Logitech G923 PC ve Konsol Yarış Direksiyonu İncelemesi

0

Yarış tutkunlarının vazgeçemediği aksesuarlardan biri direksiyondur. Bana göre bilgisayar oyunlarının gerçek deneyime en çok yaklaştığı alan yarış simülasyonları olduğu için iyi bir direksiyon aldığınız zevki katlayabilir. Logitech G923 ise markanın amiral gemisi olarak kabul edilen serisinin son ürünü olarak sizi yarışın içine sokmak için her şeyi yapmaya hazır. Ürünün malzeme kalitesi ve önceki modellerden bildiğimiz sağlamlığı premium hissini size fazlasıyla yaşatıyor.

Logitech G923
PlayStation ve Xbox için farklı iki modelden oluşuyor

Logitech G923 kategorisini bir adım yukarı taşıyor

G923, Logitech’in PlayStation 4 dönemi için çıkardığı G29’un devamı niteliğinde karşımıza çıkıyor. Tasarım olarak G29’a bir hayli benziyor. G923, Force Feedback denilen teknolojiyi bir adım ileri taşıyarak TrueForce özelliğiyle geliyor. Force Feedback, aracın tepkilerinin direncini yaşatmaya çalışan bir özellik. Örneğin kazalarda ya da viraj dönüşlerde meydana gelen direksiyonun size karşı koyma hissi Force Feedback ile farkını ortaya koyuyor. Bu direksiyonun yüksek fiyatlı olmasının nedeni ise TrueForce.

TrueForce
Güç beslemesini sağlayan motorlar…

TrueForce ile hassas ve doğal sürüş tepkileri

TrueForce bu seriyi en üst seviye direksiyonlara biraz daha yaklaştırıyor. Temel olarak TrueForce ile motorların daha hassas bir seviyede işlemesi sonucu çok daha hızlı ve doğal tepkiler alıyorsunuz. Yolda geçtiğiniz bir çıkıntı, ufak bir sürtünme, aracın denge ağırlığının değişmesi gibi detaylar sürücüye daha iyi yansıyor. G923 her ne kadar G29’dan büyük bir sıçrama gerçekleştirmiş olmasa da frenin tok yapısını daha iyi yansıtan iyileştirilmiş pedallarıyla bir artı daha kazanıyor.

Profesyonel bir ekipman

TrueForce’un işlenebilmesi için oyunun bu sistemi desteklemesi gerekiyor. Şu an için sadece Assetto Corsa, Grid, Snowrunner, Gran Turismo Sport ve iRacing tam olarak bu desteği sunuyor. Elbette zamanla desteklenen oyun sayısı artacaktır. TrueForce desteği olmayan oyunlarda ise G923, G29 gibi davranarak Force Feedback’e dönüyor.

Her ne kadar G923 yüksek fiyatlı bir ürün olsa da aslında simülasyon ve yarış direksiyonu dediğinizde çok ama çok daha yüksek fiyatlı ürünlerin var olduğunu göreceksiniz. Temelde bu ürünler Force Feedback için motora ek olarak kayış benzeri bir sistem kullandığı için daha hassas bir hissiyat uyandırmayı hedefliyor. Bu da maliyetleri artıyor. G923, selefleri G29, G27 ve G25 gibi direnç konusunu motor ile hallediyor. Ürünün fiyatı ne yazık ki yeni nesil bir konsol fiyatına ulaşarak 7769 liraya ulaşarak bu adresten incelenip satın alınabiliyor. TrueForce desteğinin olmadığı bir önceki amiral gemisi benim de severek kullandığım G29 ise bu adreste 5089 liraya satın alınabiliyor. Aradaki fiyat farkını ise desteklenen oyunların sizin için ne derece vazgeçilmez olacağı belirleyecek.

Cevap bırakın