Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürKurumlarda dijital dönüşüm

  Kurumlarda dijital dönüşüm

  gorsel50

  Çok fazla telaffuz ediyoruz, çok fazla duyuyoruz hatta hakkında makaleler okuyoruz. Belki hepimizin kafasında “dijital dönüşüm” ile ilgili bir açıklama var ama bugün tüm bu tanımları bir kenara bırakarak özellikle kurumlarda dijital dönüşüm konusunu en basit haliyle tanımlamaya ve kurumlarda bu sürecin nasıl işlerse başarılı olabileceğini anlatmaya çalışacağım.

  En Basit Dijital Dönüşüm Tanımı

  Önce dijital dönüşüm için basit bir tanımlama yaparsak, “Bir kurumun en son teknolojik gelişmelere uzak kalmamak için bütün bu teknolojik gelişmeleri yönetim organizasyonundan, pazarlamasından, bilgi işlem süreçlerinden, üretiminden ve tüm iş süreçlerine entegre edebilme kabiliyeti” olarak açıklayabiliriz.  Dijital dönüşüm bir bütün olarak ele alınır. Kurumdaki sadece bir bölümün bu dönüşümü tamamlaması kurumsal olarak dijital dönüşümü oluşturmaz.

  Aldığınız En Son Model Cihazlar Kurumunuzu Dijital Yapmaz

  Burada hemen belirtmeliyim ki; kurumunuz için tekno markete giderek aldığınız son teknolojik cihazlar ofisinizi dijital dönüşümün içine almaz. Kurumunuzda gerçekten başarılı bir dijital dönüşüm istiyorsanız yapmanız gereken en son teknolojiyi ister satın alarak ister kiralayarak tüm iş süreçlerinize entegre etmektir.  Yani kurumunuza gelişmiş bir web sitesi teması alıp web sitenizi yenilemeniz veya en son çıkan renkli laser yazıcıyı alıp kullanmanız bir dijital dönüşüm yaşıyor olduğunuzu göstermez. Satın alınan son teknolojik hizmet ve ürünleri belirli bir plan doğrultusunda tüm işletme bölümlerindeki iş süreçlerine entegre ederek yaptığınız stratejik hamleler ancak bu dönüşümü sağlayabilir.

  Önce Dijital Dönüşüm İçin Yatırım İhtiyaçları Belirlenmeli

  Süreci başlatmadan önce kurum içinde dijital dönüşümü sağlayacak olan yatırım ihtiyaçları belirlenir. Kurumun hangi bölümünün yapılacak yatırımla daha çok verim artışına katkı sağlayacağı hesaplanmalı ve dönüşüm buralardan başlayarak kurumun tümüne yayılmalıdır. Gösteriş için yapılacak yatırımlardan kaçınılmalı gerçek ihtiyacın neler olduğu sürecin daha başında belirlenmelidir.

  Kurum Kültürünün Olması Büyük Avantaj

  Asla unutulmamalıdır ki yapacağınız tüm stratejik hamleler uzun soluklu bir planın parçasıdır. Anlık ve geçici çözümlerin bahsettiğimiz süreç ile yakından veya uzaktan bir ilişkisi yoktur. Elbette  kurumun dijital dönüşüm sürecini etkiyen en önemli kozu bir kurum kültürüne sahip olmasıdır. Kurum kültürüne sahip firmalarda süreçler çok daha etkili, verimli ve hızlı olacaktır. Kurumun her bölümünde çalışan personelin bu dijital dönüşümün sağlayacağı yararları ve arttıracağı verimliliği çok iyi özümsemesi gerekir.

  Yönetici Vizyonu ve Yeterliliği

  Kurum yöneticilerinin vizyoner bir yapıya sahip olması, analitik düşünme ve tecrübe yeterliliği kurum içindeki dijitalleşme sürecinin stratejik olarak teoriden pratiğe geçirilmesi açısından önemlidir. Kurumlarda tüm çalışanları aynı hedefte buluşturmak zordur. Hele konu dijital dönüşüm gibi meşakkatli bir süreç olursa başarıya ancak vizyoner ve mesleki yeterliliği olan yöneticilerin ekip ruhunu ortaya çıkararak ve doğru yöntemler kullanmasıyla ulaşılabilir.

  Denetim ve Sabır

  Kurumsal dijital dönüşüme giden yolda tüm şartlar olumlu olsa bile çıkılan bu yolda süreçler sürekli olarak denetlenmeli ve bu sürecin uzun bir zaman alacağı bilinerek sabır gösterilmelidir. Eğer her aşamada sağlıklı denetim mekanizmaları kurulur ve süreçlerin kimi zaman çok yavaş işlemesine sabır gösterilirse beklenen sonuca er veya geç ulaşılacaktır.

  Değişime Ayak Uyduracak İnsan Kaynakları

  Kurum içinde yapılacak olan dijital dönüşüm süreçlerine tüm çalışanların ayak uydurabilmesi zor gibi göründe de en yüksek düzeyde katılımı sağlamak için eğitim vermek ve kurum çalışanlarına aynı bilincin yerleşmesi dijital dönüşüm sürecinin kısalması açısından çok değerlidir. Burada da en büyük görev kurum yöneticilerindir. Sürece uyum sağlayamayacak personel ya eğitilmeli ya da eğitime uyum sağlayamıyorsa değiştirilmelidir.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN