Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımLenovo Vibe P1: 5000 mAh pil kapasiteli telefon

  Lenovo Vibe P1: 5000 mAh pil kapasiteli telefon

  Akıllı telefon sektöründe büyük bir atak yakalayan Lenovo, iddialı modelleri peş peşe piyasaya çıkartıyor. Bunlardan biri yüksek pil kapasitesi ile kendisinden söz ettirmeyi başaran Vibe P1.

  Lenovo, akıllı telefon piyasasını altına üstüne getirmeye kararlı. Satın aldığı Motorola markası ile herkesi şaşırtan Lenovo, kendi markası ile de çift kulvarda yarışıyor. İşin daha da ilginç yanı ise, her kesime uygun ürünler geliştirmesi. Bunlardan biri kuşkusuz Vibe serisinin önemli temsilcisi Vibe P1. Vibe P1 ilk olarak yüksek kapasiteli pili ile ilgi çekiyor. 8 inç Tablet modellerinde bile bulunmayan 5000 mAh’lik pilin bu üründe kullanılması gerçekten çok önemli bir avantaj. Özellikle de pil tüketim konusunda şikâyetçi olan kullanıcılar bu ürün ile aradıklarını bulabileceklerini rahatlıkla söyleyebiliriz. Pil kapasitesinin büyük olması çok önemli bir özellik. Çünkü günümüzdeki akıllı telefonların büyük ekranları ve zengin donanım birleşenleri pil konusunda cimri davranamıyorlar. Vibe P1 ile işte bu sorunu ortadan kalkıyor.

  2

  Bitmedi. Vibe P1’in yüksek kapasiteli bir pili olması tek başına yeterli değil. Bu pilin bittiğinde hızlı şarj olması da çok önemli. Lenovo işte bu konuda satın aldığı Motorola’nin hızlı şarj teknolojisinden faydalanıyor. Bilenler bilir. Motorola’nın akıllı telefonları hızlı şarj özelliği ile baya sükse yapmıştı. Lenovo işte bu teknolojinin faydalarını diğer ürünlerde de kullanmaya başladı.  Yarım saatlik bir şarj ile telefonu saatlerce kullanmak mümkün. Tüm bunlara ek olarak, sahip olduğu OneKey güç tasarrufu özelliği sayesinde, Vibe P1’in pil ömrü iki katına çıkartılabiliyor.

  3

  Tasarım

  Lenovo Vibe P1’e yakınan baktığınızda birçok farklı telefon modelinin tasarımlarını almış. Belli ki Lenovo, farklı üreticilerin tasarımlarından esinlenmiş. Bu esasında kötü bir şey değil. Hatta Vibe P1 için önemli bir avantaj. Öyle ki ürünün arka kısmına baktığımızda, 5000 mAh’lik pilin altında saklandığı plastik yüzey tasarımı Huawei Mate 7’ye benzese de düğme konumu ve kameranın yerleşimi One cihazına çok benziyor. Ürünün alt kenar kısmında, tıpkı iPhone’da olduğu gibi hoparlörler bulunuyor. Ön taraf tasarıma baktığımızda, parmak izi sensörünün bulunduğu bölümde Samsung havası seziliyor. Tüm bunlara rağmen Magnezyum kasa sistemi, kullanılan malzeme ve işçilik çok başarılı. Belli ki Lenovo, Vibe P1’de epey bir uğraşmış.

  5

  Performans

  5.5 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olan Vibe P1, 1080 x 1920 (Full HD) çözünürlüğüne ulaşıyor. 64 bit 8 çekirdekli 1.5 Ghz hızına sahip Snapdragon 615 işlemcisi ve Adreno 405 grafik yongası birçok işlemi rahatlıkla yapmanızı sağlıyor. Öyle ki yaptığımız denemelerde Vibe P1’in performansını beğendiğimizi söylemeliyiz. Yeni nesil uygulamaları ve oyunları sorunsuzca açabilen Vibe P1, kendi arayüzünde de oldukça hızlı. Menüler arası geçişlerde bu hızı hemen fark ediyorsunuz. Bununla birlikte İnternette gezinmek veya bir film izlemek herhangi bir takılma olmadan yapılıyor. 3 GByte büyüklüğündeki sistem belleğin bu alandaki rolü oldukça büyük.  Yalnız 32 GByte büyüklüğündeki kapasite günümüzde ne yazık ki yetersiz kalıyor. MicroSD kart yardımıyla bu kapasite 128 Gbyte ek olarak arttırılabiliyor.

  1

  Sonuç

  Lenovo Vibe P1’in önemli bir özelliği 5000 mAh’lik yüksek kapasiteli bataryayı paylaşabilmeniz. Daha doğrusu, Vibe P1, USB girişli cihazları şarj edebiliyor. İster kamera olsun, isterse de Tablet ya da başka bir telefon. Vibe P1, bu ürünleri şarj edebiliyor.

  Vibe P1’in ön kamerası, 5 MP çözünürlüğünde ve Selfie çekimler için yeterli. Arka kamerası ise 13 MP çözünürlüğünde ve ortalama performans değerinin üzerine ne yazık ki çıkamıyor. Lenovo bu alanda çok fazla ağırlık vermemiş. Yine de bu kameralar günlük kullanım için yeterli olduğunu söyelemeliyiz.

  Uzun lafın kısası. Çok yüksek bir performans aramayan, uygun bir fiyat beklentisi içinde olan ve ortalamanın üzerinde bir konuşma süresi isteyen kişiler için Vibe P1 iyi bir seçenek olabilir.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN