LG, webOS’i herkesin dikkatine sundu

0

TV endüstrisinin öncü markalarından LG, ses getiren bir kararla webOS adını alan TV işletim sisteminin açık kaynaklı versiyonunu yayınladı. Gelişmenin arka planında büyük sürprizler var.

LG, webOS’in açık kaynaklı versiyonunu (webOS Open Source Edition) kamuoyunun dikkatine sundu. Artık dileyen herkes söz konusu TV işletim sistemini indirerek üzerinde çalışabilir. Özetle kodlarını özelleştirebilir.

Bu gelişme, bir TV işletim sisteminin daha genel bir kullanım alanına sahip olmasının istendiğine işaret ediyor. Zira webOS Open Source Edition, LG ürünleri haricinde tabletlerde hatta set üstü cihazlarda hayat bulabilir. Tabii ki bunun için farklı bir süreç ve yazılım çalışmaları gerekecek. Bununla birlikte LG’nin –resmi açıklamasına göre- kendi TV işletim sistemi üzerinden geliştirilen ilginç iş fikirlerini desteklemeye hazır olduğunu da belirtelim.

Şirketin teknolojiden sorumlu başkan yardımcısı Dr. I.P. Park, webOs’in önemli aşama katettiğini ve artık TV’lerin ötesine geçme zamanının geldiğini ifade etti.

Öte yandan LG, 2011 tarihli bir gelişme olarak, webOS’in daha önce de bir açık kaynaklı sürümünü yayınlamıştı. Samsung’un açık kaynaklı işletim sistemi Tizen OS’i akıllı saatlerden robot elektrikli süpürgelere çok sayıda farklı aygıtta kullandığı da biliniyor.

Bir detay bilgi olarak LG, Palm tarafından geliştirilen webOS’i 2013’te HP’den satın alınmıştı.

Teknoloji dünyasına dair gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın