Kodun genel kalitesi ve bir gizleme yönteminin bulunmayışı, CloudMensis yazarlarının Mac geliştirme konusuna çok aşina olmadıklarını ve pek de ileri seviyede olmadıklarını gösteriyor. Yine de CloudMensis’i güçlü bir casusluk aracı yapmak ve potansiyel hedefler için bir tehdit oluşturmak amacıyla çok fazla kaynak kullanıldığı görülüyor.”

 

Cevap bırakın