LG Stylus 2: DAB+ destekli kalemli akıllı telefon

0

LG’nin yeni ürünü olan Stylus 2, tıpkı Galaxy Note gibi bir kalem ile kontrol edilebiliyor. Bu ürünün en büyük özelliği ise, dünyanın ilk DAB+ destekli akıllı telefonu olması.

LG, piyasaya çıkardığı her akıllı telefonu çeşitli özellikler ekleyerek farklılaştırma peşinde. Hatırlayanlar bilir. LG X Cam, arka tarafta yer alan iki adet kamerası ile ilgi çekmişti. LG V10 sahip olduğu iki ekranı ile farkını ortaya koymuştu. Bu sene tanıştığımız LG G5 ise modüler yapısı ile her yerde konuşulan bir ürün oldu. Dolaysıyla bu ay inceleme fırsatı bulduğumuz LG Stylus 2’de fark yaratan özellikleri ile karşımıza çıkmasına çok da şaşırmadık. LG Stylus 2, tıpkı Samsung Galaxy Note ailesi gibi, bir ekran kalemine sahip. Güçlü donanım birleşenleri ile donatılmış ve Note ailesine ciddi bir rakip olabilecek olan LG Stylus 2’nin esas farkı, dünyanın ilk dijital radyo özelliğini (DAB+) sunan akıllı telefonu olma özelliğini taşıyor olması.

lg 1

 5.7 inç’lik bir ekrana sahip

LG Stylus 2, 5.7 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olmasına karşın istenilen değerleri ne yazık ki kullanıcıya sunmuyor. Büyük bir ekranda yüksek bir çözünürlük bekliyorken, LG Stylus 2’nin 1280×720 piksel çözünürlüğünün yetersiz kaldığını söylemeliyiz. LG, ürünün fiyatını düşük tutmak için FullHD ekranından vazgeçti. Benzer bir durum ekranın parlaklığı için de geçerli. Kapalı alanlarda cihazın parlaklığı yeterli kalmasına karşın, açık alanlarda yetersiz kalıyor. Özellikle güneşli ortamlarda neredeyse hiç bir şey görmüyor olmanız çok büyük bir dezavantaj.

Ekranın renk doğrulu ve kontrast değeri gayet iyi. Fakat renklerin dolgunluğu ortalamanın altında olduğunu söylemeliyiz. Bu ekranın diğer bir dezavantajı parmak izine karşı hassas olması. Bu yüzden bu ürünü beraberinde gelen kalemle kullanmak belki çok daha iyi bir çözüm olduğunu düşünüyoruz.

lg 3

LG Stylus 2, küçük elli kişiler ve tek elle kullanım için pek uygun değil. Bu ürün neredeyse LG V10 kadar büyük. Farkı, daha ince ve daha hafif olması. Bir telefonun hafif olması birçok kullanıcı için belki önemli bir avantaj. LG Stylus 2, bu hafifliği kazanabilmek için metal tasarımından plastik tasarımını tercih etti. Telefonun ön tarafına baktığımızda, sade, siyah ve ekstralar sunmayan tipik bir LG tasarımı görürsünüz. Arka taraf ise malzeme kalitesi yüksek olan bir plastik kullanıldı. Cihazın açma kapama düğmesi, yeni nesil LG telefonlarda olduğu gibi arka kameranın alt kısmında yer alıyor. Ekran kalemi, LG Stylus 2’nin üst kısmında gizlenmiş.

Oldukça kaygan olan arka kapak çıkartılabiliyor. 3000 mAh’lik pilin değiştirilebilmesi çok önemli bir avantaj. Bu alanda Nano SIM ve 128 Gbyte destekli microSD kart yuvaları da yer alıyor.

lg 4

Performans

LG Stylus 2, kesinlikle giriş sınıfı bir akıllı telefon. Qualcomm’un dört çekirdekli Snapdragon 410 işlemcisine sahip olan bu ürün 1.2 GHz sistem frekansında çalışıyor. LG Stylus 2, 1.5 Gbyte’lik bir bellek ve 16 GByte’lık bir kapasite ile kullanıcının karşısına çıkıyor. Günümüzün standartlarına baktığımızda bu teknik değerlerinin yeterli olmadığını söylemeliyiz. Zaten yaptığımız Benchmark testlerinde korktuğumuzun başına geldiğini gördük. Bu ürünün performansı Samsung Galaxy S3 seviyelerinde seyrediyor. Menüler arasında takılmadan geçen LG Stylus 2, bazı uygulamalarda ne yazık ki zorlanıyor.

lg 2

Ekran kalemi ve  dijital ses yayını

LG Stylus 2’nin önemli bir özelliği kuşkusuz ekran kalemi. Kalemi yuvadan çıkarttığınızda, ekranda bir menü açılıyor. Bu menüde not alma ve ekran görüntüsü gibi fonksiyonları kullanabiliyorsunuz. Yaptığımız testlerde ekran kaleminin performansından memnun kaldığımızı söylemeliyiz. LG Stylus 2, el yazısını rahatlıkla tanımlayabiliyor.

Dijital ses yayını teknolojisi geleceğin Radyo standardı olarak görülüyor. LG Stylus 2’nin bu teknolojiye hazır olması birçok kullanıcı için önemli bir avantaj olabilir. Bu teknoloji sayesinde Internet olmadan, yüksek kaliteli ve cızırtısız radyo dinleyebileceksiniz. Bununla birlikte çalan şarkının adı, şarkıcının adı, hava durumu ve trafik durumu gibi bilgiler de telefona otomatik olarak aktarılıyor.

lg 5

Kamera

LG Stylus 2’nin arka kamerası 13 MP çözünürlüğünde fotoğraflar çekebiliyor.  Gün ışığında ortalamanın biraz üstünde bir performans sergileyen bu arka kamera, loş ortamlarda sıkıntılar yaratabiliyor.  Buna karşın HDR modunda iyi fotoğraflar çekilebiliyor. 8 MP’lik ön kamera ise Selfie tutkunları için yeterli. Yine de yüksek bir performans beklemek yanlış olur.

LG Stylus 2’nin FullHD çözünürlüğündeki video performansı fotoğraf performansından daha iyi olduğunu söylemeliyiz.

Neticede  LG Stylus 2, her ne kadar plastik bir tasarım kullanmış olsa da ergonomisinin oldukça başarılı olduğunu söylemeliyiz. Burada kullanılan malzeme kalitesi ve işçilik üst seviyelerde seyrediyor. Buna karşın 5.7 inç büyüklüğündeki ekranın daha yüksek bir çözünürlük değeri kullanılabilseydi, çok daha kaliteli bir ürün elde edilmiş olurdu. Uzun lafın kısası, LG Stylus 2, uygun fiyatı sayesinde  Samsung Galaxy Note 4’e karşı iyi bir alternatif oluşturuyor.

Cevap bırakın