Koşucuların hayatlarını kolaylaştıracak teknolojiler

Koşucuların hayatlarını kolaylaştıracak teknolojiler

0

Dijital çağla değişen tüketim alışkanlıklarımız çoğumuzu hareketsiz bir yaşama mahkum etti. İnternetin hayatımıza girişi ile önce bilgisayar başına hapsolan tüketici mobil internetin ve akıllı telefonların yaygınlaşması ile artık her an her yerde internete bağlı. Bu durum işimiz ve günlük hayatımız için büyük kolaylıklar demek olsa da her işimizi oturduğumuz yerden yapıyor olmamızın bazı bedellerini de ödemek durumunda kalıyoruz. Ödemeleri için banka şubesine gitmeyen, yemeğini uygulamadan evine söyleyen, taksiyi bir tıkla çağıran, giyimden gıdaya tüm alışverişini mobilden yapan özellikle beyaz yakalı çalışanların bazıları son dönemde bu gidişatın iyi olmadığını, yolun sonunun obezite, omurga rahatsızları gibi önemli problemler olduğunu idrak etmiş durumda. Bu kesimin hayatında son dönemde yaygınlaşan en önemli trend ise koşu. Tabii koşan hayatının her anına teknolojiyi dahil eden beyaz yakalı olunca koşu işi de farklı boyutta oluyor. Daha verimli ve konforlu bir koşu deneyimi için giyilebilir teknolojilerden çok çeşitli akıllı aksesuarlara kadar farklı koşu gereçleri son dönemde koşuyu hayatına dahil eden beyaz yakalılar tarafından yoğun ilgi görüyor. Ben de bu haftaki yazımda birçoğu Türkiye’de olmasa da farklı siteler üzerinden erişimi mümkün olan ve piyasada herkesin kullandığı teknolojik koşu gereçlerine alternatif olan ürünleri bir araya getirdim.

Flipbelt
Koşarken en büyük dertlerden biri kredi kartı, telefon, anahtar gibi yanınızda taşımak istediğiniz gereçleri nereye koyacağınız oluyor. Vücuda yapışan son derece hafif koşu çantaları bu bağlamda iş görse de bele takılan bir kemer çok daha konforlu olabilir. Flipbelt tam da böyle bir ürün. Yapmanız gereken kemeri belinize takmak ve içine istediğiniz gereçleri koymak. Böylece koşu esnasında ihtiyaç duyacağınız şeyler yanınızda olacak.
Shapeheart Armband
Koşu konusunda ciddi olan ve sürdürülebilir bir şekilde koşup bu işten verim almak isteyenler için vücut ölçümleri çok önemli. Shapeheart Armband ise koşu sporundan verim almak isteyen her koşucunun sahip olması gereken bir gereç. Kol bandı olarak tasarlanan ürünün özelliği aynı zamanda kalp ritmini de ölçüyor olması. Kol bandina yerleştirilmiş optik kalp ritim sensörü kalp ritim verisini Nike+, Strava veya Runkeeper gibi seçtiğiniz bir uygulamaya gönderiyor. Eğer Apple ya da muadili bir saatiniz yoksa koşarken cep telefonunuzu yanınızda taşımınız kaçınılmaz. Kol bantları genelde pek sevilmese bence son derece faydalı olabiliyor. Shapeheart Armband bu bağlamda telefonunuzu yanınızda taşıyabiliyor, aramalara da kolayca yanıt verebiliyorsunuz.
Lumo Run Sensor
Lumo Run Sensor performans ve hızını artırmak isteyenler için en iyi cihazlardan biri. Yediden fazla sensörü olan cihazda hız ölçer ve titreşim sensörü var. Yapmanız gereken sadece 25 gram olan cihazı şortunuzun arka kısmını takmak. Lumo koşu için gerekli tüm temel verileri ölçüyor. Dakikadaki adım sayınızı, sıçramaları ve her adımda uyguladığınız frenlemeleri ölçümlüyor. Ve daha sonra incelemeniz içi Lumo uygulamasına gönderiyor. Buna göre de performansınıza bağlı olarak koşu öncesi ve sonrası size uygun egzersizler öneriyor.
Jaybird X3
Jaybird X3 koşucular arasında son derece popüler olan X2’nin devamı. Bluetooth’lu bu yeni model kulaklık eski versiyonlarına göre çok daha iyi bir performansa sahip olsa da fiyatı son derece makul. Boyut olarak da küçük olan cihaz ter ve diğer sıvıları geçirmez bir şekilde tasarlanmış. Ses kalitesi de şaşırtıcı şekilde çok iyi. Cihazın batarya ömrü de fena değil, bir maraton boyunca size yetecektir. Öte yandan cihazın Mysound uygulaması ses kontrolünü kolaylaştırıyor olması açısından önemli. Jaybird X3’ü koşucular için özel kılan en önemli özelliği ise farklı boyut alternatifleri ile kulağınıza tam oturması. Bu sayede kulaklık çok konforlu bir deneyim vadediyor.
Altra Torin IQ
Tekniğinizi geliştirmek ve sakatlık riskini azaltmak üzere tasarlanan bu akıllı ayakkabıların yapamadığı tek şey sizin yerinize koşmak. Ayakkabının basınç sensörleri koşu esnasında hareketi algılıyor ve ilgili veriyi Altra IQ uygulamasına kaydediyor. Bu şekilde sizin gelişiminiz için size gerekli yönlendirmeleri yapıyor.
LifeBeam Vi
Lifebeam Vi özel olarak tasarlanmış kulaklık içinde yer alan bir yapay zeka koşu antrenörü. Bu harika yapay zeka teknolojisi sizin koşu programınıza uyum sağlıyor ve size kişiselleştirilmiş tavsiyeler sunuyor. Bio sensörlü kulaklık mesafe, hız ve kalp ritminizi izler. Bu sayede sizin koşu alışkanlıklarınızı öğrenir ve yeni bir hedef belirlediğinizde bunu gerçekleştirmeniz için size yardım eder. Gerektiğinde yavaşlamanızı, bazı günlerde mola vermenizi veya daha ağır antrenman yapmanızı size tavsiye eder. Vi aynı zamanda isminizi, bulunduğunuz yeri ve oradaki hava durumunu öğrenip size göre farklı öneriler de getirebiliyor.
Stryd Sensor
Bisikletçilerin performans ölçümü olarak uzun yıllardır “güç” kullanılıyor ancak ilginç olan şu ki bu ölçüt yavaş yavaş koşu dünyasında da yer bulmaya başlıyor. Pek çoğumuz için koşu performansı hız ve mesafe istatistiklerinden ibaret olsa da bu küçük cihazın üreticileri bakmamız gereken tek bir ölçüt olduğunu düşünüyor. O da bisikletçilerin çok yakından tanıdığı bir ölçü birimi olan Watt. Stryd’i ayakkabınıza bağladığınızda Lumo Run’a benzer şekilde tüm ölçümlerinizi yapıyor. Cihazda bunun haricinde özellikler de mevcut. Cihaz güç, ritim, tempo, mesafe gibi ölçümleri de yapıyor ve bunlar tek bir ölçü birimi olan watt’a çeviriyor. Watt kullanmanızın avantajı güç çıktınızın tek bir değer karşılığı olması. Bu cihaz ile yapmanız gereken tutarlı bir güç çıktısına odaklanmak. Pek çok akıllı telefon ve Apple Watch ile de uyumlu olan cihaz birden fazla sporu birlikte yapan ve tek bir ölçü birimi kullanmak isteyenler için uygun olabilir.
Wahoo TICKR Fit
Kolun ön kısmını takılan TICKR Fit optik kalp ritim teknolojisini kullanarak kalp ritmini ve kalori yakımını ölçer. Cihazın iddiası akıllı saatlere göre daha doğru bir veri sunması. Android ve iOS cihazlarla uyumlu olan TICKR Fit’i GPS koşu saat ve bisiklet bilgisayarı ile de kullanmak mümkün. Cihazın sunduğu verileri Strava ve Runkeeper uygulamaları aracılığı ile incelemeniz mümkün.

Görsel kaynak: gizmodo.com.au

Cevap bırakın