Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürKripto varlık, TL’nin ardından en çok yatırım yapılan varlık sınıfı

  Kripto varlık, TL’nin ardından en çok yatırım yapılan varlık sınıfı

  Binance Research, Binance Blockchain Week 2023 İstanbul’un ardından yayınladığı “Türkiye’nin Kripto Görünümü” başlıklı araştırma raporunda, Türkiye’nin kripto para benimsemesinin yüksek seviyede olduğunu ve nüfusun yüzde 40’ının son üç yılda kripto ile ilişki kurduğunu belirtti.  

  Dijital varlık endüstrisindeki tüm katılımcılara yönelik kurumsal düzeyde analiz, derinlemesine içgörü ve tarafsız bilgi sağlayan bir platformu olan Binance Research, geçtiğimiz hafta İstanbul’da gerçekleştirilen Binance Blockchain Week 2023’ün ardından “Türkiye’nin Kripto Görünümü” başlıklı bir rapor yayınladı. Rapor, Türkiye’nin kripto varlık piyasasının durumunu, Binance Blockchain Week 2023 etkinliğinden çıkarımları ve geleceğe yönelik beklentileri içeriyor.

  Rapora göre, Türkiye kripto varlık benimsemesinde en yüksek seviyeye sahip ülkelerden biri durumunda. Araştırmada, Türkiye nüfusunun 5’te 2’sinin kripto varlık sahibi olduğu belirtilirken, son üç yılda yaklaşık kripto varlık ile bir şekilde ilişki kuranların oranının yüzde 16’dan yüzde 40’a çıktığı belirtiliyor. Raporda ayrıca Chainalysis’in Global Kripto Benimseme Endeksi 2023 araştırmasına göre Türkiye’nin büyük ekonomiler arasında 12. Sırada olduğu vurgulanıyor. Global işlem hacmi kıyaslamasında ise Türkiye ABD, Hindistan ve Birleşik Krallık’ın ardından 4. sırada yer aldığı vurgulanan raporda, kripto varlıkların yüzde 21 ile Türk Lirası ile yatırım araçlarının ardından en çok yatırım yapılan varlık sınıflarından biri olduğu ve değerli metal, hisse senedi ve tahvillere göre çok yüksek bir oranda yatırım tercihi olduğu aktarılıyor.

  Türkiye’de kripto pazarına girenlerin yüzde 27’si son bir yılda giriş yaptı

  Son bir yılda Türk yatırımcıların kripto pazarına, iki yıl önce ağırlıklı olarak girmeye başladığı belirtilen araştırma raporunda, ankete katılanların yüzde 27’sinin ise son bir yıl içerisinde kripto pazarına giriş yaptığı belirlendi. Türk kripto yatırımcılarının yüzde 71 gibi çok büyük bir kısmı hesaplarını günde birden daha fazla kontrol ettiği ve portfolyolarındaki gelişmelere yönelik büyük ilgilerinin olduğu belirtilen raporda ayrıca, günde en az bir kez kripto alışverişi yapma oranı yüzde 46 ile dikkate değer olduğu vurgulandı.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN