Lenovo P1 Pro İnceleme

0

Ülkemizde mobil telefon pazarında çıkış yakalayan Lenovo, dünya çapında yüksek satış grafiğine sahip. Farklı seçenek ve uygun fiyatlarla ürün gamını zenginleştiren Lenovo özellikle orta segmentte söz sahibi. Bugün inceleyeceğimiz model ise 1200 – 1499 lira seviyelerinde seyir eden P1 Pro. Geçtimiz sene P1 modeli de aynı fiyatlarda piyasadaydı. Ancak telefonların raf ömrü her geçen gün kısaldığı için Lenovo da aynı modeli tutmak yerine benzer fiyatlarda geliştirilmiş bir modeli yani P1 Pro’yu piyasada sürdü. P1 Pro’nun en büyük özelliği ve farkı parmak izi tanıması, Full HD 5.5 inç ekrana ve 5000 mAh bataryaya sahip olması. Bataryanın muadillerine göre 1.5 kat daha yüksek olması uzun kullanım ömrü olarak geri dönüyor. Özellikle telefonun sol tarafında bulunan düğmeyi kullanırsanız Ultimate Power Saver isimli tasarruf özelliği aktif hale getiriyorsunuz. Bu sayede de çok daha uzun kullanım süresine sahip olabilirsiniz. Tabii büyük bataryanın eksi tarafı tasarımda kendini gösteriyor. 187 gram ve 9 mm kalınlığa sahip ürün ele biraz ağır ve büyük geliyor. Şık alüminyum kasaya sahip olan P1 Pro’nun arka kapağı açılmıyor. Telefonunda batarya değiştirmeyi düşünüyorsanız bu kötü bir haber olabilir. Ürünün Sim kart ve MicroSD yuvası ise üst ön tarafta ince bir bölümün tamamen ayrılmasıyla gerçekleşiyor. Bu tasarım kararını görüntü açısından biraz ilginç bulduğumuzu söyleyelim.

lenovo p1 pro

Ürünün diğer temel özelliklerine baktığımızda 3GB RAM ve 32GB dahili depolama görüyoruz. MicroSD kart girişi de bulunan üründe depolama sorunu yaşamayacaksınız. 3GB RAM ise Android 6.0 ailesi için yeterliyken muhtemelen Android 7.0 güncellemelerinde yetersiz kalacaktır. Zaten daha ileri kullanımlar için bir telefon düşünüyorsanız Lenovo bu amaç için 4GB RAM’e sahip P2 modelini geniş ürün yelpazesine yerleştiriyor. P1 Pro’nun işlem tarafında yükünü ise ise 1.5 GHz hızında çalışan 8 çekirdekli Snapdragon 615 ve Andreno 405 grafik işlemcileri üstleniyor.
Fotoğraf ve kamera özelliği ise telefonun en zayıf yönü. Otomatik ayalar dışında fazla bir müdahalede bulunamadığınız kameranın yazılımı biraz fazla aydınlık çekmeye meyilli. 13 MP arka kamerada HDR ve panorama özellikleri bulunsa da genel olarak performansı biraz ortalama kalıyor. Yine arkada yer alan çift LED flaş ise karanlık ortamlarda başarılı sonuçlar veriyor. Kamera ayrıca Full HD video kaydedebiliyor. 5 MP özelliğindeki ön kamera ise yine biraz fazla pozlama yapılmış gibi duruyor. Ancak günümüzde cep telefonuyla çekilen fotoğrafların en az bir efekt programından geçerek paylaşıldığı düşünüldüğünde sonuçta tatminkar olarak yorumlanabilir.

ZENGİN KUTU İÇERİĞİ

Son olarak kutu içeriğinden bahsedelim. Kutu içinde şeffaf kılıf ve koruma filmi bulunuyor. Özellikle belirli markalar dışında bu tarz aksesuarları bulmanın zor olduğu gerçeğinden hareket edersek, Lenovo’nun kullanıcıyı düşündüğünü görmüş oluyoruz. Ayrıca ürünün Micro USB portunu standart USB’ye çeviren dönüştürücünün de kutuda yer alması bir başka önemli jest. Böylece telefona USB bellek, fare, klavye gibi çeşitli ürünleri bağlamanız mümkün oluyor. Bu dönüştürücü ile telefonunuzu şarj istasyonuna dönüştürmeniz ve bir başka telefonu şarj etmeniz de mümkün. Özellikle iki telefon kullananlar için bu özellik son derece kritik olabilir.

Genel olarak bakacak olursak özellikle amiral gemisi olarak nitelendirilen üst model telefonların fiyatlarındaki artışın orta segmente yaradığını görüyoruz. Birkaç sene öncesinin üst seviye telefon özelliklerine sahip P1 Pro, bugün çok fazla albeni sunmasa da fiyat ve performans açısından değerlendirildiğinde kesinlikle beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Telefonu, kamera anlamında fazla bir beklentisi olmayan ya da yüksek batarya performansına sahip bir telefon arayanlara rahatlıkla önerebiliriz. Son olarak, ürünün altın, gümüş ve siyah renk seçenekleri bulunduğunu hatırlatalım.

Cevap bırakın