macOS Big Sur’un en fazla beğenilen özellikleri

0

Apple’ın bilgisayarları için tasarlanmış işletim sistemi macOS, bu yıl yonunda yeni bir hale bürünecek. Big Sur olarak adlandırılan bu işletim sistemi ile birçok farklılık kullanıcıların karşısına çıkacak. Bu yazımızda, Apple bilgisayarlara gelecek yeni özellikler ne sorusunun cevabını en çok beğenilen 3 yeni özellik ile sizlere açıkladık.

Apple bilgisayarlara gelecek yeni özellikler kullanıcılara neler sunacak?

Yenilenmiş tasarım

Yeni işletim sistemi, yenilenmiş tasarımla beraber gelecek. Eski ikonlara veda ederken, yen, ikonlar hem yeni bir tasarıma hem de yeni işlevsel özelliklere sahip olacaklar.  Tüm bunlara ek olarak yeni uygulama simgeleri artık kare şeklinde görünüyor.

Yeni kontrol merkezi

macOS BigSur ile beraber yeni bir kontrol merkezi karşımıza çıkıyor. Yenilenmiş kontrol merkezi, kullanışlı Mac işlevlerini sadece bir tık uzakta tutacak. WiFi, AirDrop, Bluetooth, ses, ekran ve klavye parlaklığı için hızlı erişim denetimlerinin yanı sıra Karanlık Mod, True Tone ve Night Shift gibi seçeneklere de buradan erişebileceğiz.

Yeni Bildirim Merkezi

Yeni Bildirim Merkezi, Apple’ın widget’ları yeniden tasarlaması ve bildirimlerin çalışma şeklini değiştirmesiyle macOS Big Sur’daki en büyük tasarım güncellemelerinden birisi oldu. Widget’lar, iOS 14’deki işlevleriyle Apple bilgisayarında da benzerlikler içeriyor. Bildirimler artık uygulamaya göre gruplandırılıyor, bu da onları daha okunabilir hale getiriyor. Ayrıca birçok bildirim, örneğin yeni gelen bir e-postanın, Mail uygulaması açılmadan hızlı yanıt ile cevaplanması gibi birçok işleve sahip.

Cevap bırakın