macOS 10.14 Mojave tanıtıldı

0

Yeni macOS 10.14 Mojave tanıtıldı. İşte detaylar…

Apple, 4 Haziran 2018 tarihinde başlayan ve özellikle yazılım dünyası tarafından merakla beklenen WWDC (Worldwide Developers Conference) 2018 kapsamında Mac bilgisayarlarının en yeni temel işletim sistemi versiyonu macOS 10.14 Mojave’yi tanıttı. Çok sayıda yenilikle gelen yeni Mac işletim sistemi, birkaç sürecek geliştirilme sürecinin ardından muhtemelen sonbahar aylarında nihai versiyonuyla tüm kullanıcılara ücretsiz olarak sunulacak.

macOS 10.14, birkaç gün önce gündeme gelen Dark Mode (karanlık modu) özelliği ile dikkat çekiyor. Twitter kullanıcılarının renk düzenini beyaz veya koyu renk temasıyla kullanmasını anımsatacak olan yenilik sayesinde Mac kullanıcıları, ekranlarındaki tüm öğeleri koyu tema eşliğinde görebilecekler. Özelliğin, kullanıcı içeriğinin öne çıkardığı, kontrolleri ise geri plana ittiği kaydediliyor.

Desktop Stacks adı verilen özellik ise masaüstünü daha iyi organize etme işlevi sunuyor. Yeni bir dosya oluşturulduğunda ilgili yere taşınması gibi yenilikler söz konusu.

Mac App Store tasarımı yenileniyor, ayrıca kullanıcıların belirli bir amaca uygun olarak doğru uygulamaları keşfetmesinin mümkün kılınacağı belirtiliyor.

Finder, yeni bir Galeri görünümü ile birlikte geliyor. Görünüm, büyük ön izleme penceresi ve kaydırılabilir çubuğuyla daha işlevsel oluyor. Yeni bir kenar çubuğunda hızlı işlem menüsüne yer veriliyor.

Ekran görüntüsü alındığında ön izleme ve paylaşım seçenekleri, iPhone’daki multimedyaların Mac’te de görünmesi, Safari’de web sitelerindeki paylaşma, beğenme gibi butonları devre dışı bırakma gibi özellikler getiriliyor.

Eklenecek özelliklerle daha fazla yenilikle sunulması beklenen yeni Mac işletim sisteminin Ekim ayında final versiyonunun yayınlanması güçlü bir ihtimal durumunda.

Cevap bırakın