LinkedIn hesap bilgilerinin çalınması ile tekrar gündemde

0

linkedin-hacker-caught

İş odaklı sosyal medya ağı LinkedIn, aynı zamanda kötü niyetli siber korsanların zaman zaman saldırı düzenlediği bir platform. 2012’de 117 milyon kullanıcı bilgisinin ele geçirildiği ağ, sonraki yıllarda da birçok kez gündeme gelmiş, bu nedenle siber güvenlik anlamında sorgulanan yapılar arasındaki yerini almıştı. Yeni gelişme doğrudan LinkedIn üzerinden olmasa da platformun eğitim sitesi Lynda.com’la ilgili…

LinkedIn’in eğitim sitesi Lynda.com’a bir siber saldırı düzenlendiği ve güvenlik açığı ile birlikte de 55 bin kullanıcının bilgilerinin çalındığı kaydedildi. Saldırının ardından bir açıklama yayınlayan LinkedIn, bilgilerin şifrelenmiş olarak saklandığı duyurmasının yanında Lynda.com kullanıcılarına ‘şifrelerini değiştirmeleri gerektiği’ uyarısında bulunmayı ihmal etmedi. Ayrıca bilgilerin internete sızdırıldığı yönünde de herhangi bir bulguya rastlanmadığı ifade edildi. Tüm bu bilgi ve açıklamalara karşın söz konusu kullanıcı verilerinin risk altında olduğunu tahmin etmek ise zor değil.

Yahoo’nun ardından LinkedIn

Geçtiğimiz günlerde Yahoo’nun 2013 yılında 1 milyar kullanıcının bilgilerinin ele geçirilmiş olduğunu açıklamasının ardından yaşanan gelişme tedirginlik yarattı. En nihayetinde ise yapılabilecek en temel adım olarak Lynda.com kullanıcılarının şifrelerini değiştirmeleri tavsiye ediliyor.

Siber güvenlik alanındaki öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın