Kripto Para Nasıl Saklanır?

Kripto Para Nedir?

      Günümüzde kripto para oldukça popüler. Kripto para temelde bir elektronik paradır. Kripto paraya bir nevi sanal para, dijital döviz, alternatif döviz veya sanal döviz de denilebilir. Kripto para aynı zamanda bir  dijital ağ parasıdır ki özellikle internetteki bilgisayar ağları üzerinde sayısal olarak saklanır, havale edilebilir ve kullanılır.  Kripto parada işlemleri güvenceye almak için kriptografi yani şifreleme kullanılır. Bu haftaki ” Kripto Para Nasıl Saklanır? ” başlıklı yazımda,  kripto paraların nasıl saklandığı hakkında bilgi vereceğim.

Kripto Para Nasıl Saklanır?

      Kripto paraları saklamanın iki farklı yöntemi vardır.  Sıcak ve Soğuk cüzdan olarak tabir edilen yöntemler ile dijital para farklı ortamlarda saklanabilir.

Sıcak Cüzdan

      Online olarak çalışan kripto para cüzdanlarına sıcak cüzdan denir. Bu cüzdanı genellikle kripto borsası ve kripto alışveriş sistemleri kullanır. Çevrimiçi veya bulut tabanlı kripto cüzdanları olarak ifade edilen sıcak cüzdanlara aynı zamanda web cüzdanı da denilir. Sıcak cüzdanlarda kriptolu özel anahtarlar kişinin online ortamlara direk bağlı olan cep telefonunda, bilgisayarında veya diğer mobil cihazlarındaki uygulamalarda tutulur. Sıcak cüzdan servisleri internete bağlı servisler üzerinde kolayca erişilebilirlik açısından avantajlar sunar.

      Sıcak cüzdan servislerinde saklanan kripto paralara, ilgili servislere bağlanma şifresi unutulmadığı taktirde internet olan her yerden erişim sağlanabilir. Sıcak cüzdan servislerinde tutulan kripto özel anahtarları, hizmet alınan firmaların bulutta bulunan sunucularında tutulur.  Sıcak cüzdanlar; masaüstü cüzdanlar, mobil cüzdanlar ve online yani web cüzdanlarını kapsar.

Soğuk Cüzdan

      Genel olarak çevrimdışı cüzdanlara soğuk cüzdan adı verilir. Güvenlik açısından avantajlar sunan soğuk cüzdanlar ile işlem yapmak zaman alabilir. Sıcak cüzdanlardan farklı olarak internet ile direk bağlantısı olmayan soğuk cüzdanların hacklenmesi de mümkün değildir.

      Soğuk cüzdanlar; kağıt cüzdan ve donanımsal cüzdan olmak üzere ikiye ayırılır. Soğuk cüzdanlarda bulunan bakiye kripto paralara ancak hesap anahtarını bilen kişiler erişebilir. Soğuk cüzdanda hesap sahibinin kendisine özel olarak verilen özel anahtar numarasını kimseyle paylaşmaması oldukça önemlidir. Özel anahtar olmadan bir başkasının hesaba erişemeyeceği göz önünde bulundurulduğunda, soğuk cüzdanlardan kripto paranın çalınması neredeyse imkansızdır.

      Soğuk cüzdanların offline bir hesap olmasından dolayı, sürekli kripto para ile alışveriş yapan kişiler için kullanışlı değildir. Bunun dışında, yüklü miktarda kripto parası bulunan ve firmalara güvenmek istemeyen  kişiler soğuk cüzdanı tercih etmektedir.

      Bitcoin ve Blokchain hakkındaki yazımı da bu linkten okuyabilirsiniz.

      Twitter takip için @salihertugrul   YouTube 

Cevap bırakın