Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürMacBook Air ile MacBook Pro Arasındaki Farklar

  MacBook Air ile MacBook Pro Arasındaki Farklar

        Eğer yeni bir MacBook satın almayı düşünüyorsanız, karşınıza MacBook Pro ve MacBook Air seçenekleri çıkacaktır. Apple’ın daha büyük ekranlı MacBook Air modelini duyurmasının ardından, seçim konusunda kararsızlık yaşayabilirsiniz. Bu haftaki ” MacBook Air ile MacBook Pro Arasındaki Farklar ” başlıklı yazımda, MacBook almadan önce karar veremeyenler için modeller arasındaki farklardan bahsedeceğim.

        MacBook satın alırken dikkate alınması gereken birkaç faktör var. Ekran boyutu, depolama kapasitesi, işlemci gücü ve tabii ki fiyatı. Yeni MacBook Pro ve MacBook Air modelleri, Apple’ın son teknoloji M2 çipi ile sunulmakta. Bu da daha yüksek performans, daha iyi enerji verimliliği ve uzun pil ömrü anlamına geliyor.

  • MacBook Air ile Macbook Pro arasındaki farklar oldukça belirgin aslında. İlk göze çarpan fark, fiyatlandırma ve işlem gücü. M2 çipi içeren en uygun fiyatlı MacBook Pro, aynı çipi kullanan en uygun fiyatlı MacBook Air’den daha pahalı.
  • M2 MacBook Pro, daha fazla birleşik bellek, daha uzun pil ömrü, daha fazla bağlantı noktası (HDMI ve SD kart dahil) ve daha sofistike GPU ve CPU barındırıyor. Ayrıca, 13 inç, 14 inç ve 16 inç olmak üzere üç farklı ekran boyutu seçeneği mevcut.
  • Hatta en küçük yapılandırmada bile, 13 inçlik MacBook Pro Apple’ın M2 çipi ile çalışıyor. Pro daha üstün GPU’ sahip ve MacBook Air’de bulunmayan bir Touch Bar barındırıyor. Touch Bar, geleneksel işlev tuşlarının yerine dokunmatik bir OLED şeridi sunuyor.
  • 14 ve 16 inç MacBook Pro, Apple’ın daha güçlü M2 Pro veya M2 Max çiplerini barındırıyor. 8K video düzenleme, 3D tasarım, müzik prodüksiyonu ve yüksek çözünürlüklü fotoğraf düzenleme gibi profesyonel görevler için bu modeller daha uygun hale geliyor.

  MacBook Fiyatı

        13 inç MacBook Air 1.099 dolardan başlıyor. Daha fazla depolama alanı eklendiğinde fiyat 1.399 dolara kadar çıkabiliyor. 15 inç MacBook Air ise 1.299 dolardan başlayıp, depolama alanı artırıldığında 1.499 dolara kadar çıkabiliyor. Daha sınırlı bütçeler için Apple 999 dolara M1 destekli MacBook Air sunuyor.

        Öte yandan, 13 inç ve 15 inç MacBook Air sadece temel M2 çipi ile geliyor. Ancak bu, MacBook Air’ın zayıf bir seçenek olduğu anlamına gelmiyor. MacBook Air, MacBook Pro’ya göre daha ince ve hafif bir tasarıma sahip. Daha az iç donanıma ev sahipliği yapıyor. Örneğin, HDMI gibi iş için gerekli bağlantı noktaları veya soğutma fanı gibi donanımlar bulunmuyor. Apple, bu laptopların CPU sıcaklığını düşük tutarak performanstan ödün veriyor.

  Hangi MacBook Benim için Uygun?

        Hangi MacBook’ın sizin için uygun olduğu, nasıl kullanmayı planladığınıza, ekran boyutuna ve taşınabilirliğe bağlı. Grafik tasarımcısı, müzik yapımcısı, profesyonel fotoğrafçı veya video düzenleme gereksinimleri olan biri olabilirsiniz. İşte 14 veya 16 inç MacBook Pro sizin için en uygun seçenek olabilir. Bu modeller daha yoğun grafik işleme ve daha fazla yazılımın arka planda çalışmasına izin verebiliyor.

        Ofis uygulamaları, internet  veya temel kullanım senaryoları için MacBook Air daha uygun bir seçenek olabilir. Ayrıca, Apple ekosistemi içinde bir bütünlük sağlamak için her iki model mükemmel birer seçenek. MacBook’larda FaceTime aramalarını MacBook ve iPhone arasında geçiş yapma olanağı sunan Handoff gibi özellikler bulunmakta. Ayrıca, MacBook’unuzla kolayca iPhone’daki dosyalarınıza, mesajlarınıza, kişilerinize ve fotoğraflarınıza erişebiliyorsunuz.

        Sonuç olarak, Hangi modeli seçerseniz seçin, Apple’ın kalitesi ve performansı sizi memnun edecektir. Dilerseniz MacBook Air için En İşlevsel Kısayollar adlı blog içeriğimize de göz atabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN