Mac Studio, Apple Ailesinin Yeni ve Son Derece Güçlü Üyesi

0

Apple, farklı kesimlere hitap etmeyi bilen başarılı bir teknoloji şirketi. Telefonlar, dizüstü bilgisayarlar derken şirket ürün ailesine Mac Studio isimli yeni bir üyeyi kattı. Fazla gündeme gelmese de Mac Studio için aslında, Apple’in kadim ve kemik kitlesine teşekkürü diyebiliriz. Çünkü Mac Studio, Apple’ın yaratıcı profesyonellere yönelik en yeni ve güçlü iş istasyonu. Ürün, MacBook Pro ailesine kıyasla bile bir hayli güçlü kalıyor. Bu cihaz ile Final Cut Pro’da ultra yüksek çözünürlüklü (8K) videoları düzenlemek çocuk oyuncağı kalıyor.

Mac Studio
Mac Studio gücüne göre küçük boyutlara sahip özel bir iş istasyonu

Mac Studio gücünü M1 Ultra işlemciden alıyor

Apple, yeni ürünü fiziksel olarak Mac Mini formatında tasarlamış. Ancak yükseklik yaklaşık olarak Mac Mini’nin iki buçuk katı. Boyut açısından Mac Studio avantajlı çünkü PC tarafındaki birçok rakibinden daha küçük. 3.6 kilo ağırlığında olan ürün, 9.5 cm yüksekliğe, 19.7 cm genişlik ve derinliğe sahip.

İşlemci tarafında ise ürün yepyeni M1 Ultra çip ile geliyor. Bu işlemci iki M1 Max yongasından oluşuyor. Yongalar düşük gecikme süreli, yüksek bant genişliğine sahip bir konektör ile birbirine bağlanıyor. Ürünün iki modeli mevcut. Görece giriş modeli 10 çekirdekli M1 Max işlemciye sahip. Bu ürün 10 çekirdekli bir grafik işlemci ve 32 GB RAM ile çalışıyor. İkinci ve daha güçlü model ise 20 çekirdekli bir işlemci ile geliyor. Buna 48 çekirdekli bir grafik işlemci ve 64 GB RAM eşlik ediyor.

Bağlantılara gelecek olursak DisplayPort, HDMI, Thunderbol 4, USB 3.1, USB 4 gibi portları görüyoruz. Asıl heyecan verici olan ise 6K çözünürlüğe sahip 4 adet Apple Pro Display XDR desteği. Doğru okudunuz 6K çözünürlükte 32 inç boyutunda 4 ekrandan bahsediyoruz.

Photoshop ve yapay zeka

Mac Studio, hiç şüphe yok ki yaratıcı uygulamalar için biçilmiş kaftan. Ürün ses, müzik ve imaj uygulamalarında beklentileri aşıyor. Örneğin Photoshop’ta yüksek çözünürlüklü fotoğrafları birkaç saniyede yükleyip sayısız efekt ve filtre uygulayabiliyorsunuz. M1 Max ve M1 Ultra’nın “Neural Engine” çekirdekleri de devreye giriyor. Böylece Photoshop’un yapay zeka ve makine öğrenimi araçlarından da yararlanıyorsunuz. Örneğin fotoğraftan nesneleri çıkarmak, arkaya uygun bir geçici görsel tanımlamak çok hızlı ilerliyor. Asıl yenilik, eskiden sıkıcı ve zaman alan görevlerin hızlı, basit ve eğlenceli hale gelmesi. Bu cihaz ile Photoshop ve yapay zekanın eşsiz uyumunu görüyoruz.

Özetle M1 Ultra ile gelen Mac Studio, Apple’ın şimdiye kadar ürettiği en güçlü makinelerden biri. Kıyaslayacak olursak 16 çekirdekli Intel Xeon işlemcili Mac Pro’dan %90 daha hızlı işlemci performansına sahip. Ürün, 28 çekirdekli işlemcili Mac Pro’dan ise işlemci gücü olarak yaklaşık %60 daha hızlı. Elbette bu değerler ürünün fiyatına da yansıyor. 10 çekirdekli model 35.999, 20 çekirdekli model ise 69.999 liraya satılıyor. Tabii bir de ekran masrafınız olacak. Farklı özelliklerde monitörleri bu adresten inceleyerek fikir edinebilirsiniz.
İsminden de anlaşılacağı üzere ürünün hedefi aslında oldukça spesifik bir kitle. Video montaj ve grafik can alıcı noktalar… Ağır yaratıcı işler yapıyorsanız ve küçük bir iş istasyonu istiyorsanız, Mac Studio kesinlikle sizin için doğru ürün. Apple cihaz ve aksesuarlarını inceleyip satın almak için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

 

Cevap bırakın