Logitech G915 TKL inceleme

0

Logitech G markası profesyonel oyuncular için uzun yıllardır üst düzey performans sunan ürünleri piyasaya sunması ile tanınıyor. Bu yazıda Lightspeed teknolojisi ile kablosuz olarak dizayn edilmiş profesyonel segmentte oyuncu klavyesi Logitech G915 TKL modeli konuğumuz.

Bir klavyeden ne beklersiniz? Bu soru hepimiz için oldukça önemli ve değişken bir sorudur. Bazı oyuncular dayanıklılık beklerken, bir diğer kesim sessiz bir şekilde yazı yazmayı, farklı bir kesim RGB ile renkli renkli olmasını ister. Beklentisi daha yüksek olan oyuncular switchlerinin daha hızlı olmasını, bazı ektremist kesim ise bütün bu performans odaklı düşünceleri “kablosuz da olsun” gibi kalıplarla da birleştirir.

Logitech G mühendisleri özellikle PRO serisi tabanında yıllardır bu işin erbabı profesyonel oyuncuları, yayıncıları ve sektörün önde gelen isimleri ile yaptığı buluşmalarda, ar-ge merkezlerinde ortaya çıkan sonuçları ve diğer tüm aşamaları elden geçirdikleri serüvenlerinde hep birkaç adım ileri gidecek noktaları hedeflediler.

Özellikle son 10 yılda elde ettikleri başarılar ve sonuçlar ile “Biz buraya kolay gelmedik” mesajını her defasında bize verdiler. Lightspeed teknolojisi farklı ürünlerinde denedikten, PRO serisinin başarısı, Pro Wireless ve Superlight oyuncu Mouselarının da başarısı ile ürün yelpazesinde üst düzey oyuncular için seçeneklerini genişletme aşamasında da G915 ve G915 TKL modeli klavyelerini piyasaya sürdüler. İki modelin birbirinden tek farkı, TKL olanında standart klavyelerde bulunan numpad bloğunun olmamasıydı. Ötesinde aynı özelliklere sahip birer modeli ortaya çıkarttılar. Bu yazıda da TKL olarak geçen Numpad’siz klavyeden bahsedeceğiz.

Logitech G915 TKL için tasarım ve mühendislik başarısı diyebiliriz. Lightspeed teknolojisinin kablosuz veri iletişiminde yarattığı etki bu konuda klavyeyi hem rakiplerinden hem de kablolu Logitech G ailesi ürünlerinden bile öne çıkması yönünde pozitif bir şekilde etkiliyor. Low profile mekanik tuş seti ve 368 MM’lik kompakt yapısı masanızın üzerinde kontrolsüz bir gücü minimal bir alanda ve kablolardan kurtulmuş halde istediğiniz yönde kullanmanızı sağlıyor.

Burada Lightspeed teknolojisine bir parantez açmamız gerekiyor. Logitech G markasının Lightspeed teknolojisini taşıyan kablosuz oyuncu Mouseları milisaniyelerin fark yarattığı CS:GO turnuvalarında dünya çapında kullanılan ilk mouse oldu. Ünlü oyuncu Shox, LoL oyuncusu Bjergsen, Tucks gibi espor profesyonellerinin ellerinde şekillenen bu teknoloji gündelik hayatta oyunculara oldukça büyük bir performans sunuyor. Mouse tarafından sonra kablosuz iletişimi temele alan tüm ürünlerin merkezinde artık Lightspeed’i görüyoruz. Kablosuz olarak kabloludan daha hızlı bir veri iletişimi algoritmasına sahip olan teknoloji, her bileşenin hiç olmadığı kadar hızlı veri işlemesi, olağanüstü sağlam bağlantı kurması ve en düşük seviyede enerji tüketmesini odak alıyor. Logitech G mühendisleri Lightspeed teknolojisini kablosuz gaming kültürünün mihenk taşı olarak niteliyorlar.

Logitech G915 TKL 1 ms’lik çok yüksek hızlı bir veri protokolü üzerinden iletişim kuruyor. Zarih bir görünümü alüminyum alaşımlı üst panel ve çelik takviyeli taban ile birleşerek ultra ince ve hafif bir sağlamlık olarak elimizin altına sunuyor. Fırçalanmış metal yüzey kaplaması ve parmak izini en aza indirecek şekilde oluşturulmuş tuş yüzeyi sayesinde hem şık hem de temiz bir ahenk yakalanmış. Zamanla kullanma aşamasıyla ortaya çıkan toz toprak toplanmasının da önüne geçmek adına tuşlar, switch ve yüzey arasının boşluklu olması, bize kolay temizlenme ve zaman içinde birikmemesini sağlıyor.

Geleneksel tuşlardan aldığınız performansı, hızı, hassasiyeti ve rahatlığı yarı boyutuyla bize sağlayan düşük profil GL mekanik tuşları ile Logitech G915 TKL, kullanım olarak oldukça rahat, hissiyat ve ses olarak ise bir mekanik klavyeden beklenmeyecek kadar sessiz ve rahat bir kontrol sunuyor. Özellikle gününün büyük bölümünde oyun oynamak yerine yazı yazan oyunculardansanız, bu klavyeyi kullandıktan sonra diğer klavyelerin size kullanım hissiyatı olarak sunacağı portföyü beğenmeyebilirsiniz.

Kullanım haricinde Lightsync RGB desteğiyle klavyenizin bilgisayarınız ve oyunlarınız ile eş zamanlı olarak renkler arasında tepki vermesini ve masaüstünüzün daha canlı olmasını sağlayabiliyorsunuz. Oyunlara göre atanan otomatik profiller sayesinde elinizin altında belki de hiç dikkat etmediğiniz detayları klavye ile fark edebilirsiniz. Klavye üzerinde yer alan yerleşik profiller, oyun modu, ses ve multimedia kontrol tuşları ile hem çok hızlı hem de çok üretken biri haline dönüşmeniz de olası.

Kablosuz bir klavye olarak en büyük dert bir kullanıcı için ne zaman şarj olacağı ve şarjın ortalama ne kadar gideceği diyebiliriz. 4 saat içinde tamemen şarj olan Logitech G915 TKL oynanabilirlik açısından 40 saatlik bir süre sunuyor. Pilin şarjının belli bir seviyenin altına düşmeye başladığında RGB renklerin otomatik olarak kırmızıya dönüşerek uyarı vermesi, Logitech G HUB üzerinden de ekranda uyarı çıkması gibi önemli bildirimler ile oyunun ortasında ansızın yakalanmanız engelleniyor.

Logitech G915 TKL’i kutusundan çıkardığınızda klavyenin kendisi ile birlikte bir adet USB uzatma kablosu, mikro USB kablo, Lightspeed USB alıcısı çıkıyor.

Fiziksel olarak baktığımızda ise Logitech G915 TKL, 368 mm uzunluğa, 150 mm genişliğe, 22mm yüksekliğe ve 810 gram ağırlığa sahip.

Kablolu bir klavyeden daha fazlasını istiyor, masaüstünüzde daha az yer kaplasın, daha hafif olsun, kullanım ve performans açısından da beklenilenin fazlasını sunsun diyorsanız Logitech G915 TKL sizin için iyi bir tercih olabilir. Kablolu klavyelerden eksiği olmayan hatta fazlası olan bir ürün.

Logitech G915 TKL eğer ilginizi çekti ise buraya tıklayarak satın alabilirsiniz.

Cevap bırakın