Kripto para şirketleri için alan adına yasak mı geliyor?

0

Kripto para şirketlerinin alacağı alan adlarına (domain’lere) yeni düzenleme geliyor.

Alan adı ve domain uzantılarını kaydeden fTLD Kayıt Hizmetleri Şirketi kripto para şirketlerinin banka ve sigorta alan adı ve uzantısı alamayacağını ve uygunluk politikalarında değişikliğe gidildiğini açıkladı.
fTLD Kayıt Hizmetleri Şirketinin geçtiğimiz ayın sonlarında teklif ettiği uygunluk politikalarında değişiklik önerisi uluslararası bankalar, sigorta şirketleri ve finansal hizmetler ticaret birlikleri koalisyonu tarafından tescil edildi. Değişikliği kamuoyuna duyuran şirket, önceki politikaların 24 Ağustosa kadar geçerli olduğunu açıkladı.
Bütün firmaların en üst düzey alan adlarını kaydetme hakkı olsa da bazı kayıtlara kısıtlamalar getiriliyor. Alan adı kayıt şirketi olan fTLD Kayıt Hizmetleri Şirketine de yıllık maliyeti 1000 $ kadar çıkabilen kısıtlayıcı politikalar uygulanıyor.

Şirketin banka alan adı yada kalifiye şirket alan adı alabilmesi için tescil edildiği devletin sınırları içinde devlet tarafından adına düzenlenmiş bireysel bankacılık yada tasarruf birliği yetki belgesine sahip olması veya şirketin uluslar arası banka yada ana şirket olması gerekmektedir. Her ne kadar uygunluk politikalarında değişikliğe gidilse de tescil için istisnalar bulunmaktadır. Şirketler bu tür alan adı almak için finansal servis sağlayıcılarına başvurabilmektedirler.

2015 yılında banka alan adlarının kullanılmaya başlamasının ardından endüstri hızla değişti. O dönemlerde fTLD servis sağlayıcıları şirketi bu alan adlarını bankalara yönelik teknoloji hizmetleri olarak görüyordu. Fakat banka alan adı ve uzantıyı sicil ve otorite olarak kullanmak isteyen kripto para şirketlerinin başvurularda büyük bir artış yaşandı.

Cevap bırakın