Lineage 2: Revolution İnceleme

0

Video oyun dünyasının en çok tercih edilen türlerinden bir tanesi olan MMORPG oyunları, yıllar içerisinde yerini daha hızlı tüketilebilir ve daha popüler olan çevrimiçi oyun türlerine bıraktı. Bu yüzden MMORPG oyunları Artık sadece çok büyük firmaların eski oyunlarına sağladığı destek sayesinde hayatına devam edebiliyor. Zamanla firmaların unuttuğu bu türe ait olarak günümüzde pek fazla yeni yapım göremiyoruz.

Diğer MMORPG oyunları gibi Lineage serisi de aslında sandığınızdan çok daha eskilere dayanıyor. MMORPG pazarında günümüzün devi olan World of Warcraft’ın bir bakıma ilk adımlarını atan Lineage’in ilk oyunu, kapısını oyunculara 3 Eylül 1998 yılında açmıştı. NCSoft firmasının yokluktan var ettiği ilk Lineage, yıllar içerisinde tüm oyuncular tarafından oldukça sevilen bir yapım haline geldi. Unreal Engine’in ilk versiyonunu tercih eden oyun, grafiksel anlamda MMORPG oyunları arasında devrim etkisi yaratmıştı.

Tüm bunlardan sonra ise NCSoft, bu senenin başlarında Lineage serisi ile alakalı yeni projelerin geliştirildiği söylentiler arasında dolaşıyordu. Ardından Ekim ayında düzenlenen Twitchcon 2017 fuarında tanıtılan Lineage 2: Revolution ile beraber geliştirilen projenin ne olduğu ortaya çıktı. Yapım aşamasını Netmarble’a emanet eden NCSoft’u bu konuda tebrik etmek gerekiyor. Hali hazırda mobil için ortaya koyduğu oyunları göz önüne aldığımızda, firmanın oldukça güzel tecrübeler kazandığını sanırım kimseler inkar edemez. Ayrıca Lineage 2: Revolution’ın tanıtımında kullanılan CGI fragmanlar, oyunun çıkış döneminde oldukça ses getireceğinin habercisi olmuştu.

Oyunun içerisinde tam olarak dört adet ırk bulunuyor. Standart olarak gösterilen insan ırkı tüm karakter sınıfları için en dengeli ırk olarak ayarlanmış. İnsan ırkı hikaye içerisinde ise tanrı olarak ışığın tanrısı olan Einhasad’a inanıyorlar. Elfler ise Lineage’in eski oyunlarında olduğu gibi evrenin en hızlı ve çevik ırkları olarak karşımıza çıkıyor. En fazla beceri kullanma sahip olan Elfler ise Su Tanrıçası Eva’ya tapıyorlar. Diğer bir ırk olan Kara Elfler ise kas gücü olarak en güçlü ırk olarak karşımıza çıkıyor. Kritik hasarı en yüksek olan bu ırklar, büyü kullanımında da oldukça yetenekliler. Eskiden Tanrıça Shilen’e tapan bu ırklar, büyük çöküşten sonra dinsiz olmuşlardır. Son ırkımız olan Cüceler ise fiziksel olarak en dayanıklı ırk olarak karşımıza çıkıyorlar. Yapımcı ekibin söylediğine göre cüceler ile tank veya savaşçı sınıflarında rahat bir şekilde oynayabiliyoruz.

Mekaniksel anlamda ise Lineage 2: Revolution’de, bir MMORPG’den beklediğiniz tüm mekanikleri bulabilirsiniz. Ancak PC platformunda yer alan detaylı MMORPG oyunlarına kıyasla, sadece mobil için geliştirilmiş bir oyundan yüzlerce detay beklemek biraz yersiz olur. Bu yüzden yüzeysel olarak nitelendirdiğim bu dinamikler yeterli seviyede güzel ayarlanmış. Oyunda sizi görevlere otomatik olarak götürecek bir sistem bulunuyor. Böylelikle oyun size görevi otomatik olarak veriyor ve savaşacağınız yere otomatik olarak gidebiliyorsunuz. Eğer bu sistem ile oyuna devam etmeyi tercih ederseniz tek yapmanız gereken düşmanlar ile savaşmak. Ekipman, yetenek, envanter kullanımı ve karakter gelişimi gibi sistemler PC’de oynadığınız MMORPG oyunlarına benzetilmiş. Her ne kadar bu mekanikler PC’de çıkan MMORPG oyunlarına benzetilse de, bunların da mobil kontrolcülere göre ayarlandığını belirtelim. Oyunun PvP kısmında ise oldukça güzel vakit geçirebileceğinizden emin olabilirsiniz. Kale kuşatmaları ve arena savaşları gibi etkinlikleri kullanarak günlük stresinizi atmak mümkün olabiliyor. Bunların yanında oyunda yer alan zindanların da ilerleyen dakikalarda sizi zorlayacağını belirtmek istiyorum.

Sona geldiğimizde Lineage 2: Revolution, PC platformunda MMORPG oyunlarına vakit ayıramayan, ancak aynı tadı mobil platformlarda keşfetmek isteyen oyuncular için tasarlanmış. Mobil oyunlara ön yargılı bir şekilde bakan oyunculara Netmarble’ın bu yapımını şiddetle tavsiye ediyorum.

Cevap bırakın