Kripto uzmanı: DNS ve alan adı sağlayıcılar ‘yoklandı’

0

DDos-saldirisi

ABD’nin en büyük DNS hizmet sağlayıcısı Dyn’ın geçtiğimiz hafta maruz kaldığı DDoS saldırıları hakkında bir kriptocu dikkat çekici bilgiler verdi.

DDoS saldırıları Twitter, Reddit, AirBnB ve Github dahil internetin en çok ziyaret edilen web sayfaları ve uygulamalarını geçici olarak devre dışı bıraktı.

İnternetin çekirdek altyapısını hedef alan saldırılar, siber güvenlik uzmanı ve kriptocu Bruce Schneier tarafından mercek altına yatırıldı. Tor Projesi ve  Electronic Frontier Foundation (EFF) yönetim kurulu üyesi olan Schneier, saldırıların bir ay öncesinde DNS ve alan adı sağlayıcılarının hiç olmadığı kadar ‘yoklandığını’ söyledi. Schneier, firmaların ve kritik internet sağlayıcısı firmaların güvenlik altyapılarının ciddi şekilde ‘sınandığını’ ifade etti.

Saldırılar, 21 Ekim sabahı Dyn’in DNS altyapısında DDoS saldırılarını ortaya çıkarmasının ardından başladı. O saatlerde düzenlenen saldırılar ağırlıklı olarak ABD’nin Doğu Yakası’ndaki internet kullanıcılarını etkiledi.

Dyn yöneticisi Scott Hilton saldırıların başlamasının ardından yaptığı açıklamada, “Dyn’in  ABD’nin Doğu Yakası’ndaki DNS altyapısına yönelik küresel DDoS saldırısı düzenlendiğini, bu bölgedeki sunuculara bağlı veri trafiğinin yavaşlayabileceği ve aralıklı olarak kesilebileceğini” belirtti.

Dyn, yerel saatle 13.20’de hizmetlerin normale döndüğünü belirtse de, bir diğer saldırı 16.06’da giderilebildi. Saatler 17.53’ü gösterdiğinde, Dyn halen altyapısını hedefleyen saldırıları durdurmakla meşguldü.

DDoS saldırıları internet kullanıcılarının yanı sıra hafta sonunda konsol oyunu oynamak isteyenleri de fazlasıyla mağdur etmişti.

Cevap bırakın