Bildiğiniz fare tasarımlarını unutun: Logitech MX Vertical

0

Uzun süre bilgisayar kullanımına bağlı olarak, çeşitli sağlık sorunları meydana gelebiliyor. Bunların başında fare kullanım süresi fazla olanların rahatsızlığı, Karpal Tünel Sendromu geliyor. Eğer zamanında önlem alınmazsa bu sancı veren rahatsızlık ameliyata kadar gidebiliyor. Buna çözüm olarak donanım üreticileri, Karpal Tünel Sendromu’na yol açmayan ergonomik fare modelleri üretiyor. Logitech’in MX Vertical adlı faresi de işte bu amaçla geliştirilmiş bir ürün.

Klasik modellerden çok farklı

Logitech MX Vertical ergonomik farenin genel tasarımına baktığımızda klasik farelerden çok farklı bir tasarıma sahip olduğunu görüyoruz. Dikey ya da kule tipi olarak adlandırılan bu tür fareler, kol ve bilek sağlığı için çözüm olabiliyor. Bu tür ürünler, kol gerginliği ve bilekte sinir sıkışması riskini önemli oranda azaltıyor. İnsan eline göre şekillendirilmiş olan Logitech MX Vertical ergonomik fare, dokulu kauçuk yüzeyi sayesinde kullanırken yumuşak bir his veriyor.

Bu yeniliğe alışmak zor değil

MX Vertical ergonomik fare, klasik farelerden farklı olduğu için ilk başta alışmakta biraz zorluk çekebilirsiniz. Ancak birkaç haftalık kullanım sonrası alıştıktan sonra kullanımının gayet pratik olduğunu göreceksiniz. Bu arada, MX Vertical fare sağ el ile kullanım için tasarlanmış. Dolayısıyla fareyi sol eliyle kullananlar için uygun değil. Fareyi bileğini dinlendirerek hem sağ hem de sol elle dönüşümlü kullananların simetrik ürünlere bakmasında yarar var.

Logitech MX Vertical

El sıkışma pozisyonunda fare kullanma keyfi

MX Vertical ergonomik fare, bilgisayar kullanıcılarının kollarındaki kas gerginliğini ve bileklerindeki basıncını azaltmayı hedefliyor. Bu fare, klasik farelerin aksine kullandığınız sürece bileğinizi yere paralel olması yerine 57 derece eğimle ve el sıkışma pozisyonunda kalmasını sağlıyor. Aslında geleneksel fareleri kullanırken, bileğimizi yere paralel hale getirerek, doğal olmayan bir şekilde tutmaya zorluyor ve gün boyu böyle kullanıyoruz.

Kas gerginliğini yüzde 10 oranında azaltıyor

MX Vertical ergonomik fare, kullandığınız sürece, bileğinizin doğal halde kalmasını ve dolayısıyla herhangi bir gerginlik yaşamamasını sağlıyor. Şirketin verdiği bilgiye göre, MX Vertical’ın doğal el sıkışma pozisyonu, kas gerginliğini yüzde 10 oranında azaltıyor. Bunu zaten kullandığınızda fark ediyorsunuz. Logitech, MX Vertical adlı bu fareyi önde gelen ergonomistlerin yönlendirmesiyle geliştirmiş ve belirlenen ölçütlere göre tasarlayarak test etmiş. El hareketini 24 kat azaltan MX Vertical, geleneksel farelere kıyasla, kas ve el yorgunluğunu azaltıyor.

İmlecin hassasiyetini değiştirmek çok kolay

MX Vertical ergonomik farenin üzerine geleneksel farelerde olduğu gibi sağ ve sol tuşu ile kaydırma tekerleği yer alıyor. Ürünün sol tarafında özelleştirilebilir iki adet tuş bulunuyor. Üst tarafında ise imlecin hız ve hassasiyetini basarak değiştirebileceğiniz bir tuş var. Bu tuşa bastığınızda bilgisayarınızın ekranında seçenekler çıkıyor. Fareyi sağ ya da sola kaydırarak kolayca istediğiniz hassasiyet değerine ayarlayabiliyorsunuz.

Az hareketle daha çok işlem yapın

MX Vertical’da yüksek hassasiyetli sensör mevcut. Bu da daha az hareketle daha çok işlem gerçekleştirebilmenizi sağlıyor. Sensör 400 DPI ile 4000 DPI arasında istenilen değerlerde ayarlanabiliyor. Bu ergonomik farenin alt tarafında ise açma-kapatma düğmesi ile cihazlar arasında geçiş yapmanızı sağlayan tuş bulunuyor.

Tüm masaüstü işletim sistemleriyle uyumlu

MX Vertical ergonomik fare 78,5 mm. yükseklik, 79 mm. genişlik ve 120 mm. derinliğe sahip. Bu sıra dışı farenin ağırlığı ise sadece 135 gram. Bu ürün, Windows, macOS, iPadOS, Chrome OS ve Linux işletim sistemleriyle uyumlu. MX Vertical, kullandığınız cihazlara, USB-C şarj kablo, Logitech Unifying Alıcı veya Bluetooth olmak üzere üç farklı yöntemle bağlanabiliyor. Fareyi kablosuz ya da kablolu olarak kullanma imkânına sahipsiniz.

Logitech MX Vertical

Logitech Flow ile kolay dosya kopyalama

Farenizi özelleştirmek ve gelişmiş özelliklerden yararlanmak için bilgisayarınıza Logitech Options yazılımını yüklemeniz gerekiyor. Bu yazılımı kullanarak farenin tuşlarına özel işlevler atayabilir, imleç hızını ve hassasiyetini özelleştirilebilirsiniz. Şirketin Logitech Flow özelliği ise birden fazla bilgisayarı kontrol etmenizi sağlıyor. Logitech Flow sayesinde farenizi üç cihazla eşleştirebilir ve cihazlar arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz.

Bu özellik sayesinde farenizin imlecini bir cihazdan diğerine kolayca geçirebilir ve bilgisayarlarınız arasında dosya transferi yapabilirsiniz. Bu özellikten yararlanmak için tüm cihazlarınızın aynı kablosuz ağ veya ethernet ağı üzerinde olması şart. Farklı cihazlar arasında geçiş için farenizin altındaki düğmeyi kullanmanız gerekiyor.

Tek şarjla dört ay kullanım ömrü

Yeniden şarj edilebilir 240 mAh kapasiteli Lityum polimer pile sahip olan Logitech MX Vertical ergonomik fare, tek şarjla 4 ay kullanılabiliyor. Şarjınız ummadığınız bir anda biterse, 1 dakikalık hızlı şarj ile 3 saat kullanım imkânı sunmasıysa ürünün en büyük avantajlarından biri. Logitech MX Vertical ergonomik fareyi şarj etmek için, ürünün kutusunda gelen USB-C şarj kablosunu kullanmanız gerekiyor.

Logitech MX Vertical

Bilek sağlığına önem verenlere hitap ediyor

Sonuç olarak, uzun süre bilgisayar başında oturan ve kol ya da bilek ağrısından şikâyet edenler için Logitech MX Vertical ergonomik fare çok iyi bir çözüm. Kablolu ve kablosuz kullanım imkânı sunan, 4 aya kadar pil ömrüne sahip olan bu ürünü, ergonomik fare satın almayı düşünenlere şiddetle tavsiye ederim.

Logitech MX Vertical incelemesini aşağıdan izleyebilirsiniz:

Sorularınız olursa yorumlardan bana ulaştırabilirsiniz

Bu yazıda Logitech MX Vertical ergonomik fare hakkında bilgi vermeye çalıştım. MediaMarkt internet mağazasında satışa sunulan tüm bilgisayar bileşeni modelleri buradan görebilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıdan yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.

Twitter’da beni takip edin: https://twitter.com/melihbayramdede

YouTube kanalıma abone olun: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede


MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

Windows 11’e geçişte neler yaşadım

Spotify’ın Clubhouse’dan esinlenen hizmeti: Greenroom

Telefon görüşmelerinizi saatinizden yapmaya ne dersiniz?

Cevap bırakın