Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürKuzey Kore’ye özel işletim sistemi Red Star OS

  Kuzey Kore’ye özel işletim sistemi Red Star OS

  Ekran_Resmi_2016-12-29_12_37_05

  İşletim sistemi denildiği zaman akla gelenler şüphesiz Windows, Mac OS X, Android, iOS şeklinde kolaylıkla sıralanabilir. Dünyanın her yerinde milyonlarca kullanıcıya sahip bu işletim sistemlerine çeşitli alternatifler de zaman zaman gündeme helebiliyor elbette. Ancak amaç daha çok özelleştirebilme konusuna odaklı. Kuzey Kore ise konuya oldukça farklı bir açıdan yaklaşıyor…

  Dünyanın en ‘dışa kapalı’ ülkelerinden biri olan Kuzey Kore, 2014 yılı itibarıyla kendi işletim sistemini geliştirmeye başladı. Red Star OS adını alan yazılım, tıpkı menşei gibi dışa kapalı bir yapıda ve belli nedenlerden dolayı Kuzey Kore dışında mevcut değil. Ancak tanınmış medya ajanslarından Reuters’a göre iki Alman araştırmacı söz konusu işletim sistemini ele geçirmeyi başardı ve bazı detayları da böylelikle kamuoyuna yansıdı…

   80096655 Group of North Korean Women

  Günümüzde kişisel verilerin gizliliği dijital dünyaya dair en önemli sorunlar arasında. Red Star OS ise adeta Kuzey Korelileri dijital bir hapishane içerisine davet ediyor. Kullanıcı, herhangi bir gizlilik alanına sahip değil, tüm bilgileri hükümetin dilediği şekilde gözetimine açık.

  Her dosyanın ayrı ayrı işlendiği işletim sistemi, verilerin ülke dışındaki bir yere gönderimini hükümetin bileceği bir yapıya sahip. Patronunuzdan gelen bir e-postayı gizlemeye mi çalışıyorsunuz, gizlilik diye bir kavram söz konusu sistemde söz konusu değil ve inanması güç olsa da o e-posta tüm detaylarıyla görülebilecek. Özetle Red Star OS tamamen aşırı öğelerle donatılmış, bir tür kabusa benziyor. Ancak ülkede kullanımının bir şekilde sağlanması zorunlu olabilir gibi görünüyor.

  Aslında Kuzey Kore, kendi işletim sistemini geliştirmeye çalışan ilk ülke değil. Çin’de de benzer kreasyonlar gündeme gelmişti. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN