Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımLenovo P1M: Uygun fiyatlı telefon arayanlara

  Lenovo P1M: Uygun fiyatlı telefon arayanlara

  Lenovo, IFA fuarında tanıttığı yeni nesil Vibe modellerini ülkemize getirdi. Bunlardan biri olan ve uygun fiyatı ile ilgi çeken Lenovo P1M’i sizler için inceledik.

  Lenovo yeni nesil Vibe ailesini, geçen yıl Eylül ayında gerçekleşen IFA fuarında tanıtmıştı. Giriş ve orta sınıfa hitap eden bu aile, özellikle fiyat/performans oranı ile büyük bir avantaj sağlanacağı söyleniyordu. Durum böyle olunca da, Fuarın gözdelerinden biri de bu ürün ailesi oldu. Lenovo ne yazık ki, Vibe serisini Avrupa’nın sadece belli ülkelerinden satışa çıkartma kararı aldı. Yani bu ürünün fiyat/performans avantajından sadece önceden belirlenmiş ülkeler faydalanabilecek. İşin güzel yanı ise bu ülkelerin içinde Türkiye’nin de olması.

  2

  Durum böyle olunca Android işletim sistemine sahip olan Lenovo Vibe serisi ülkemizde satışa çıktı. Bizler de Vibe ailesinin P1 adlı ürünü alıp detaylı inceledik.

  Fark yaratan özellikler

  Lenovo, Vibe serisinde sadece fiyat/performans avantajı ile kullanıcıların karşısına çıkmak istemiyor. Bu yüzden olsa gerek fark yaratan birkaç özelliği eklemeyi uygun gördü. Esasında iyi de oldu. Çünkü bu özelliklerinden biri en çok ihtiyaç duyulan uzun pil ömrü. Hareketli yaşamlar için ideal bir seçenek sunan Vibe P1, 4000 mAh kapasiteli bataryası ile tüm gün boyunca rahatlıkla kullanılabiliyor. Hatta yaptığımız testlerde bu ürünün pil kullanım süresinin rahat 2 gün dayandığını söylemeliyiz. İster sosyal medya tutkunu olun, ister bir oyuncu, ya da sohbetten hoşlanan bir kişi, Lenovo Vibe P1 sizi pil kapasitesi konusunda yavaşlatmayacağından emin olabilirsiniz. Bitmedi. Lenovo Vibe P1, telefonu elinde düşürmeyen kişiler için hızlı şarj etme özelliğini unutmadı. Vibe P1m’nin pili bittiğinde, hızlı şarj etme özelliği ile yalnızca 15 dakikalık bir şarj işlemi ile 4 saatlik bir konuşma verebiliyor. Tüm bunlara ek olarak, sahip olduğu OneKey güç tasarrufu özelliği sayesinde, Vibe P1’in pil ömrü iki katına çıkartılabiliyor.

  5

  Lenovo Vibe P1’in diğer bir önemli özelliği de, sahip olduğu yüksek kapasiteli batarya sayesinde, farklı ürünleri de şarj edebilmesi. Yani bu telefon, USB bağlantılı aygıtlarınızı hareket halinde olsanız bile şarj edebiliyor.

  Vibe P1m aynı zamanda aktif bir yaşam tarzına sahip olanlar içinde ideal bir telefon. Sıvı sıçramasına karşı dayanıklı, nano kaplamalı teknoloji, telefonu her gün karşılaşılabilecek sıvı sıçramalarına ve dökülmelerine karşı koruyor. Bu da ister istemez aygıt güvenilirliğini kayda değer oranda arttırıyor. Lenovo Vibe P1M’in su geçirmez tabakası sıvılara karşı üstün dayanıklılığa sahip. Bu tabakada, nem ya da aşınmaya neden olabilecek hassas noktalar bulunmuyor.

  4

  Ekran ve performans

  Vibe P1M , Vibe P1’in mini sürümü olarak da adlandırılabilir. Yani P1’in özellikleri kırpılmış sürümü. Sahip olduğu 5 inç IPS ekran 1280×720 piksel çözünürlüğüne ulaşıyor. Bu ekranın elbette daha iyi olmasını isterdik. Yine de ekranın parlaklığı ve netliğinin başarılı olduğunu söylemeliyiz. Bununla birlikte ekranın 180° geniş görüş açısı seçeneğine sahip olması önemli bir artı. Tabi bu alanda beklentinizi yüksek tutmamayı öneriyoruz. Sonuçta bu ekran ortalamanın biraz üstünde.

  Benzer bir durum kullanılan işlemci için de geçerli. 1 GHz hızında dört çekirdekli MediaTek işlemciden mucize beklemek doğru olmaz. Bu işlemci ARM Mali-T720 MP2 grafik birimi ile birleştiğinde, temel özelliklerin hepsini fazlasıyla yerine getiriyor. Üründe beğendiğimiz bir özellik, benzer ürünlerle kıyasla 1 GByte yerine 2 GByte’lık bir bellek kullanılması. Bu esasında önemli bir özellik. Çünkü Android 5.1 işletim sistemi ile birleştiğinde hızlı ve verimli bir performans elde edilebiliyor. Kapasite ne yazık ki 16 GByte büyüklüğünde. Bu kapasitenin daha fazla olmasını isterdik. MicroSD kart kullanarak, Vibe P1m’nin dahili depolama alanını tüm fotoğraflarınız, videolarınız ve müzikleriniz için yeterli miktarda alan sağlayacak şekilde 32GByte daha arttırabiliyorsunuz.

  1

  4G’ye uyumlu

  Vibe P1m, hızlı veri bağlantısı için yüksek hızlı LTE (4G) şebekelerini destekliyor. Ön kamerası, 5 MP çözünürlüğünde ve Selfie çekimler için fazlasıyla yeterli. Arka kamerası ise 8 MP çözünürlüğünde ve ortalama performans değerinin üzerine çıkamıyor. Bu kameralar günlük kullanım için fazlasıyla yeterli. Daha fazlasını beklemek yanlış olur.

  Sonuç olarak, Lenovo Vibe P1m, kamera özelliklerinden çok konuşma süresine önem veren kişilere hitap ediyor. Çok yüksek bir performans aramayan, uygun bir fiyat beklentisi içinde olan ve ortalamanın üzerinde bir konuşma süresi isteyen kişiler için Vibe P1m’i gözden kaçırmamalarını tavsiye ederiz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN