LinkedIn profilimi nasıl geliştirebilirim

0

LinkedIn profilimi nasıl geliştirebilirim diye düşünüyor ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız rehber niteliğindeki yazımla aklınıza takılan sorulardan kurtulabilirsiniz.

İş bulmak ve iş bağlantılarını güçlendirmek için büyük bir potansiyel barındıran LinkedIn, günümüzde 200’ün üzerinde ülkede 740 Milyon’dan fazla kullanıcısıyla her geçen gün büyüyor. İşlerinizi tanıtmak ve yeni bağlantılar kurmanın yanında, iş bulmak ve yeni beceriler kazanmak için de kullanabileceğiniz LinkedIn, profesyonel varlıklarınızı sergilemenin dijital bir yolunu da sunuyor. 

 

LinledIn Profili Oluşturmadan Önce

LinkedIn temelinde bir sosyal mecra olarak kabul ediliyor, diğer yandan profesyonellere ve profesyonel iş hayatına yönelik oluşu ve üyelerinin aynı zamanda şirketleri için karar vericilerden oluşması sebebiyle hem genel kullanım hem de profil bilgilerini sergilemek açısından daha fazla özen istiyor.

 

LinkedIn profilimi nasıl geliştirebilirim?

LinkedIn profilinizi görünür ve işlevsel kılmanın pek çok yolu var. Başlangıç seviyesi için derlemeye çalıştığım önerileri aşağıda bulabilirsiniz.

 

Profiliniz için en doğru anahtar kelimeleri araştırın ve kişisel bilgilerinizde kullanının

LinkedIn tıpkı Google gibi çalışan bir arama motorudur. Bu sebeple doğru anahtar kelimeleri kullandığınızda profilinize kolaylıkla ulaşılmasına imkan verir. Profilinizi kolay bulunabilir hale getirmek için, sektörünüz veya alanınızla ilgili sık kullanılan veya aratılan anahtar kelimelere profilinizde yer vererek öne çıkabilirsiniz. Yaygın kullanılan anahtar kelimeleri bulmak için platform üzerinden araştırma yapabilir veya bu amaca hizmet eden uygulamaları kullanabilirsiniz. Anahtar kelime kullanımında 2-3 adet ile sınırlamanızı da öneririm. Çok fazla anahtar kelime kullanmak platform tarafından bot olabileceğiniz algısı yaratabilir.

Profil bölümündeki tüm alanları değerlendirin

Bir LinkedIn profilinin birkaç ana bileşeni ile birlikte becerilerinize ve deneyiminize uygun olan yetkinlikleri ekleme özelliği bulunur. LinkedIn platformu işe alım görevlilerine ve arama bölümünü kullanan kişilere “eksiksiz doldurulan profilleri” göstermek konusunda öncelik tanır. Metin içeriği eklemenin yanı sıra çoğu bölüme bağlantılar, belgeler, video ve sunum da ekleme imkânı da sunulur. Profilinizi güçlü göstermek için tüm bu alanları doğru bir şekilde doldurmanız sık ziyaret edilen bir profile sahip olmanızı kolaylaştırır.

Bilgilerinizi daima güncelleyin

Kişisel bilgileri güncellememek, en sık yapılan LinkedIn hatalarının başında gelir. Çoğu kişi LinkedIn profilini sadece iş ararken veya iş değiştirirken gözden geçirir. Siz bu hataya düşmeyin, zaman içinde edindiğiniz yetkinlikleri, aldığınız kurum içi ve kurum dışı eğitimleri, aldığını terfileri de profilinize ekleyin. Profilinizi incelemek isteyen kişilerin profil bilgilerinizi taradığında “aldığınız eğitimleri, yayınlarınızı, iş değişikliği veya terfi bilgilerinizi” görebilmelerini sağlayın. Kabiliyet ve yeteneklerinizi onaylatmak için yakın çevrenizden destek almak güçlü bir profile sahip olma yolculuğunuzu hızlandıracaktır.

Doğru profil fotoğrafı kullanın

LinkedIn her ne kadar iş hayatına yönelik bir platform olsa da kullanacağınız profil fotoğrafı ilk algıyı yaratmak konusunda önceliklidir. Ekip fotoğrafları kullanmak, kalabalık fotoğraflar içerisinden görüntünüzü kırpmak, tatil fotoğraflarına yer vermek ciddiyetsiz bir profil algısı yaratmanıza sebep olabilir. Görüntüsü kalabalık olmayan, mümkünse gülümserken göründüğünüz güncel bir fotoğraf kullanmak isabetli bir karar olacaktır. 

Profil özetinizi gözden geçirin

Profil özeti, tıpkı profil fotoğrafınızda olduğu gibi sizinle ilgili ilk izlenimi verecek olam önemli bir alandır. Etkili bir özet için ilgi çekici bir giriş cümlesi ile başlangıç yapın. Kariyerinizi şekillendiren misyonunuzu ekleyin ve yukarıda altını çizdiğim alanınızla ilgili anahtar kelimeleri kullanarak özetinizi tamamlayın. Klişe cümlelerin, abartılı tanımların size dezavantaj yaratabileceğini lütfen unutmayın.

 

Profilinizi Sıkıcılıktan Kurtarın

Biri sizin LinkedIn profilinize girdiğinde, aslında o kişiyi etkilemek için sadece saniyeleriniz var. Bu platformda ne yaptığınız kadar neler yapmadığınız da profilinize değer katar.

Profilininizi geliştirdikten sonra sık yapılan LinkedIn hatalarından da uzak durmanızı öneririm. Sık yapılan bu hataları öğrenmek için aşağıdaki makalemi okuma listenize alabilirsiniz.

 

Sık Yapılan LinkedIn Hataları

 

 

Cevap bırakın