LG G7 ThinQ ekranı teknolojisiyle büyülüyor!

0

LG G7 ThinQ modeli geçtiğimiz gün resmi olarak duyuruldu ve özellikle erkan teknolojisiyle büyük dikkat çekmeyi başardı. Dünyanın sayılı ekran paneli üreticilerinden biri olan LG, yeni telefonunda kullandığı teknolojiyle çok konuşulacak. LG G7 ThinQ ekranı 1000 nit ekran parlaklığıyla gündeme bomba gibi düşmeyi başardı.

Ekran, LG G7 ThinQ ile beraber tanıtılan Super Bright teknolojisini içinde barındırıyor. Super Bright 1000 nit parlaklık değeri sunarak, bu konuda büyük başarı elde ediyor. Peki, bu parlaklık değeri nasıl sağlanıyor?

LG G7 ThinQ ekranı bu teknolojiyi nasıl sunuyor?

Standart panellerde alışkın olduğumuz ve daha yoğun bir şekilde gördüğümüz pixel dizilimi RGB (Red-Green-Blue) şeklindedir. LG ise, bu modelde RGBW (Red-Green-Blue-White) şeklinde tasarladı. Pixel matriksine eklen beyaz pikselin ise önemli bir görevi var. Bu arada OLED panelin de benzer seviyelere çıkabildiğini belirtmekte fayda var.

Geleneksel olarak, ekranı aydınlatan ışık, bu üç pikselden geçer. Beyazı oluşturma için ise RGB piksellerinden biri karışım oluşturuyor. Beyaz pikselin dahil edilmesi ise işi daha da kolay hale getirecek. Işık, doğrudan beyaz piksel üzerinden geçmeye başlayacak. Bu da, RGB ledlerinden geçmeye çalışan arka ışık aydınlatması için gereken enerjiyi yüzde 50 daha az hale getirebilecek. Buna ek olarak ise parlaklık seviyesi iki kat daha fazla seviyeye çıkartılabilecek.

LG’nin Super Bright özelliği, 3 dakikaya kadar aktif kalabiliyor. Bu süre sonrasında ise, isteğe bağlı olarak açılabilecek.

Elbette G7 ThinQ modeli, 1000 nit parlaklık seviyesi sunan ilk telefon değil. Geçtiğimiz yıllarda, Nokia 701 modeli ve Sony’nin White Magic görüntü teknolojileri, bu seviyelere ulaşan panellere sahipti. Yine de G7 ThinQ modelinin, 6.1 inç ekran, QHD+ çözünürlük, 564ppi değeri, HDR desteği ve 19.5:9 görüntü oranı gibi teknolojilerle öne çıktığını söylemek gerekiyor.

Cevap bırakın