Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiLTE kullanıcı sayısı 3,7 milyara yükselecek

  LTE kullanıcı sayısı 3,7 milyara yükselecek

  shutterstock-163315274

  Yayınlanan yeni bir araştırma raporuna göre, mobil data trafiğinin 2020 yılına kadar dünya genelinde 9 kat artması öngörülüyor. Türkiye’de ise 3G kullanıcılarının %40’ı, akıllı telefonlarından sınırsız mobil veri kullanmak istiyor ve %41’i hizmet kalitesinin iyileştirilmesi durumunda daha çok mobil veri kullanabileceklerini söylüyor.

  Ericsson tarafından hazırlanan rapora göre 2020 yılında mobil abone sayısı 9,2 milyara; mobil geniş bant kullanıcı sayısı ise 7,7 milyara ulaşacak. Teknoloji yatırımlarının hızla devam etmesiyle beraber 2020’ye kadar, dünya nüfusunun %70’i LTE kapsamasında olacak ve 3,7 milyar kişi LTE kullanacak.

  archos_50dhelium_4G_LTE_capableDiğer yandan akıllı telefon pazarındaki gelişim hızla devam ederken, yine aynı zaman dilimi içerisinde akıllı telefon kullanıcı sayısı iki katından fazla artacak. Bu kapsamda dünya nüfusunun %70’i akıllı telefon kullanacak ve toplam mobil veri trafiğinin %80’ini akıllı telefonlar oluşturacak. Tüm bu beklentiler ışığında ise, mobil data trafiği dünya genelinde 2020’ye kadar 9 kat artacak, bu artışta ise video başı çekecek. Video, her yıl %55 oranında büyüyerek, 2020 yılında toplam mobil veri trafiğinin %60’ını oluşturacak.

  Raporda, Türkiye’den akıllı telefon kullanıcılarının davranışlarıyla ilgili de çarpıcı bilgilere yer veriliyor. Buna göre, Türkiye’de akıllı telefon kullanıcılarının %65’i kapsama ve kesintisiz iletişim konularına son derece duyarlı. Diğer yandan, 3G kullanıcıları, önemli miktarlardaki data tüketen pek çok mobil servisi, oldukça yüksek yoğunlukta kullanıyor. Buradan hareketle 3G kullanıcılarının %40’ı sınırsız data planı istiyor ve %41’i daha iyi bir kapsama ve servis kalitesi olması halinde, mobil veri kullanım miktarını arttırabileceğini iletiyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN