Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelL’Oreal, 3D baskı ile insan derisi üretecek

  L’Oreal, 3D baskı ile insan derisi üretecek

  594708-l_oreal_paris_photoshoot

  Oyuncak objeler, moda ürünleri, akıllı telefon aksesuarları ve aklınıza gelebilecek sayısız 3D özellikli yapının üretimine olanak tanıyan 3 boyutlu baskı cihazları, insanoğlunun hayatını değiştirecek gelişmelerle de karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz aylarda ilk 3D kafatası nakli gerçekleştirildi örneğin. Eklemler konusunda da çok sayıda bilimsel çalışma yürütülüyor. Yine kısa süre önce çene kemiği kırılan bir kaplumbağaya 3D baskı ile oluşturulan çenenin takılması gündemde yer etmişti. Bilime dair çok sayıda çıkış noktasına ilham veren 3D baskının etkilerinden biri de dünyaca ünlü kozmetik şirketi L’Oreal tarafından ele alındı.

  3D-printed-skin

  3D baskıdan ilham alan L’Oreal, ürünlerinin deney aşamalarında kullanılmak üzere yapay insan derisi geliştirmeyi planlıyor. Bunun için ABD merkezli bir girişim olan Organovo ile iş birliğine giden şirket, bioprint yöntemi ile hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen test prosedürlerini beş yıl içinde önemli ölçüde azaltmayı hedefliyor. L’Oreal, tarafında gerçekleştirilen bu adım ile birlikte reçetesiz cilt bakım ürünlerinin doğrudan satışına da olanak tanınması gibi bir dizi başka amaç da söz konusu.

  Orgonovo, hali hazırda özel dokular konusunda önde gelen bir 3D baskı şirketi. Bu şirket tarafından ortaya çıkarılan tıbbi açıdan kullanıma uygun 3D baskılar, özellikle insanlarda karaciğer ve böbrek nakillerinin çeşitli aşamalarında kullanılıyor. Organovo ile çalışan ilk güzellik şirketi olan L’Oreal’in elde edeceği sonuçlar merakla bekleniyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN