LotR: Adventure Card Game İnceleme

0

Bir kitabı filme dönüştürmek veya filmi, kitaba adapte etmek kolay iş değil. Yüzüklerin Efendisi, bu konuda yıllardır en başarılı isimlerden biri olarak anılır. Mükemmel değil ve hatta kitaptaki çokça detayı filmde göremedik, ancak daha iyisi yapılamazdı ve hala hemen hemen hepimizin film arşivinde yer edinmiştir. Konu kart oyunları olunca da benzer durum söz konusu. Birbirine benzeyen çokça kart oyunu mevcut ve çoğu ücretsiz.

Farklı oyunların hikayelerini kendilerine adapte edip, kart temasında oyuncuya sunum yapmaya çalışan çokça yapım var. The Lord of the Rings: Adventure Card Game de bunlardan biri. LotR: Adventure Card Game, Orta Dünya’da meşhur Bilbo Baggins’in Gloin ile buluşmasını  konu alan hikayeyle başlıyor. Peter Jackson’un Yüzüklerin Efendisi konusunda harikalar yarattığı kesin, ancak Hobbit üçlemesi için aynı şeyi söylemek zor. Ana oyun temeli Gloin, Bilbo, Gandalf gibi karakterleri oyun tahtanıza koymak ve belli görevleri yapmak. Bu görevler “3 raund hayatta kal, gardiyanı durdur, sümüklü yaratığı seni yemeden yok et” gibi temalardan oluşuyor.

Oyun zorluğu, her eylemden sonra Sauron’un hareket etmesiyle şekilleniyor. Cücenize bir balta verdiğinizde, Sauron yarasalarını harekete geçirebilir. En büyük tavsiyemiz, Sauron Treachery kartını kullanırsa “Sneak Attack” aktif edin. Yolunuzdaki düşmanları dikkate almayıp, sadece görevlere odaklanabilirsiniz. Her geçen turda Sauron’ın dikkat barı yükselmeye başlar ve bu da belli yeteneklerin açılmasına izin verir. Ancak ortada can sıkan bir durum var ki bazı kartlar Sauron’un sayacını artırma ve bazıları da onu azaltma yeteneğine sahip. Hangisine denk geleceğinizi bilememek üzücü.

Oyun mekaniği, “Fate” sayacına sahip. Saldırmak yerine, Fate sayacına yatırım yapabilirsiniz ve Sauron’un etkisinden biraz olsun çıkabilirsiniz. Oyun içi parada sadece Fate sayacı değil, çeşitli avantajlara sahip olmanızı sağlayabilecek kartlar da alabilirsiniz. Oyun, mantıkta oldukça ilgi çekici ve görevler arasında gidip gelirken, kart tasarımlarından da hoşlanabilirsiniz. Daha ilk görevlerde bile kendinizi sayaç kontrolü yaparken bulabilirsiniz. Unutmayın ki her saldırı ve sağlık dahil stat önemlidir ve kimi zaman saldırgan olmamak işinize yarayabilir. Oyunun multiplayer kısmında eksik çok. Henüz tam olarak odalar oluşturulamamış ve görünen o ki ortada fazla çevrimiçi oyuncu da yok.

Aslında PvP kısmında oyun çok eğlenceli olabilirmiş veya co-op tarafında ilginç maceralara satılmanızı sağlayabilirmiş. Ancak o kısım hala fazla havada ve hatta çoğu zaman bağlanamıyorsunuz. Ancak ilginç tarafı zaten sadece hikaye tarafını oynasanız bile internetinizin çöküş durumu, oyunu da etkiliyor. Kısacası Lord of the Rings: Adventure Card Game için internet bağlantınız olmak zorunda. Eğer Orta Dünya temasından hoşlanıyor ve başarılı kart tasarımlarıyla dolu ilginç bir kart oyunu aksiyonuna girmek istiyorsanız, The Lord of the Rings: Living Card Game’e şans verebilirsiniz.

Cevap bırakın