Logitech Bluetooth Adaptör İncelemesi

0

Bu yazımızda bilgisayar çevre birimleri deyince uzun yıllardır kaliteli ve zengin ürün seçenekleri sunan Logitech’in ses alanında önemli bir çözümünü inceleyeceğiz. Logitech Bluetooth Audio Adaptör ismiyle bu adresten 239 liraya temin edebileceğimiz ürünümüz genel hatlarıyla her türlü ses sistemine bluetooth bağlantısı üzerinden kablosuz müzik dinleme özelliği kazandırıyor.

logitech bluetooth adaptör
Logitech Bluetooth adaptör, arkasındaki RCA ve AUX çıkışları sayesinde kolaylıkla her türlü cihaza bağlanabiliyor

Logitech Bluetooth Adaptör Kablosuz Rahatlık

Diyelim ki elinizde bir 2.1 masaüstü hoparlör seti ya da tam tersine bluetooth özelliği olmayan bir amfi var. İşte adaptörümüz içerisinden çıkan kablo ile ister 2.1 tarzı bir hoparlörün kulaklık girişine benzeyen 3.5 mm jakına isterseniz de kablonun diğer ucu olan kırmızı ve beyaz RCA tarafıyla amfilerin (ev stereo sistem olarak da tarif edilir) line, aux, tuner gibi girişlerine kolaylıkla bağlanıyor. Son derece küçük olan adaptör üzerinde bulunan girişler sayesinde kutu içinde gelen kabloyu iki yönlü de kullanabiliyorsunuz. Yani amfi veya başka bir cihaza bağlamak için ek bir kablo almanız gerekmiyor. Kurulum ise son derece kolay. Tek yapmanız gereken adaptörün üzerindeki tuşa basılı tutup yanıp sönmesini beklemek ve hemen ardından telefon veya bluetooth destekli cihazınızdan Logitech’i arayıp eşleştirmek.

Geniş bir Menzil

Ürüne aynı anda iki cihaz bağlanabiliyor. Çok hızlı olmasa da ses geçişlerini rahat bir şekilde yapabiliyorsunuz. Adaptör iki cihazı daimi olarak hatırlıyor. Bir daha eşleştirme yapmak zorunda kalmıyorsunuz ancak bu noktada Logitech’in bluetooth yazılımı ya da donanımı konusunda biraz agresif davrandığını belirtmem gerekiyor. Demek istediğim adaptör ile örneğin telefonun bağlantısını kesseniz bile bazen otomatik olarak yeniden bağlanma gerçekleşebiliyor. Bazen bağlantıyı kesmek için cihazı aygıt seçenekleri üzerinden unutmanız ve yeniden bağlamanız gerekebiliyor. Bu agresif durum aslında işe de yarıyor ve bağlantı kopmaları en aza iniyor. Uzun saatlere varan dinlemelerim sonucunda bağlantı kesintisi hiç yaşamadım. Logitech 15 metre menzil mesafesi verse de ev içerisinde olası engeller nedeniyle bu menzilin daha kısa olması durumunda daha kaliteli dinleme şansı yakalayacağınızı belirtelim.

logitech bluetooth
Bu tarz bir kombinasyon yaparak kablosuz müzik keyfi yaşayabilirsiniz

Ses Kalitesi

Gelelim en kritik noktaya. Bu cihaz üzerinden telefonu bağladığımızda ses kalitesinde bir kayıp oluyor mu? Kısa cevap verelim; evet oluyor. Ancak bu düşüş birkaç noktaya bağlı. Örneğin ne tip bir hoparlör kullanıyorsunuz? Küçük bir masaüstü hoparlörü ile farkı anlamanız mümkün değil. Çaldığınız ses dosyası ne kadar kaliteli? Spotify’ın düşük kalitelisi ile 24 bit FLAC ses dosyası elbette fark ediyor. Hangi cihaz üzerinden şarkı oynatıyorsunuz?

Örneğin MacBook Air, iPhone XR ve Samsung A20S ile yaptığım denemelerin üçünde de ses kalitesi farklıydı. En kaliteli ses A20S ile gelirken ikinci olarak iPhone XR’dan memnun kaldım. MacBook Air’in bluetooth performansı ise vasattı. Bu arada denemelerimi iki farklı ve oldukça kaliteli hi-fi stereo amfi ve çok üst seviye hoparlörler ile gerçekleştirdim. Genel olarak kullanım kolaylığı ve fiyat performans açısından özellikle A20S ile çok çok iyi sonuç aldım. Kayıp beklediğimden çok daha azdı. Dolayısı ile genel kullanım için son derece tatminkar ve hatta fazlasıyla yeterli bir ürün Logitech Bluetooth adaptör.

Kablosuz ses aktarımında daha üst seviye için iPhone tarafından desteklenmeyen aptX destekli ürünlerin fiyatı yaklaşık 10 katına çıkarken daha profesyonel network player dediğimiz kategorideki ürünler ise 3000 liradan başlıyor. Dolayısı ile Logitech’in boyundan çok büyük işler yapan bir ürün olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Cevap bırakın