Lenovo Tab 2 A7-30: Zengin donanım birleşenleri, uygun fiyat

0

Lenovo, Tab 2 A7-30 adlı tablet ürününü duyurduğunda, zengin donanım birleşenleri ve tasarımı ile birçok kişiyi beklenti içine sokmuştu. Uzun bir süre sonra satışa sunulan Lenovo Tab 2 A7-30, sonunda elimize ulaştı. Ürün hakkında merak edilenler bu incelememizde.

Lenovo, Tab 2 A7-30, bir önceki nesil tablet ürünün geliştirilmiş hali olarak görülebilir. 7 inç IPS ekrana sahip olan bu tablet cihazı, dört çekirdekli MediaTek MT8127 işlemcisi, iki adet kamera ve 3450 mAh’lik bir bataraya barındırıyor. Oldukça ince ve görselliğe hitap eden Lenovo, Tab 2, fiyatı ile de fark yaratmak istiyor.

1

Başarılı ergonomi

Lenovo bu üründe tasarıma çok önem verdiği hemen belli oluyor. Öyle ki bir önceki ürün ailesinin tasarımına bakıldığında Lenovo, Tab 2 için, en ince detayların düşünüldüğünü söylemeliyiz. Oldukça hoş bir görünüme sahip olan A7-30, çok ince ve zarif tasarımı ile fark yaratmasını biliyor. Ele çok iyi oturan ve kullanımı çok kolay olan Lenovo, Tab 2, 275 gr’lık ağırlığı sayesinde her türlü ortamda uyum sağlamasını biliyor. Bu esasında çok önemli bir özellik Çünkü birçok üretici, özellikle 7 inç tabletlerde, bu tür bir özen göstermiyor. Genelde işin ucuzuna kaçılıyor ve ortaya ne yazık ki Premium bir ürün otaya konmuyor. Lenvo işte bu gerçeği kırma niyetinde ve Lenovo, Tab 2 ile kaliteli, ergonomisi yüksek ve uygun fiyatlı bir ürün ile kullanıcıların karşısına çıkmak istiyor.

2

Bu yüzden olsa gerek Lenovo, Tab 2’nin ana kamerası, arka kısmının sol üst tarafında yer alıyor. Arka kısmı aynı zamanda parmak izini minimuma indirgeyen mat bir malzeme ile kaplı. Tamamen cam kaplı ön tarafta ise, 3 adet dokunmatik tuş bulunuyor ve bir parmak kalınlığında bir siyah çerçeve kullanılmış. Ses açma kapama , güç düğmesi ve microSD ürünün sol kısmında. Üst kısmında ise kulaklık girişi ve micro USB bağlantısı bulunuyor.

Ekran

Lenovo Tab 2 A7-30, 7 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Bu ekranın maksimum çözünürlüğü ne yazık ki 1024×600 piksel. Bu çözünürlük 7 inç ekran için yeterli kalsa da, tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi FullHD çözünürlük olmasını çok isterdik. Benxer bir durum 170 ppi’lık piksel yoğunluğu için de geçerli. Bu yoğunluk değeri vasat’ın biraz üstünde. Ama kullanılan IPS Matrix ekran ise tüm bu olumsuzlukları sıfırlıyor. Öyle ki geniş bir görüntü açısı ile birlikte doygun ve canlı renkler önemli bir avantaj sağlıyor. Bununla birlikte ekranın dokunmatik performansı da gayet başarılı olduğunu söylemeliyiz.

3

Üründe kullanılan pil ise 3450 mAh. Lenovo Tab 2, yoğun internet kullanımda yaklaşık 8 saat kesintisiz çalışıyor. Video performansı testinde Lenovo’nun 6 saat boyunca çalışabildiğini gördük. İşin için oyun girdiğinde bu değer 4 saat’e indiğini söylemeliyiz.

Performans

Lenovo Tab 2 A7-30, 1.3 GHz hızında çalışan dört çekirdekli MediaTek MT8127 işlemcisini kullanıyor. Bu işlemci 1 Gbyte bellek ve Mali 400MP4 grafik yongası sayesinde Android KitKat 4.4.2 işletim sistemini çalıştırıyor. Teknik özelliklere baktığımızda herşey gayet normal duruyor. Fakat yaptığımız testlerde , çok iyi performanslar yakalayabildiğimizi söylemeliyiz. Lenovo Tab 2, neredeyse hiç kasılmıyor ve tüm uygulamaları rahatlıkla açıyor. Menüler arasındaki geçişler gayet hızlı.

4

Bununla birlikte oyun testlerinde de birçok oyunu sorunsuzca çalıştırabildiğimizi söylemeliyiz. Lenovo Tab2’nın bu performansı kullanılan işlemciden kaynaklanıyor. MediaTek MT8127, normalde FullHD çözünürlüğü, 13 MP kamera, FullHD video kayıt etme ve oynatma ile Dual band Wifi,Bluetooth ve GPS teknolojilerini destekliyor. Lenovo Tab 2’nin konfigürasyonuna baktığımızda, iyi bir performans elde etmemizin gayet normal olduğu hemen belli oluyor. Bununla birlikte işlemcinin hiç ısınmaması da önemli bir avantaj.

Sonuç

Lenovo Tab 2’nin en zayıf noktası kuşkusuz kameraları. 2 MP’lik arka ve 0.3 ön kamera’dan fazla bir performans beklemek yanlış olur. Ön kamera ile Selfie çekmek neredeyse imkansız. Buna karşı arka kamera HDR ve Panorama gibi özelliklere sahip olması oldukça şaşırtıcı.Neticede Lenovo Tab 2, arkadaşlarını kıskandıracak bir tablet değil. A7-30, zengin donanım birleşenleri ve başarılı tasarımın yanı sıra, uygun fiyatı ile birçok isteğinizi rahatlıkla karşılayabilecek güçte.

Cevap bırakın