Lenovo IdeaPad Y900 : Oyun tutkunları için geliştirildi

0

Zengin donanımlı, daha fonksiyonel ve kasa sistemi de daha stabil. Oyun tutkunları için geliştirilen ve Lenovo Y700’ün abisi olan Lenovo Y900 inceleme altında.

Lenovo IdeaPad Y900 ilk bakışta Y700’ün daha masküler ve daha agresif bir modeli gibi duruyor. Ekran kapağının fırçalanmış Aluminyum olması ve kenarlarının keskin olarak tasarlanması tüm gözleri üzerine çekmeyi başarıyor. Bununla birlikte parlak plastik malzeme kullanımı ile birlikte kırmızı renkli Hoparlör halkaları ve parmak izi göstermeyen yüzeyin olması da benzer ürünlerle kıyasla kendisini ciddi anlamda farklılaştırıyor.

Lenovo IdeaPad Y900 2

Y900’ün malzeme kalitesi üstü seviyede. Ayrıca üründe kullanılan işçilik görülmeye değer. Öyle kiY900, Y ailesinin en stabil yani en iyi sağlamlık hissi veren ürünü olduğunu rahatlıkla söylemek mümkün.

Yaptığımız çeşitli denemelerde kapağının çok stabil olduğunu gördük. Lenovo burada üst seviye ekran mandalı kullandığı hemen belli oluyor.

Üründe beğendiğimiz diğer bir özellik Thunderbolt 3 destekli USB Type C ile birlikte HDMI 2.0 bağlantısına sahip olması. Bunun anlamı Lenovo Y900’e yeni nesil üst seviye Monitörlere bağlanabilmesi. Yeni nesil ürünlerde pek bulunmayan USB 2.0 bağlantısından vazgeçmeyen  Lenovo,  yüksek performanslı bir SD kart okuyucusunu entegre etmeyi de unutmadı.

Lenovo IdeaPad Y900 3

 Ekran

Lenovo IdeaPad Y900, 1080 P çözünürlüğe ulaşan 17.3 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Bu ekran Y700 ile neredeyse aynı özellikleri gösteriyor. 330 cd/m²’lik parlaklık değeri ile birlikte 1000:1’lik kontrast  görüntü kalitesini keskin ve net oluşturmasını sağlıyor. sRGB renk dağılımı %86 değerinde olması oyuncular için her ne kadar iyi bir değer olsa da Profesyonel kullanımda daha iyi değerlere ihtiyaç duyuluyor.

Lenovo Y900’ün ekranının kalibre ettiğinizde daha iyi bir görüntü elde edebiliyorsunuz. Buna rağmen Renk doygunluğu  daha iyi olabilirdi. Ayrıca panelin mat olmaması zaman zaman aynalama efektine yol açabiliyor.Lenovo IdeaPad Y900 4

Performans

Lenovo IdeaPad Y900, Intel’in dört çekirdekli Kaby-Lake i7-6820HK işlemcisini kullanıyor.  Bu işlemci üst seviye oyuncu dizüstü sistemlerde en çok tercih edilen işlemcilerden biri. Bu işlemci önceksi nesil ürünlerde kullanılan Broadwell i7-5700HQ işlemcisi ile kıyaslandığında performans çok yüksek olmadığını söylemeliyiz. Buna karşın sahip olduğu Turbo modu ile göz dolduruyor.  Y900’ün işlemcisi, Turbo modunda 3.8 GHz’e kadar çıkabiliyor. Hem de her dört çekirdeği ile birlikte.

Yaptığımız testlerde Y900 ile yüksek performans değerleri elde ettiğimizi söylemeliyiz. Öyle ki bu ürün, piyasada bulunan diğer ürünlerin perfrormanslarından aşağı kalır yanı olmadığını gördük. Örneğin PCMark testinde MSI GT72VR ile kafa kafaya olduğunu söylemeliyiz.

Lenovo IdeaPad Y900 5

Üründe beğendiğimiz bir özellik iki adet M.2 yuvasını RAID 0 olarak bağlanabilmesi. Bu sayede SSD disk performansı bir tık arttırmak mümkün. Buna ek olarak 2.5 inç SATA III yuvasının da olması önemli bir avantaj.

GTX980M grafik yongası ise beklenin fazlasını veriyor. Turbo mod sayesinde görülen grafik performansı ile yeni nesil oyunlar 1080p çözünürlüğünde 60 fps ile oynanabiliyor. 8 Gbyte büyüklüğünde bir belleğe sahip olan bu grafik yongası, Ultra Texture ayarındaki oyunları da rahatlıkla oynatabiliyor.

Lenovo IdeaPad Y900 1

Lenovo Y900, ne yazık ki Nvidia Optimus teknolojisi desteklenmiyor. Kaby-Lake i7-6820HK’da gömülü olan HD Graphics 530, düşük grafik performansında devreye giremiyor.  Buna rağmen  Lenovo Y900’ün neredeyse ısınmadığını söylemeliyiz. Soğutma sistemi çok iyi çalışıyor ve sistemin aşırı ısınmasına neden olmuyor. Genelde 30db’lik bir gürültü oranı ile çalışan bu soğutma sistemi, aşırı yükte bir anda 48 db’ye kadar çıkıyor. Bu da ister istemez inanılmaz bir gürültüye neden oluyor. Yaptığımız bir çok fan ayarında bu gürültüyü düşürmeyi başaramadık. Lenovo Y900, yüksek performansta ne yazık ki gürültülü çalışıyor.

Unutmadan söyleyelim. 90 Wh’lik batarya 4 saat boyunca şarj olmadan çalışabiliyor. Cihazı tamamen şarj etmek ise yaklaşık 2.5 saat sürüyor.  

Cevap bırakın