Kripto para odaklı kimlik avı saldırıları bir yılda %40 arttı

0

Kaspersky’nin kimlik avı önleme sistemleri, 2022’de bir önceki yıla göre %40 artışla 5 milyon kripto para bağlantılı kimlik avı saldırısını önledi. Bununla birlikte bankacılık ve mobil finansal araçlara yönelik kötü amaçlı yazılımlar gibi geleneksel finansal tespitlerde azalma yaşandı. 

Kaspersky tarafından hazırlanan yeni rapora göre, finansal tehdit ortamında 2022 yılında önemli değişiklikler yaşandı. Bankacılık işlemlerinin yapıldığı bilgisayarlar ve mobil kötü amaçlı yazılımlar gibi geleneksel finansal tehditleri kullanan saldırıların yaygınlığı azalırken, siber suçlular dikkatlerini kripto endüstrisi de dahil olmak üzere yeni alanlara kaydırdı.

Geçtiğimiz yıl kripto para kimlik avı önemli ölçüde arttı ve 2021’deki 3 milyon 596 bin 437‘ye kıyasla 2022’de 5 milyon 40 bin 520 kripto kimlik avı tespitiyle bir önceki yıla göre %40 büyüme göstererek, ayrı bir kategori olarak ölçüme dahil edildi. Kripto odaklı kimlik avındaki bu artış, geçen yıl kripto piyasasında meydana gelen tahribatla kısmen açıklanabilecek bir durum. Trendin devam edip etmeyeceği ise halen belirsiz ve bu durum kullanıcıların kripto para birimine duyduğu güvene bağlı. Açıklanan veriler, kullanıcıların bu yılın başlarında Kaspersky tarafından yapılan kripto para tehditleriyle ilgili deneyime dair araştırmasıyla da ilişkili.  Ankete katılan her yedi kişiden biri kripto para kimlik avından etkilendiğini söylüyor.

Kaspersky, yeni bir aktif dolandırıcılık biçimini keşfetti

Çoğu kripto dolandırıcılığı, hediye önerileri veya sahte cüzdan kimlik avı sayfaları gibi geleneksel hilelerle yapılsa da, Kaspersky tarafından keşfedilen yeni bir aktif dolandırıcılık biçimi, dolandırıcıların başarıya ulaşmak için sürekli olarak yeni teknikler geliştirdiğini gösteriyor. Bu yöntemde kullanıcıya posta yoluyla İngilizce bir PDF dosyası gönderiliyor ve sözde uzun zaman önce bir kripto para bulut madenciliği platformuna kaydolduğu, hesabı aktif olmadığı için acilen yüklü miktarda kripto para çekmesi gerektiği belirtiliyor. Dosya sahte madencilik platformuna bir bağlantı içeriyor. Söz konusu kripto varlığı çekmek için kullanıcının kart veya hesap numarası da dahil olmak üzere kişisel bilgilerinin yer aldığı bir formu doldurması, kripto cüzdanı aracılığıyla veya doğrudan belirtilen cüzdan adresine komisyon ödemesi isteniyor.

Cevap bırakın