Kripto Paraya Yatırım Yapmalı mıyım?

0

Kimilerine göre paranın icadı kadar önemli olan kripto para tüm cazibesiyle yatırımcıları kendine çekiyor. İki sene önce bu işten çok para kazananların hikayeleriyle palazlanan pazar geçtiğimiz sene BitCoin’e rakip farklı kripto paraların devreye girmesine neden oldu. Ancak özellikle yılın ikinci yarısından itibaren keskin bir düşüş yaşandı ve 2018 kripto piyasalarına tedirginlik hakim oldu. Ülkemizde de yerli kripto para olarak lanse edilen ve büyük umutlar bağlanan NeXpara ne yazık ki rafa kaldırıldı. Tablo bu durumdayken kripto paraya yatırım yapılmalı mı?

Kripto Yatırım Nedir?

Öncelikle yatırımın tanımını doğru yapmak gerekiyor. Yatırım, değerlenmesi için bir aracı kullanmaktır. Eğer sadece altın, dolar ya da benzeri bir aracı, ileride değer kazanır düşüncesiyle, belirli miktarlarda satın alıyorsanız aslında spekülatif davranmış oluyorsunuz. Tabii ülkemizde liranın hızlı değer kaybı düşünüldüğünde altın ve dövize dönüşen paranın zaman içinde daha çok kazandırması bu tip bir algı yanılgısına neden oluyor. Ancak gerçek yatırım, zaman ve emek harcanarak üzerinde işlem yapılan aracın işletilmesidir. Aksi halde yaptığınız işlem vadeli yatırım hesabı açmaktan farklı olmayacaktır.

kripto
Kripto para trendlerini önceden kestirmek mümkün değil. Ancak yatırım yaparak yeni oyunun yeni kurallarını belirleyebilirsiniz. Bu zarı atacak mısınız?

Gücü Gençlerden Geliyor

Kripto yatırım ise yukarıdaki klasik tanımdan biraz daha farklı. Ekonomistlerin sessiz devrim olarak nitelendirdiği bu sanal para gelecekte avro veya doların yerini alabilir. Hatta bazı iddialara göre görülebilir gelecekte kripto para tüm ulusların ortak kullandığı “rüya” para birimi olabilir. Böyle bakıldığında oldukça cazip olan kripto paraya yatırım yapmak mantıklı gözüküyor. Zaten yapılan araştırmalar da bu tezi destekler nitelikte. Blockchain Capital isimli bir firmanın yaptığı araştırmaya göre 18 ve 34 yaş arasındaki insanların %30’u 1000 dolar ile borsaya yatırım yapmak yerine kripto paraya yatırmayı tercih ediyor. Bu oran daha tutucu yatırım alışkanlıkları olan 65 yaş üstü için de %15 gibi hiç de fena olmayacak bir rakama geriliyor. ABD’yi kapsayan araştırmaya göre toplam nüfusun %2’si kripto paraya sahip. Özellikle gücünü gençlerden alan sanal parayı destekleyenlerin önemli pozisyonlara gelmesi ve kadrolaşması ile paranın devletlerden çok şirketlerin hegemonyasına girmesi beklenen senaryolardan biri.

Tabii kulağa devrimci gelen bu ifadelerin gerçekleşme akşamdan sabaha olmayacak. Tüm bu veriler ışığında ortalama 3 ile 5 yıl arasında ihtiyacınız olmayacak 1000 dolar gibi bir paranız varsa kripto paraya yatırım yapmak mantıklı. Bu süre içerisinde değişen trendleri takip edip oyunun kurallarına baştan hakim olabilirsiniz. Yatırım yaptığınız takdirde mutlaka konu üzerine haberleri takip etmeniz gerekmekte. Örneğin burada yer alan haberde Google ve Facebook’un sanal paraya karşı duruş sergilediğinden bahsediliyor. Ancak haber ile aynı dönemlerde verilere izinsiz eriştiği haberi ile Facebook 70 milyar dolar zarar etti. İşte bu tarz tabloları okumak doğru karar vermek ve gidişat konusunda sezgilerini güçlendirecektir. Konu üzerine daha güncel haberler için de sizi bu adrese davet ediyoruz.

Kısa Yoldan Kazanç

Ancak hedefiniz kısa sürede milyoner olmaksa kötü haberlerimiz var. Herkes en kestirme yoldan para kazanmak istiyor. Bunun için de kripto para gibi yeni oluşumlar bilgili, bilgisiz herkesin iştahını kabartıyor. Kısa bir süre önce yaşadığımız Çiftlik Bank skandalı gibi her ortamda dolandırılmak mümkün. Sonuçta bir dönem özellikle de başlangıç noktasında Bitcoin gibi sanal para ile para kazanmış olan bir grup kişinin olması normaldir. Ancak bu tip trendlerde seyir yukarıda anlattığımız gibi normaline döner ve para kazanan kişilerin sayısındaki artış belirgin ölçüde düşer.

Özetlemek gerekirse Bitcoin veya Ethereum alıp kısa bir süre sonra zengin olmak artık gerçekçi bir tablo değil. Ancak bu tarz bir para sisteminin ekonominin doğal bir parçası haline geleceğine kesin diyebiliriz. Neticede BitCoin eski cazibesini kaybetse de kağıt üzerinde dolar ve avroya kıyasla hâlâ daha çok kazandırıyor. Olaya Türk lirasının değer kaybı gibi yerel değişkenleri de katarsak ülkemizden de sanal paraya yatırım yapmayı tercih edenlerin sayısında bir artış olacaktır. Bu inişli çıkışlı ve zaman zaman sancılı zaman zaman mucizeli dönemde kısa yoldan köşeyi dönmek için değil de bu yeni ekonomi aracına aşina olmak istiyorsanız sanal para ile haşır neşir olabilirsiniz. Sadece gerçekçi olun ve uçuk hayallerin gözünüzü boyamasına izin vermeyin.

Cevap bırakın