Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımLenovo Flex 2 14’’: En esnek dizüstü sistemi

  Lenovo Flex 2 14’’: En esnek dizüstü sistemi

  Lenovo, oldukça ilgi gören fakat düşük çözünürlüğü ile çok sitem alan IdeaPad Flex 14 yerine, Full HD çözünürlüğüne çıkabilen Flex 2 14’ü piyasaya sürdü. Başarılı bir ergonomi ve esnekliği ile fark yaratan Flex 2 14’’ inceleme altında.

  Lenovo, IdeaPad Flex 14 ile büyük sükse toplamıştı. Başarılı bir ergonomiye sahip olan bu ürün, ne yazık ki düşük ekran çözünürlüğü ile acımasızca eleştirilmişti. Lenovo bu yüzden olsa gerek IdeaPad Flex 14’ün üretimini durdurup, yüksek çözünürlüklere ulaşan Lenovo Flex 2 14 inç ürününü geliştirdi.

  flex2-5

  Ergonomi

  Uygun fiyatlı bir dizüstü sistemi olarak konumlandırılan Lenovo Flex 2, metal yerine plastik malzeme kullanıyor. Uzaktan fırçalanmış alüminyum görünümlü bu kasa sistemi oldukça sağlam ve başarılı bir işçiliğe sahip. Baskılara karşı genelde dirençli olan bu kasa sistemi, ekranın bulunduğu bölgede zayıflıklar gösterdiğini söylemeliyiz. Ekran’ın arka kısmında yapılan bir baskı LCD kristalleri anında etkiliyor.

  Lenovo Flex serisinin en önemli özelliği, ekranın arkaya doğru katlanabilmesi. 300 derece katlanabilen bu ekran, 360 derece katlanabilen Lenovo Yoga gibi Tablet moduna geçemiyor. Ürün katlanırken klavye alt kısımda kalıyor ve ekran, sanki bir Tableti standına oturtmuş gibi dikey pozisyonda kalıyor.

  flex2-1

  Lenovo Flex 2, tıpkı IdeaPad Flex gibi 1 adet USB 3.0 ve 2 adet USB 2.0 bağlantısına sahip. 720p Webcam ekranın üst kısmında oturturulmuş durumda. Bu webcam’ın en zayıf noktası ise özellikle düşük ışıkta ortalama düzeyde bir performans segilemesi. Buna karşın ürünün üzerinde bir adet Gigabit Ethernet yuvasının olması önemli bir artı.

  Lenovo Flex 2, maliyeti düşürmek için yeni nesil 802.11ac Wi-Fi kablosuz bağlantı yerine 802.11n teknolojisini destekliyor. Kullanılan klavye, diğer Lenovo ürünleri ile aynı kalitede. Bunun anlamı, tuşların oldukça yumuşak ve ergonomisinin de başarılı olması. Benzer bir durum Touchpad için de geçerli.

  Flex 2

  Full HD Ekran

  Lenovo Flex 2’nin en önemli avantajı 1920×1080 çözünürlüğüne ulaşan Full HD Pentile-RGBW-Matrix IPS ekranı. Bu ekran yaklaşık 215 cd/m² lik bir parlaklık sunuyor. Farkı ise kırmızı, yeşil ve mavi piksellerin yanına beyaz piksel eklemesi ve bu sayede de daha kaliteli bir görüntü kalitesi ve renk dağılımı oluşturması. Ekran kartı yardımıyla yapılan görüntü oluşturma hesaplamaları sayesinde ortalamanın üzerinde bir kalite elde edilebiliyor. Dezavantajı ise bazı uygulamalarda görüntünün keskinliğinden fedakârlık etmesi. Lenovo Flex 2nin performansı ortalamanın biraz üstünde seyrediyor. Aynı fiyat kategorisinde birçok rakibi geride bırakan Lenovo, özellikli güneşli ortamlarda benzer ürünler gibi zayıflıklar gösteriyor. Buna karşın sahip olduğu MultiTouch dokunmatik ekranı oldukça başarılı. (texasautotrim.com)

  flez2-3

  Performans

  Lenovo Flex 2, modeline göre Core i3 ve Core i7’ye kadar işlemciler barındırabiliyor. 16 GByte’a kadar DDR3 bellek desteği sunan bu ürün, 1 TByte Hybrid SSD veya 256 GByte SSD kullanıyor. Lenovo Flex 2’nin önemli bir özelliği 2 GByte kapasiteli Nvidia Geforce 840M grafik yongasına sahip oloması. Bunun anlamı Intel Graphics 4400 ile kıyasla %60’a kadar daha yüksek bir performans sergilemesi. Benzer bir durum sistem genel performansı için de geçerli. Özellikle SSD disk kullanıldığında performans artışı ciddi bir şekilde belli oluyor. Lenovo Flex 2, her ne kadar bir oyun bilgisayarı olmazsa da yeni nesil oyunları sorunsuzca oynatabiliyor.

  flex2-4 (2)

  Üründe beğendiğimiz bir özellik, normal kullanımda yaklaşık 6 saat’lik bir pil performansı sunması. Lenovo Flex 2 ile 5 saat kesintisiz film izlenebiliyor olması önemli bir artı.

  Sonuç olarak Lenovo Flex 2, Yoga 2 13 inç’e oldukça fazla benziyor. Farkı, çok daha ucuz olması ve %100’lük bir Tablet moduna dönüşememesi. Bu ürün için, IdeaPAd Flex 14’ün veliahtı demek, yanlış olur. Bu ürün daha büyük ve daha ağır. Buna karşın Geforce 840M ciddi bir avantaj sağladığını söyelemeden edemeyeceğiz. Üstelik uygun bir fiyat/perfromans oranı ile.

  Ürün hakkında detaylı bilgi ve satın almak için buraya tıklayın

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN