Lenovo’dan Uygun Fiyatlı 4.5G Çözümü K5

0

Çin’in büyük teknoloji markalarından Lenovo ülkemizde ve dünyamızda özellikle dizüstü bilgisayar pazarında oldukça popüler bir isim. Marka bir süredir gücünü mobil pazarda kanıtlamak için var gücüyle çıkıyor. Bunun sonucu olarak da Lenovo, en kısa sürede en fazla model geliştiren markalar arasında zirveye oynuyor. Lenovo mobil pazar konusunda sadece model üretmekle kalmadı aynı zamanda 2014 yılında Google’a 2.91 milyar dolar ödeyerek Motorola’yı satın aldı. Görünen o ki Lenovo o veya bu şekilde akıllı telefon pazarında rüşdünü ispat edecek.

lenovo-smartphone-vibe-k5-plus-hero
Kutu içeriğinde koruyucu kap ve film gelmesi sizi büyük zahmetten kurtarıyor

Lenovo’nun çeşitli modelleri arasında incelemeye ayırdığımız telefon K5. 720 x 1280 çözünürlüğünde ve 295 DPI değerinde 5 inç ekrana sahip olan telefon 2 GB RAM’e sahip. Ekranın renk doygunluğu bakımından tatmin edici olduğunu söylemek mümkün. Her ne kadar bu konu kişiden kişiye değişse de yine de fiyatına göre ekran kalitesinin oldukça yeterli. Dahili olarak 16 GB kapasite ile gelen K5’i microSD desteği ile artırılabiliyor. Ürünün ilk olarak gözünüze çarpan özelliği zarif tasarımı. Minimal çizgiye sahip K5’in arka kapağı açılabiliyor. Bu sayede 2750 mAh gücündeki batarya ve diğer slotlara erişebiliyorsunuz. Açılabilen arka kapak ve genel olarak telefonun sert plastik üzerine metalik kaplamayla geliyor. K5’in en üst seviye telefonların kalitesinde uzak olsa da his ve görünüm olarak premium’a yakın bir görünümü olduğunu söyleyebiliriz. Ürünün 142 gram ağırlığında olması da K5’i tercih edecek kullanıcıları güzel bir sürpriz de bekliyor. Kutu içerisinde kaliteli şeffaf bir koruma kutusu ve ekran filmi geliyor. Dolayısıyla telefonunuzu korumaya almak için uyumlu kılıf aramak gibi dertten kurtulmuş oluyorsunuz.

Sesin Gücü

Ülkemizdeki cihaz 1,36 GHz (1.4 GHz) çekirdek hızında Qualcomm Snapdragon 615 işlemci ile geliyor. Octa-core denilen sekiz çekirdekli işlemci 32 ve 64 bit desteği sunuyor. Çok güçlü olmasa da 615 modelinin batarya süresi olarak daha uzun süre kullanılabilir olması bir avantaj. Ayrıca, 64 bit desteği ile K5’in uzun bir süre Android güncellemelerinden mahrum kalmayacağını düşünüyoruz. Zira testimizi yaptığımız sırada cihazın Android 5.1.1 sürümüyle geldiğini belirtelim. Bir küçük eleştirimiz de mevcut Android’e gelsin. Lenovo K5’i biraz iOS’a benzetmek ya da yalın tutmak için fazla sade tutmuş. Örneğin ana ekran dışında program menüsüne ulaşamıyorsunuz. Bunu değiştirmek için Android’den Launcher yüklemenizi ve kendi beğeninize göre telefonunuzu kişiselleştirmenizi öneririz. Aksi takdirde K5’in mevcut hali etkileyici olmaktan uzakta.

Yaptığımız testlerde VLC üzerinde 480p ve 720p videoları sorunsuz izleyebildik. 1080p videoda ise çok hafif bir senkron kayması yaşanmasına rağmen yine de izlenebilecek kıvamda olduğunu söyleyebiliriz. Oyun testinde ise Trials Frontier ve Star Wars Heroes’un sorunsuz çalıştığını gördük. Bu da telefonun oyun kapasitesi konusunda fikir verecektir.

Lenovo K5’in rakiplerine göre en önemli avantajı ise ses kalitesinde. Özellikle Android cihazlar ses kalitesi konusunda beklenmedik şekilde geride kalabiliyorken Lenovo’nun Dolby ile ortaklaşması K5’e yaramış. K5’te sinema sektöründen aşina olduğumuz Dolby Atmos ses özelliği bulunmakta. Bu da çok daha boyutlu bir sesin telefondan çıkmasına yarıyor. Yalnız bir kusur olarak ses yüksekliğinin biraz az olması ve hoparlörlerin arkada olmasını eleştiriyoruz. Elde tutulduğu zaman hoparlörler kapanabiliyor. Müzik dinlerken, oyun oynarken ve video izlerken Dolby özelliğini kullanmayı seveceksiniz.
Kamera Performansı

Lenovo K5, 13 megapiksellik arka, selfie ve video görüşmeler için de 5 megapiksellik ön kameraya sahip. İki kamera da düşük ışıkta ortalama performans sergilerken, iyi aydınlatılmış ortamlarda tatminkâr sonuçlar veriyor. Kamera yazılımı da fotoğraf kalitesi, beyaz ayarı, manzara, spor, makro gibi detayları elle seçme seçeneği veriyor. Bu özellikleri kullanıp doğru yere netleme yaparsanız fotoğraf kaliteniz artacaktır. Tabii tüm bu değerlendirmeler ürünün 700 lira civarında olan fiyatını göz önüne alınca değişiyor. Lenovo, K5 modeliyle orta segment kullanıcılara başarılı bir seçenek sunuyor. Eğer 4.5G uyumlu ve uygun fiyatlı bir ürün arıyorsanız Lenovo K5 doğru tercih olacaktır. Daha fazla bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Cevap bırakın