Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  İncelemelerDepolamaM.2 SSD: Pratik ve taşınabilir depolama çözümleri

  M.2 SSD: Pratik ve taşınabilir depolama çözümleri

  M.2 SSD çözümleri giderek popüler olmalarının yanısıra aynı zamanda taşınabilir hale getirilerek kullanılmaları ile dikkat çekiyor.

  Depolama çözümleri son yıllarda çeşitlendi. Fiyatların düşmesi ile tabana yayılan bu çözümler arasında elbette en öne çıkanları SSD olarak adlandırılan ve yonga tabanlı ürünler. SSD çözümleri de kendi aralarında farklı boyut ve özelliklere sahip.

  Bunlardan biri olan M.2 SSD çözümleri küçük olmalı, sebebiyle özellikle dizüstü bilgisayarlarda tercih ediliyor. Bu ürünler sadece dizüstü değil aynı zamanda masaüstü bilgisayarda da kullanılıyor ve günümüzde birçok masaüstü bilgisayarda en azından 1 tane (bazılarında 2 de oluyor) M.2 SSD yuvası bulunuyor.

  Ortalama bir dizüstü RAM büyüklüğünde olan M.2 SSD’lerin de kendi aralarında farklı boyut ve özelikler sunan modelleri var.

  M.2 SSD

  Günümüzde 1 TB kapasiteli bir M.2 SSD’nin fiyatı ortalama 1200 TL’den başlıyor. Kapasite 2 TB’a çıkına bu rakam 2200 TL civarında oluyor. En yaygın kapasite seçenekleri bunlar. Bu tarz ürünlerin 4 TB kapasitesinde olanlarını alabilmek için ise 7000 TL civarında bir bütçe ayırmak gerekiyor. Hız anlamında baktığımızda ise M.2 SSD çözümlerinin farklı seçenekler sunduğunu görüyoruz. Elbette hız artıkça fiyatlar da artıyor. Örneğin ortalama hıza sahip 1 TB kapasiteli bir ürünün fiyatı 1200 TL olsa da yüksek okuma ve yazma hızları sunan bir modelde bu rakam 2000 TL’yi aşabiliyor. Yani daha fazla okuma ve yazma hızı isteniyorsa bütçeyi biraz artırmak gerekiyor. Yüksek hıza ihtiyaç duymayanlar için ortalama bir ürünün bile yeterli olduğunu da belirtmek isterim. Sürekli ve büyük boyutta veri aktarmak zorunda olanlar yüksek hız sunan çözümlere yönelebilir. Günlük ihtiyaçlar içinse normal bir çözüm fazlasıyla yeterli olacaktır.

  Bu M.2 SSD çözümlerini isterseniz harici bir kutu içine koyarak USB bağlantısı ile taşınabilir bir hale de getirebiliyorsunuz. Hareketli parça bulunmadığı için düşme ve darbelerden fazla etkilenmeyen bu depolama çözümü minik boyutları ile çok yer kaplamayan bir harici depolama haline de gelebiliyor.

  Anlaşıldığı gibi M.2 SSD çözümleri hem dizüstü, hem masaüstü hem de harici depolama çözümü olarak kullanılabilen faydalı bir ürün kategorisi.

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN