En iyi kulaklık, oyundan kopartmayandır

0

Oyuncular için çevre birimlerini incelemeye devam ediyoruz. Bugüne kadar kontrol öğeleri üzerine yoğunlaştık. Şimdi de biraz çevresel ortamları güçlendirecek, oyundan alacağınız keyif seviyesini artıracak bir ürüne bakalım. Kulaklıklara…

RIG-lifestyle-gamer-right

Kulaklık deyip geçmemek lazım. Bir çoğumuzun bugüne kadar birçok kulaklığı olmuştur. Hepsinin farklı kullanım alanları oluyor. Kimisini müzik dinlemek için kimisini de oyun sırasında kullanırız. Verdiği sesin tonuna, sistemine ya da basının seviyesine bağlı olarak farklı kullanım alanları oluştururlar. Oyuncular da kendilerine özgü üretilmiş kulaklıkları tercih ederler çok zaman. Oyuncu kulaklıkları, son zamanlarda büyük yenilikler gösterdi. Surround ses sistemlerinde kullanılan teknolojilerin de gelişmesi ile daha önceden sadece keyif için kalitelisini aldığımız kulaklıklar, artık oyuncular için farklı anlamlar da ifade ediyor. Mesela oyun sırasında ateş edenin yönünü belirlemek gibi. İsterseniz tercihimizi belirlemek için kulaklıklara biraz daha yakından bakalım.

Öncelikle, alacağımız kulaklığın modeline odaklanmak lazım. Kulak içi mi, yoksa kulak üstü mü kullanacaksınız? Burada belirleyeci etkenlerden biri de sizin tercih ettiğiniz ergonomiye bağlı olarak farklılık gösterecektir. Her ne kadar kulak içi kulaklıkların daha güzel sonuçlar verdiğine, dışarıdan gelen sesleri daha rahat engellediğine inansam da, takarken rahatsız olduğum için tercih etmiyorum. Ancak, tercihinize bağlı olarak farklı modellere yönelmenizi sağlayabilir. Burada anahtar nokta, kullanacağınız kulaklığın mümkün olan en iyi şekilde ses yalıtımını yapabiliyor olması gerekliliği. Üstelik her yönden. Hem içeri ses alıp sizin dikkatinizi dağıtmanızı engellemeyecek, hem de dışarı ses kaçırmayıp, rakip oyunculara sizin hakkınızda bilgi vermeyecek olan bir kulaklık tercih etmelisiniz. Bir çok profesyonel oyuncu, kulak içi modelleri tercih eder. Ancak bunun üzerine de yalıtımları daha iyi olduğu için kulak üstü modeli takarlar. Üstteki kulaklığın sesi çıkmaz. Tek amacı dışarıya olan bağlantıyı tamamı ile kesmektir. Elbette bazı turnuvalarda oyuncular tek kulağını açıkta bırakıp, rakip takımın konuşmalarını da dinleyebiliyor. Ancak etik bir durum olmadığını da hemen belirtmeliyim.

12284917954_ce512b8675

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da bunu sadece oyun amaçlı kullanıp kullanmayacağınızdır. Zira kulaklıkların girişleri de farklı şekillerde olabiliyor. Eski tür kulaklıkları 3,5 mm’lik jack ile sisteminize bağlayabiliyorsunuz. Bunun bir güzel tarafı da bu ürünü aynı zamanda mp3 çalarınıza da bağlayıp yolda kullanmaya devam edebilmeniz. Ancak son yıllarda kulaklıklarda usb girişli ürünler de ortaya çıkmaya başladı. Bunun avantajlarının yanında bazı dez avantajları da bulunuyor. Ürünü herhangi mp3 çalarda kullanabilmemiz mümkün değil. Diğer taraftan usb bağlantısı aracılığı ile kulaklığınızda -eğer varsa- ek tuşlar aracılığı ile özel fonksiyonlar atayabiliyorsunuz.

Kablolu giriş sunan ürünlerin yanında, kablosuz kulaklıkları da mağazalarda bulabilmeniz mümkün. Oyuncular bu türleri şimdilik çok tercih etmese de alternatifler içinde. Kimi zaman dış ortamlardan alınan sinyaller ya da oyununun ortasında pilinin bitebiliyor olmasından ötürü tercih edilmiyordu. Di’li geçmiş zaman kullanıyorum, çünkü şimdi anlatacağım ürün aslında tüm bu sorunları çözmüş gibi. Razer Adaro Kablosuz Kulaküstü Kulaklık aradığım türde bir ürün oldu. Bluetooth 4.0 aracılığı ile sisteminize bağlayabiliyorsunuz. Ayrıca 20 saate kadar kesintisiz kullanım ve 300 saate kadar da bekleme ömrü ile muadillerine oranlar ön plana çıkan bir görünümü var. Muhtemelen ürünün fiyatı satın almanıza karar verecek ana etken olacaktır. 300-325 USD arası fiyattan satışta bulunuyor.

4

Ayrıca Logitech’in G35 modeli de oyun severlerin tercih ettiği modeller arasında. Yukarıda bahsettiğim programlanabilir ek tuşları sayesinde işlevselliği artırılmış. Bu ürünün tek dez avantajı usb aracılığı ile bağlanabiliyor olması. Bu da Windows tabanlı sistemlerde kullanılabildiği anlamına geliyor. Benim gibi Mac kullanıcılarını destekleyecek bir sürücüsü henüz bulunmuyor. Ancak ürünün üzerine entegre mikrofonu oldukça kaliteli. Karşı tarafa sesinizi kayıpsız aktarıyor.

g35-gaming-headset-images

Kulaklığınızı seçebilmeniz için en güzel yöntem test etmekten geçiyor biraz da. Zira oldukça göreceli bir kavram. Kimileri basın yoğun olmasını tercih eder, kimileri de tizin. Ayrıca yüksek ses ayarında kulaklıktan gelen sesin patlamaması da gerekir. Bir mağazaya gidip, orada özel olarak sunulan demo müzikler ile denerseniz muhtemelen ses kalitesi size en yakın olanı seçebileceksiniz.

Cevap bırakın