LG, 2016’da kendi işlemcilerine yoğunlaşabilir

0

LG_NUCLUN_03

Akıllı telefon pazarında özellikle işlemci ile ilgili gündem oldukça sınırlıdır. Çin merkezli MediaTek ve Amerikan Qualcomm’un teknolojilerinin genel olarak mobil dünyanın işlemci komponentlerine ilişkin tercihleri şekillendirdiği bilinir. Son dönemde ise özellikle Samsung’un çarpıcı bir atılım içerisinde olduğu görüldü. Şirketin kendi işlemcilerini gerek akıllı telefon ve tabletlerinde gerekse akıllı saatlerinde kullanışına tanıklık edildi. 2016 yılı için de işlemci konulu rekabetin bazı ‘yükselen üreticilerle birlikte’ daha da kızışması bekleniyor. Yeni bir haber ise LG’nin de bu alana gitgide daha fazla ağırlık verdiğine işaret ediyor.

Yeni bir rapora göre Güney Koreli teknoloji şirketi LG, 2016 yılında ‘Qualcoom’a bağımlılığını azaltmak’ niyetinde ve bu doğrultuda adımlar atmaya hazırlanıyor. Kendi geliştirdiği Nuclun işlemcileri ise bu noktada dikkat çekiyor… LG_NUCLUN_01

İddiaya göre LG, Nuclun adını alan işlemcilerinin yeni versiyonunu (V10) sonraki modellerinin çoğunda kullanmayı planlıyor. 16nm mimarisine dayanan işlemcileri, ARM Cortex A-72 ve A53 birlikteliği ile geliyor. Gelişmiş Nuclun işlemcilerinin 2016 yılı ilk yarısındaki ‘iddiası yüksek’ LG G5’te kullanılabileceği belitiliyor. Otoritelere göre geliştirilen işlemcilerin bu modelde kullanılması son derece mantıklı.

Şimdilik akıllı telefon dünyasındaki donanım yapı taşlarına dair dedikodulara pek sık rastlanmıyor, sonraki nesil LG Nuclun işlemcinin LG G5’te kullanacağı iddiası ise teknoloji basınında geniş yer buldu ve 2016’da söz konusu gelişmeye tanıklık etme olasılığı yüksek görünüyor. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Cevap bırakın