Kuzey Işıkları Mate 20 Pro ile hayat buldu

0

Huawei, Sound of Light adlı projesiyle adından söz ettirdi…

Huawei, Mate 20 Pro akıllı telefonun piyasaya çıkmasını kutlamak ve güçlü yapay zeka kabiliyetlerini sergilemek için farklı sanatçıların katılımı ile daha önce görülmemiş bir projeyi gerçekleştirdi. “Işığın sesini yakalamak” olarak tasvir edilen proje, büyüleyici doğa fenomenlerinden Kuzey Işıkları’nın sese dönüştürülüp bir Işık Senfonisi yaratmak için teknoloji ve sanatı birleştiriyor.

Sound of Light adlı proje, yapay zekanın görüntüleri okumak ve bunları sese dönüştürmek üzerine insanlar tarafından aylarca eğitilmesini gerektirdi. Huawei Mate 20 Pro üzerinde çalışan özel bir yapay zeka programına, öncelikle Norveç’te kaydedilen kuzey ışıkları ve bunların nasıl davrandığı öğretildi. Sonraki aşamada ise yapay zekaya, bu ışıkları nasıl yorumlayacağı ve bu yorumu nasıl sese dönüştüreceği öğretildi. Sanat ekibi ise, yapay zekanın ses yorumunu senfonik bir düzenlemeye geçirmekle görevlendirildi. Böylece Kuzey Işıkları tarihte ilk defa seslendirilmiş oldu.

Norveç’in Tromsø civarındaki açık alanlarda, Aurora Avcısı Kjetil Skogli, Kuzey Işıklarını filme almak için gece yarısı sahaya çıktı. Kjetil’in çekimlerini tamamladıktan sonra görüntüler, ödüllü besteci Mark Sayfritz’in özel olarak tasarlanmış ve Mate 20 Pro üzerinde çalışan AI sistemi ile donatılan ses laboratuvarlarına gönderildi. Müzik parçaları oluşturulduktan sonra, dünyanın en iyi orkestra şeflerinden ve bestecilerinden James Shearman’la paylaşıldılar ve Viyana’daki ünlü Brahms Hall’da Sound of Light senfonisinin orkestra performansı için düzenlediler.

“Yapay zeka sınırlarımızı aşmamızı sağlıyor…”

Huawei Tüketici Elektroniği Grubu Küresel Kıdemli Ürün Pazarlama Müdürü Peter Gauden Sound of Light performansı hakkında, “Yapay zeka Huawei’nin Ar-Ge süreçlerinde her zaman birincil öneme sahiptir. Bizden önceki birçok önemli teknolojik atılım gibi, yapay zeka sınırlarımızı aşmamızı, daha önce yapamayacağımızı düşündüklerimizi yapmamızı sağlıyor. Sound of Light, bu fikri tam olarak kapsıyor” açıklamasını yaptı.

 

Cevap bırakın