Logitech Extreme 3D Pro İncelemesi

0

Özellikle uçuş oyunlarına ilgi duyanların mutlaka göz atması gereken bir ürünle karşınızdayız. Logitech Extreme 3D Pro, uygun fiyatlı bir joystick. Tamamen uçak kontrolü için geliştirildiği için bu ürünü FIFA, Assassin’s Creed gibi oyunlarda kullanamazsınız. Ancak uçak veya uzay simülasyonlarına meraklı iseniz ve genelde mouse / klavye ikilisi ile takılıyorsanız Logitech Extreme 3D Pro sizi kelimenin tam anlamıyla göklere çıkaracak.

Logitech Extreme 3D Pro
Logitech Extreme 3D Pro, programlanabilir tuşları ile büyük kolaylık sağlıyor

Logitech Extreme 3D Pro ile kusursuz giriş seviyesi

Ürün sizin bir uçağı kontrol etmeniz için her türlü özelliğe sahip. Joystick üzerinde bulunan 12 programlanabilir tuş ve bunların ergonomik açıdan konumlanması kişisel olarak çok beğenimi topladı. Sadece throttle denilen otomobildeki gaz pedalına benzetilen mandal biraz daha büyük olabilirdi. Yine de uçağın hızını ayarlarken bu mandalın ileri geri itilmesi keyif veriyor. Daha üst modellerde ayrı olarak bulunan veya satılan rudder yani kuyrukta bulunan dümen özelliği Logitech Extreme 3D Pro’da çok akıllıca kotarılmış. Rudder’ı bilmeyenler için kısaca işlevinden bahsedelim. Uçağın düz gittiğini düşünün. Burnunuzu sağa kırmak istiyorsunuz. Joystick’i sağa kırarsanız uçağın kanatlarını döndürmeye başlayıp uçağı 360 derece çevirmeye başlayarak başka bir manevra yapmış olursunuz. İşte bu nedenle sağa dönmek için kuyrukta bulunan hareketli parça dümen sağa veya sola dönerek yaratılan hava akımıyla uçağın burnuna yön verir. İşte bu hareket üst modellerde ayrı pedallarla gerçekleşirken Extreme 3D Pro’da bileğinizi sağa ve sola döndürerek dümen kontrolünü sağlayabiliyorsunuz. Yani joystick’i merkezde sabit tutarak sağa veya sola çevirebiliyorsunuz. İleri manevralarda bu özelliği çok sık kullanacaksınız.

throttle
İşte uçağımızın hızını bu tuşla ayarlıyoruz

Simülatöre yeni boyut

Joystick’in hemen üzerinde çok işinize yarayacak bir kontrol sistemi var. 8 yöne hareket edebilen joypad analoguna benzeyen bu özellik sayesinde kokpit içerisindeyken başınızı her yönde çevirebiliyorsunuz. Tabii siz başka bir görev ataması da yapıp mouse ile başınızı hareket ettirebilirsiniz. Yine de benim tercihim mümkün olduğunca elimi kumandadan ayırmamaktan yana. Uzun yıllardır üretilen bu ürün Logitech’in demirbaşlarından olmayı başardı. Neredeyse her türlü uçuş oyununda direkt olarak desteklenen Logitech Extreme 3D Pro özellikle Microsoft Flight Simulator’ın göklerde süzülmeye başladığı ve büyük ilgi gördüğü bu aylarda elinizden düşmeyecek. Tabii ki daha ileri modellerdeki LCD ekrana veya daha fazla sayıda tuşa sahip değil. Ayrıca üst modellerin fazla büyük olmsası yerine göre dezavantaj da sağlayabiliyor. Kısacası, fiyat performansta rakipsiz olan bu ürünü 339 liraya bu adresten inceleyip sipariş verebilirsiniz.

Cevap bırakın