Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımLenovo Miix 2: Cebe sığan Windows

  Lenovo Miix 2: Cebe sığan Windows

  Tam teşekküllü Windows 8.1’i cebe sığan bir Tablet’de kullanmaya ne dersiniz. Olmaz demeyin. Lenovo Miix 2, yüksek donanım birleşenleri sayesinde bir çok isteği uygun fiyatıyla yerine getiriyor.

  Windows işletim sistemli Tablet ürünleri, Android ve iOS işletim sistemli tablet ürünleri karşısında ne yazık ki dik bir duruş sergileyemediler. Windows tabletlerin en büyük sorunu çok güçlü işlemcilere ihtiyaç duymaları. Bu da ister istemez pil kullanımını olumsuz yönde etkiliyor. Piyasada düşük güç ile yüksek performans sunan işlemcinin de bulunamaması işi iyice zora soktu. En azdından bugüne kadar. Çünkü Windows 8.1 kaynakları çok iyi kullanıyor. Bu özellik Intel’in yeni nesil ATOM işlemcileri ile birleştiğinde özlenen tablo geri gelmiş gibi görünüyor.

  Öyle ki Lenovo’nın Miix2 adlı ürünü işte bu özlemi geri getiriyor.

  lenovo 1

  Tasarım ve Ekran

  8 inç büyüklüğünde olan Miix 2, 216 x 132 x 8 mm boyut değerleri ile neredeyse iPad Mini Retina ile aynı ölçülere sahip. 340 gr ağırlığı ile rahat bir taşıma sağlayan Miix 2 ,hafif pürüslü metal görünümlü arka tarafı ele çok iyi oturuyor. Benzer ürünlerle kıyasla parmak izi bırakmayan bu yüzey, hafif esek bir yapıya sahip. iPad mini kadar olmazsa da iyi bir işçilik ve stabiliteye sahip olan Miix 2, üzerinde mikrofon/ kulaklık, Mini USB 2.0 yuvası ve MicroSDXC kart okuyucusu bulunuyor.

  800×1280 dpi çözünürlüğüne sahip IPS ekran, 188 dpi piksek yoğunluğuna sahip. Bunun anlamı ekrandaki ikonları rahatlıkla görebilmeniz. Ama bu değer çok sınırda. Dokunmatik performansının başarılı olduğu Miix 2’de, ekran ikon büyüklüğünü %125’e getirmeniz daha rahat bir kullanım sağlayacağını söylemeliyiz.

  417 cd/m²’lik maksimum parlaklık değeri yoğun ışıklı ortamlarda sizi kısıtlamıyor olması büyük bir avantaj. Ekranın yüzeyi zaman zaman yansıma yapabiliyor. Bununla birlikte neredeyse tüm Tablet ürünlerde ortak sorun olan, güneş ışınlarının dik vurduğu durmda, ekran görüntüsünü görememek Miix 2’de de var.

  Miix 2’nin kontrast değeri de oldukça başarılı. Her ne kadar bir iPad Air gibi olmazsa da, film, oyun ve fotoğraflardaki siyah değeri ortalamanın üzerinde. Benzer bir durum renk doğruluğu için de söylenebilir. Miix 2 bu alanda ortalamanın üzerinde bir sonuç veriyor.

  lenovo 3

  Performans

  Bay Trail kod adlı Intel işlemci, Turbo Boost özelliğini destekleyen dört çekirdeğe sahip. Intel Atom Z3740, 22 nm mimarine göre üretildi ve 1.3-1.8 GHz çalışma frekansına kadar çıkabiliyor. Bu işlemcinin en önemli özelliği 4 Watt’lık bir güç ihtiyacı sayesinde neredeyse ısınmaması ve çok ince yapılı tasarımlarda herhangi bir soğutma olmadan da kullanılabilmesi. Kullanılan bu işlemci düşük güçte çok iyi bir performans sergiliyor. Bir önceki nesille göre neredeyse %100’lük bir performans artışı sağlıyor. İşin ilginç tarafı ise bazı testlerde Intel Core i3 işlemcilerle kafa kafaya yarışabilmesi.

  Bunun anlamı, Miix 2 ile beraberinde gelen Microsofts Office Home uygulamasını rahatlıkla çalışabilmesi. Full HD videolar sorunsuzca oynatılabiliyor. Video görüşmeler, Internet’te gezinme ve basit oyunlar’da Miix 2’yi terletmeye yetmiyor.

  lenovo 2

  Sonuç

  Miix 2’nin ön tarafında bulunan 2 MP’lik kamerası birçok iş için fazlasıyla yeterli. Bu kamera loş ortamlarda ortalama bir performans sergiliyor. Arka tarafta bulunan 5 MP’lik kamera, çok daha iyi sonuçlar verebiliyor. Ama buradan alınan sonuçlar bir iPhone 4S’den daha iyi olmadığını söylemeliyiz.

  802.11 a/b/g/nkablosuz standartları destekleyen Miix 2, bu alanda herhangi bir zayıflık göstermediğini belirtmek isteriz. Hızlı ve stabil bağlantı, Bluetooth 4.0 modülü için de geçerli.

  Uzun lafın kısası. Windows 8.1 işletim sistemli bir Tablet’i cebinde taşımak isteyen kullanıcılar Lenovo Miix 2, çok iyi bir seçenek olduğunu rahatlıkla söylemeliyiz. Windows 8.1 dizüstü bilgisayar ile yaptığınız birçok işi bu ürün ile de rahatlıkla yapmak mümkün.

  Lenovo tablet ürünleri hakkında detaylı bilgi ve satın almak için buraya tıklayın

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN