LIGHTSPEED Teknolojisi ve Wireless Oyunculuk

0

Konu profesyonel oyunculuk olunca yıllardır sürekli tekrarladığımız bir cümlemiz var. “Kablosuz progamer ekipmanı olmaz” cümlesi. Bunda haksız da değiliz. Lightspeed teknolojisinden önce kablosuz olarak ortaya çıkartılan tüm cihazların bugüne kadar gerçekten tatmin edici performans vermiyor olması (bu noktada kablosuz kulaklıkları ayrı tutmak lazım, genel olarak ses ile klavye ve mouse iletişimi bir değil ne de olsa), bizim gibi Counter Strike gibi her saniyenin ve tepkilerin kıymetli olduğu oyunlarda kablolu mouse ve klavye seçimine yöneltti diyebilirim. Mekanik klavye ve optik mouse detayından bile önce bir ürünün kablolu olup olmadığını kontrol ediyorduk.

Artık hayatımızda Lightspeed isimli bir teknoloji ve onunla birlikte geliştirilmiş çeşitli ürünler mevcut. Öncelikle nedir bu Lightspeed sorusuna cevap verelim. Logitech G tarafından geliştirilmiş ve kablolu performansında uçtan uca kablosuz veri iletim teknolojisidir. Özellikle stabilite ve kablosuz bağlantı problemleri üzerine yoğunlaşan Logitech G tarafının ürettiği bu teknoloji ciddi anlamda dengeleri değiştiriyor diyebiliriz. Tekerleğin icadından sonra sanırım bu segmentte ortaya çıkmış en büyük olay Lightspeed teknolojisi olarak tarihe not düşülebilir. Hatta bu konuda teknolojilerini anlatırken esprili bir de dil kullanmışlar.

“Mühendislerimiz en yavaş bileşeni geliştirdi, ardından bir sonraki en yavaş olanı, arından bir sonrakini… ta ki hiçbir şey yavaş olmayana kadar.”

Burada bahsettikleri kadar var gerçekten.

Peki bu durum hayatımızda neyi değiştirecek? Biz gerçekten bu teknolojiye hakim olarak kullanabilecek miyiz?

Bu sorunun cevabı basit aslında. Evet. Masalarımızda daha çok yer açılacak, daha iyi sensör bulunan Mouse’lar elimizin altında komutlarımızı beklerken kablolu gibi performans veren kablosuz klavyelerimiz ile oyuna daha iyi hâkim olacağız. Bu teknoloji son kullanıcı yani bizler için ufak bir kandırmacadan ibaret de değil. Logitech G son yıllarda yapacağı bütün çalışmaları çatısı altında bulunan takımlar ve oyuncuların desteği ile gerçekleştiriyor. Lightspeed teknolojisinin testleri Autimatic (Cloud9, CS:GO), Bjergsen (Team SoloMid, LoL) ve Tucks (Chiefs eSports Club, CS:GO) gibi ünlü isimler ile yapıldı. Hatta bu isimler halen bu ürünleri profesyonel maçlarda kullanmaya da devam ediyorlar.

Şu an için bir Lightspeed teknolojili Logitech G ürününe geçmek isterseniz aşağıdaki modelleri tercih edebilirsiniz:
Logitech G903
Logitech G703
Logitech G603
Logitech G613
Logitech G305

Cevap bırakın