Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Alışveriş RehberiMac Kullananlar için İpuçları

  Mac Kullananlar için İpuçları

        Mac kullanıcıları, cihazlarının bütün özelliklerini kullandıklarında işlerini daha hızlı bitirip daha verimli oluyorlar. Bazen küçük bir ipucu bile oldukça verimli sonuçlar doğurabiliyor. Apple cihazlarının her zamankinden daha güçlü ve popüler olmasının arkasında bu tür küçük ipuçlarının da etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Mac’i ilk kez kullananlar için bu ipuçlarının, ilk öğrenilecek şeylerin başında gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Mac Kullananlar için Harika İpuçları başlıklı yazımda,  Mac kullanmaya yeni başlayanlar için küçük ipuçları paylaşarak, bilgisayarlarını daha verimli kullanmalarına yardımcı olmayı amaçlıyorum.

  Macbook için ipuçları

        Apple, Mac kullanıcılarına bir dizi özellik sunuyor. Mac’ten en iyi şekilden yararlanmak için, öncelikle bilmeniz gereken ipuçlarıyla, işinizi daha kısa sürede bitirme şansına sahip oluyorsunuz.

        Diğer taraftan, uzun süredir Mac ile çalışıyor olsanız da, aşağıda vereceğim birkaç ipucu şaşırtıcı gelebilir.

  Mac ekranını kaydetme

        Bazen ekran görüntüsünü kaydetmek yeterli olmayabilir. Bilgisayarda yaptığınız işlemleri kaydetmek isteyebilirsiniz. Mac’te ekran kaydetmek için cihazda yerleşik gelen QuickTime uygulamasını kullanabilirsiniz. Mac’te uygulamalar klasörünü açıp,  Dosya > Yeni ekran kaydı adımlarından, ekranın seçilen bir bölümünü veya tamamını kaydedebilirsiniz. Bu işlem aynı zamanda sesi de kaydediyor.

  Çöp kutusunu boş tutma

        Mac bilgisayarda herhangi bir içerik silindiğinde çöp kutusuna gönderilir. Silinen içerikler çöp kutusuna gönderildiğinde, yerel disk üzerinden tamamen silinmezler. Silinen içeriklerin çöp kutusuna gönderilmesi, daha sonra yeniden kullanılma ihtiyacı olduğunda oldukça işinize yarasa da, çöp kutusundaki içerikler, bir süre sonra sabit diskte yer sorununa neden olabilir. Ayrıca, Mac, farkında olmadığınız ve diskte fazladan yer kaplayan geçici dosyaları da depolar. Sadece çöp kutusundaki içerikler değil, cihazdaki geçici dosyaların da diskte yer kaplamasıyla disk kapasitesi ve performansta olumsuz durumlar söz konusu olabilir.

        Silinen içeriklerden çöp kutusuna göndermeden kalıcı olarak kurtulmak istiyorsanız, üçüncü parti uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalar sadece çöp kutusunu temizlemekle kalmayıp, silinen içerikleri tamamen temizler. Aynı zamanda, bilgisayarda farkında olunmayan geçici dosyaların da temizliğini yapar.  CleanMyMac X, Disk Doctor, Gemini 2, DaisyDisk, MacBooster, Mac Cleaner Pro   uygulamalarını Mac’te temizlik yapmak için kullanılabilecek programlar arasında sayabilirim.

  Kelime arama

        OS X iletim sisteminde mükemmel çalışan bir referans aracı bulunuyor. Mac ile çalışırken bilmediğiniz bir kelimeyle karşılaştığınızda  anında arama şansınız bulunuyor. Bilmediğiniz kelimenin anlamını öğrenmek için, klavyeden Cmd + Ctrl +D tuşlarına aynı anda basıldığında gelen pencereden hemen arama yapabiliyorsunuz. Eğer bir Macbook ile çalışıyorsanız, dokunmatik alanına üç parmağınızla aynı anda dokunmanız yeterli oluyor. Mac Kullananlar için Harika İpuçları

  Finder’daki pencereleri birleştirme

        Mac’inizde bir uygulamayı veya Finder’ı açtığınızda, masaüstünde bir pencere açılır. Aynı anda yalnızca bir uygulama etkindir; uygulamanın adı ve uygulama menüleri, menü çubuğunda gösterilir. macOS’ta açık uygulama pencerelerini yönetmenin ve bir uygulama penceresini veya tümünü kapatmanın birkaç yolu vardır. Mac ile üretkenliğinizi artırmanın bir başka kolay yolu da Finder pencerelerini birleştirmektir. Bu özelliğin uygulanmasıyla, cihazınızın her yerindeki dosyaları yönetebilirsiniz. Ekranınız sayısız pencereyle darmadağın olduğunda, menü çubuğundaki Windows seçeneğine tıklayarak tüm pencereleri birleştirebilirsiniz.

        Apple, Mac’inizde uygulayabileceğiniz ve üretkenliğinizi artırabileceğiniz birçok  özellik sunuyor. Her Mac kullanıcısının bilmesi gereken bu ipuçlarıyla, yapmanız gerekenleri kısa sürede yapma şansına sahip oluyorsunuz.

        Twitter takip için @salihertugrul   YouTube kanalım

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN