Kullandığınız mobil uygulamalar güvenli mi?

0

Kullandığınız mobil uygulamalar güvenli mi? İOS veya Android cihazınıza bir mobil uygulama yüklemeden önce dikkatli olun! Çünkü siber güvenlik araştırmacılarının açıklamalarına göre mobil uygulamalar güvenlik açıklarıyla dolu…

Telefonunuz siber korsanların hedefinde
Akıllı telefonlar artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Her gün milyonlarca insan saatlerini telefon başında geçiriyor ve gün içerisinde sosyal medyada pek çok önemli bilgi paylaşıyor. Diğer taraftan mobil uygulama kullanımı da son yıllarda oldukça artmış durumda. Ancak işin görmezden gelinen ve ihmal edilen güvenlik boyutu var. Akıllı telefonların kullanımının bu kadar yaygınlaşması, kullanıcıları hackerların hedefi haline getirdi. Örneğin kadınların severek kullandığı fotoğraf düzenleme uygulamaları beraberinde zararlı yazılımlar içerebilir. Bu yazılımların kurulumunda telefonunuzdaki bilgilere erişim verdiyseniz kişisel bilgileriniz kolaylıkla ele geçirilebilir. Bu yüzden telefonunuza uygulama indirmeden önce son derece dikkatli olmalısınız.

Cep telefonunuzun güvenliğini nasıl sağlayabilirsiniz? 

Siber suçlular, özellikle kullanıcıların ilgisini çekebilecek ücretsiz uygulamalarla telefonunuzu ele geçirmeye çalışıyorlar. Peki bunu nasıl yapıyorlar? Bir kullanıcının cihazının mikrofonuna, kamerasına ve konumuna erişmesinden, ikna edici sahte uygulama klonları oluşturmaya kadar pek çok yöntem deniyorlar. Bu saydıklarım ilk aklıma gelen ve en yaygın olanlar!..  Bilgisayar korsanlarının şüphesiz mobil uygulama kullanıcılarının kişisel bilgilerine erişmek ve bunlardan yararlanmak için kullandıkları birçok strateji var. Keza mobil güvenlik istatistiklerine baktığımızda durumun ne kadar kritik olduğunu da rakamlar anlatıyor.

Bazı tahminlere göre, her 36 mobil cihazdan birinde yüklü yüksek riskli uygulamalar var. Dolandırıcılık işlemlerinin% 71’i, 2018’in ikinci çeyreğinde mobil uygulamalardan ve mobil tarayıcılardan, web’deki% 29’a kıyasla% 16 artarak geldi.

Geçtiğimiz günlerde de Google Android işletim sistemini kullanan telefon kullanıcıları için bir uyarı yayınladı. Android telefonların bazılarında bulunan güvenlik açığı nedeniyle tüm kontrolün hackerlar tarafından ele geçirilebileceği ortaya çıktı.  Bu açığın özellikle Google Play mağazası dışında indirilen uygulamalar aracılığı ile tehdit oluşturduğu bilgisini  veren Google, açıktan etkilenebilecek cihaz modellerini de açıkladı. Telefonunuzun bu açıktan etkilenip etkilenmeyeceğini öğrenmek için detaylı bir araştırma yapmanızı ve aşağıda paylaşacağım uygulamaları telefonunuzdan silmenizi öneriyorum.

Bu uygulamaları telefonunuzdan silin

Call Recorder: Telefon görüşmelerinizin kaydını tutan bu uygulama, görünüşe göre bu kayıtları başka uygulamalarla da paylaşıyor.  İş dünyasında özellikle iş amaçlı telefon konuşmalarını kaydetmek için kullanılan bu uygulama ticari sırlarınızın rahatlıkla bir başkasının eline geçmesine neden olabilir. Bu tür uygulamaları kullanmanın ayrıca hukuki boyutu da var. Gizliden gizliye bir kişinin görüntüsünü almak ve ses kaydı yapmak suçtur.

Realtime Booster: Gereksiz bilgi ve sosyaları silerek telefonunuzu hızlandırdığını iddia eden uygulama, bilgilerinizi çalmaktan başka bir işe yaramıyor!

SmartSwipe: Bu uygulama ile tek elinizle telefonunuzu rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Çember şeklindeki animasyonu sağa sola kaydırarak, en sık kullandığınız uygulamalara ve kişilerinize rahatlıkla erişebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken çemberi sağa sola kaydırmak! Görünüşe göre uygulama son derece kullanışlı ve eğlenceli! Ancak bu uygulama kredi kartı bilgilerinizi telefonunuzdan çalıyor.Tavsiyem; uygulama telefonunuza yüklüyse hemen kaldırın!

Güzelleştirdiğini iddia eden uygulamalarına dikkat!

Özellikle kadınların kullandığı güzellik kamerası uygulamalarına hackerlar kayıtsız kalamamış. Daha güzel fotoğraflar elde etmenizi  sağladığını iddia eden bu uygulamalar aslında bilgilerinizi ele geçirmeye çalışmaktan başka birşey yapmıyor.

Pro Camera Beauty, Blur Photo Editor, Artistic Effects, Beauty Camera, Cartoon Art Photo, Emoji Camera, Art Editor, Selfie Camera Pro, Horizon Beauty Camera, Super Camera, Awesome Cartoon Art, Art Effects for Photo, Cartoon Effect, Cartoon Photo Filter, Photo Art Effect, Art Effect, Pixture, Art Filter Photo Editor, Cartoon Art Photo Filter, Prizma Photo Effect, Cartoon Art Photo…. Telefonunuza bu uygulamalardan birini  yüklediyseniz, hemen kaldırın.

Cevap bırakın