Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiMac’ler tüm zamanların en büyük virüs akını ile karşı karşıya

  Mac’ler tüm zamanların en büyük virüs akını ile karşı karşıya

  mac

  Mac bilgisayarlar, Windows işletim sistemli bilgisayarlarla karşılaştırıldıklarında genellikle daha az malware/virüs sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Yıllar boyunca Mac bilgisayarları hedefleyen çok sayıda virüs ya da kötü amaçlı yazılım varlığını sürdürdü, ancak birçok denemeden de başarısızlıkla ayrıldıkları biliniyor. Diğer taraftan Apple tarafından geliştirilen OS X platformunun yenilmez olduğunu söyleyebilmek mümkün değil. Üstelik artık Apple’ın yeni nesil bilgisayarlarının artan popülaritesi ile beraber hacker’lar için daha gözde hedefleri arasında olduğu da bir gerçek.

  Yayınlanan yeni bir araştırma raporu da bunu doğrular nitelikte. Buna göre Mac için geliştirilen kötü amaçlı yazılım sayısı, 2015 yılında rekor seviyede arttı. Veriler bir hayli ürkütücü; 2010-2014 yılları arasında tespit edilen 180 Mac odaklı kötü amaçlı yazılıma karşın 2015 yılında söz konusu rakamın 948 olduğu kaydediliyor. Üstelik henüz yılın sonuna da gelinmiş değil.

  Mevcut analiz, şüphesiz Mac platformuna yönelik en ciddi kötü amaçlı yazılım sıçraması anlamı taşıyor. Bununla birlikte Apple Mac OS X için geliştirilen bilgisayar virüslerinin Windows ile kıyaslandığında hala çok gerilerde olduğu görülüyor. Bu yöndeki açıklama da bir hayli çarpıcı; Windows için ortaya çıkarılan zararlı yazılım sayısının Mac’e dair ilgili rakamın (948) onbinlerce katı olduğu belirtiliyor.

  hacker

  Mac için gelen kötü amaçlı yazılımların, Windows’a göre çok daha özel senaryolar içermesi gerekebilir ama görünen o ki gidişat oldukça tehlikeli. Dünya genelinde hızla artan Apple bilgisayar sayısı da düşünüldüğünde bazı önlemlerin alınması gerektiği ortaya konuluyor.

  Otoriteler, kullanıcıların Apple platformunu kullansalar dahi her zaman dikkatli olmaları (en temel uyarı olarak süpheli kişilerden gelen spam e-mail’leri açmamaları) ve sonraki OS X sürümlerinde de Apple’ın daha dikkatli olması gerektiği konularında birleşiyorlar. Elbette Windows kullanıcıları için de gerekli önlemler gözardı edilmemeli.

  Yazılım dünyasına dair gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN