Tesla’nın Büyük Rakibi Lucid Motors’dan Devrimsel bir Otomobil

0

Küresel ısınmanın belirlediği yeni trendler otomobil alışkanlıklarını da yavaş yavaş değiştiriyor. Geleneksel anlamda fosil yakıt yani benzin ile çalışan otomobilleri tam olarak terk etmesek de en azından dizel araçlar dünyada durma noktasına geldi; onların yerini hibrit ve elektrikli araçlar almaya başladı. Bu açıdan Tesla oyun değiştiren markalardan biri olarak ön yargı duvarına büyük bir darbe indirdi. Ancak teknoloji asla hiçbir marka ve ulusun tekelinde kalamayacağı için Tesla da rakipsiz kalmadı. Bu alana yatırım yapan yeni markalar arasında petrol zengini Suudi Arabistan’ın son dönemde büyük ivme yakalayan Lucid Motors şirketi ve onun lüks sedanı Lucid Air, rekabeti bence ironik bir boyuta getirdi.

lucid motors
Lucid Motors lüks sedan olarak konumlandırdığı Air modelinde özel cam tavan tercih ediyor

Lucid Motors Vites Yükseltiyor

Şirketin CEO’su İngiliz devi Lotus’ta kariyerinin zirvesine çıkan daha sonra bir süre Tesla’nın tasarım ekibinde yer alan Peter Rawlinson, kendine güvenen iddialı açıklamalarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. “Gelmiş geçmiş en iyi elektrikli otomobili ürettik,” diyen Rawlinson hedefe kilitlenmiş durumda. “Sürdürülebilir enerji kaynakları noktasında gelecek için tasarladığımız bu otomobil, elektrikli araç konseptinde çıtayı yükseltiyor. Sınırları zorlayarak teknoloji ve performansı ileriye taşımayı başardık,” diyor Rawlinson.

Lucid Air’ın artıları nedir?

1080 beygir gücüne sahip otomobilin menzili ise tam 832 km. Evet, bir şarj ile tam 832 km gitmek mümkün. Bu rakam neredeyse birçok kullanıcı için aylık tüketim değerine eşit. Araç ayrıca 20 dakikada yaklaşık 500 km menzillik şarj dolumu sağlıyor. 100 km hıza ise 2.5 saniyede varan araç lüks ve spor segmenti bir araya getiriyor. Tavanın tamamı ise özel üretim sağlam camdan oluşuyor ve bu nedenle model olarak “Air” yani hava ismi seçiliyor. Özel olarak geliştirilmiş aerodinamik yapısı sürtünmeyi azaltırken kendinizi havada süzülüyor gibi hissediyorsunuz. Aracın fiyatı ise donanım özelliklerine göre 80 ile 170 bin dolar arasında olacak ve pandemiye rağmen 2021 ilk baharında tüketicilerle buluşacak. Hedef kitle olarak Rawlinson şöyle bir açıklama yapıyor: “Tesla çok başarılı araçlar üretiyor. Ancak Premium segmentte bana göre yeterli çıkışı yapamadı. Air modelimizi henüz hiç üretilmemiş olan elektrikli Mercedes S Model Mercedes olarak düşünebilirsiniz.”

Minimal ve inanılmaz geniş bir iç alan…

Temiz bir Sayfa

Lucid Motors, sadece tek bir araç ile kısa süreli parlamak yerine bu alanda kalıcı olmak için kolları sıvamış durumda. Lucid Electric Advanced Platform (Lucid Elektrik Gelişmiş Platformu) baş harfleri bir araya geldiğin “LEAP” yani sıçrama anlamına geliyor. LEAP, belli araçların tasarımının masaya yatırılıp geliştirilmesi yerine her şeyin sıfırdan yaratıldığı temiz bir sayfa açıyor. Firmanın gelecekteki diğer araçları da LEAP platformunun ortak özelliklerini taşıyacak. Bakalım Lucid Motors elektrikli otomobil geleceğini nasıl şekillendirecek… Ancak Rawlinson gözünü şimdiden göklere dikmiş durumda. “Önümüzdeki 10 sene içerisinde kısa menzilli elektrikli uçaklar popüler olacak ve bunu üreten ilk firma neden biz olmayalım?”

Cevap bırakın