Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelKulaklık satın alma rehberi

  Kulaklık satın alma rehberi

  Müzik dinlemek, oyun oynamak, film ya da dizi izlemek onlarla daha keyifli. Ancak kafanızı rahatsız eden, kulağınızda düzgün durmayan, etrafı rahatsız eden ya da atmosfere bir türlü girememenize sebep olan kulaklıklar yerine, sizin için uygun olanı almaya ne dersiniz?

  Kulaklık satın alma rehberi

  Gündelik yaşantımızda birçok teknolojik cihaz kullanıyoruz. Artık masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar kadar, akıllı telefonlar, tabletler ve birçok farklı mobil cihaz hayatımızın eksenine girmiş durumda. 80’lerde Walkman’in çıkışıyla, her yerde müzik dinlemeye başladık. O günden bu güne, farklı cihazların etkisiyle, dijital seslerle haşır neşir olmaya başladık.

  Diğer yandan, bilgisayar ve konsol oyunları da hayatımızda daha büyük öneme sahip oldu. İnternetin hızlanması, mobil hâle gelmesi, kaliteli görüntü sunan cihazlar kullanmaya başlamamız gibi çeşitli etkenler sayesinde, birçok film ve diziyi, çeşitli videoları, ister ev rahatlığında ister seyahat ederken izleyebiliyoruz.

  Kulaklıkları yakından incelemek için buraya tıklayın.

  Görüntü kalitesi hızla ilerlerken, ses kalitesi de atmosfer yaratma açısından önem kazandı. Böyle bir durumda, kulaklık kullanmak için birçok farklı sebep var. Hoparlörler yetersiz mi geliyor, çevreyi mi rahatsız etmek istemiyorsunuz, oyuna kendinizi kaptırmak daha cazip mi geliyor? Takın bir kulaklık, gitsin. Fakat o kadar çok kulaklık var ki, hem konforlu hem kaliteli hem de işlevsel olanı seçmek Walkman zamanlarından çok daha zor.

  İçeride mi kalacaksın, dışarı mı çıkacaksın?
  Öncelikle kulaklığın nerede kullanılacağından başlayalım. Daha çok masa başında kullanacaksanız, kafa üstü kulaklık almanızda fayda var. Uzun süre kullanımda sıkıntı yaşamamak için kafa bandının ve kulaklıkların iç kısmındaki dokunun yumuşak oluşuna, kafa boyutu için de ayarlanabilir olmasına dikkat edin yeter.

  Kulaklık tipleri

  Dış kullanımda, kulak içi ya da kulak üstü kulaklıklar tercih edebilirsiniz. Böylece şapka, bere, kapşon takmak kolaylaşırken, taşıması da problem olmaz. Bu iki tipten hangisini seçeceğin ise nasıl rahat ettiğinize kalmış. Kulağınızdan düşmemesi için kutudan farklı boyutlarda ped çıkan modelleri tercih edebilirsiniz.

  Telefon ya da oyunlar için mikrofon şart
  Mikrofonlu modeller, internette sohbet etmek, çok oyunculu oyunlarda takımınızdakilerle konuşmak ya da telefon görüşmeleri için işinize yarayacaktır. Kafa üstü kulaklıklarda, bazı modellerin mikrofon aparatı çıkartılabiliyor. Böylece sadece müzik dinlerken daha rahat edebilirsiniz.

  Mikrofonlu kulaklık

   

  Kulak içi ya da kulak üstü modellerde ise mikrofonun kalitesini test etmenizde fayda var. Dış gürültüyü önleyebilen modeller sayesinde her türlü hava koşulunda ya da gürültülü ortamda, sesinizi karşı tarafa rahatça iletebilirsiniz.

  Yerinde duramayanlara kablosuz teknoloji
  Kulaklığınız bilgisayara da, akıllı telefona da bağlı olabilir. Ancak kablo uzunluğu ya da kablonun kendi varlığı sebebiyle rahat edemezseniz, kablosuz modelleri tercih edin. Bu durumda da düzenli şarj etmeyi ya da pil değiştirmeyi unutmamalısınız.

  Kablosuz kulaklık

  Özellikle mobil cihazlar için Bluetooth destekli kablosuz kulaklıklardan alıyorsanız, mobil cihazınızın da şarjının normalden daha hızlı tükeneceğini unutmayın. Benim önerim, bir de taşınabilir batarya alarak, gerektiğinde tüm cihazlarınıza destek olmasından yana…

  Bu soruyu sorun: Ne farkı var?
  Örneğin suya dayanıklılık sayesinde yağmurlu havada bile rahatça kullanabilir, hatta terler miyim endişesi taşımadan spor yapabilir, hatta duşta bile müzik dinleyebilirsiniz. İçerisinde MP3 çalar bulunan modeller de mobil cihazınızın pilini harcamadan uzun süre çalışabilirler. Kablo uzunluğuna dikkat ederseniz, kısa bir kablo yüzünden bilgisayarınızın başında yamuk yumuk oturmanız gerekmez. Her iki yana takılabilen mikrofon özelliği bulunan kafa üstü modeller ile bazen daha rahat edebilirsiniz. Kısaca; kulaklık alırken neye ihtiyacınız olduğunu biliyor olabilirsiniz ama incelediğiniz modelin benzeri yüzlerce kulaklıktan farklı yanlarını da görmezden gelmeyin.

  Dikkat: Ses düzeyi her zaman kalite anlamına gelmez!
  Kulaklık alırken çıkış gücüne dikkat etmek yetmez. Evet, daha yüksek ses veren bir kulaklık işinize yarayacaktır ama yüksek ses düzeyinde sesi bozan bir kulaklık da, yok yere canınızı sıkar. Ayrıca bazı kulaklıklar tek bir amaca doğru hizmet etmek için üretilirler. Dinlediğiniz müzik türüne göre bas ağırlıklı ya da dengeli bir iç ekolayzıra sahip bir kulaklık, internet ve telefon görüşmeleri için gürültü önlemeye odaklanarak üretilmiş bir kulaklık birbirinden farklı sonuçlar verir. Satın almadan önce ürünler hakkında yazılmış incelemeleri okumayı ya da mümkünse denemeyi unutmayın!

  Kulaklıkları yakından incelemek için buraya tıklayın.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN