Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelKlasik Siri’ye veda! Yapay zekalı asistan ortaya çıktı

  Klasik Siri’ye veda! Yapay zekalı asistan ortaya çıktı

  Apple, yapay zeka yarışında geride kalmak istemiyor. Bir süredir Google ve OpenAI ile görüştüğü belirtilen şirketin, Siri için kapsamlı güncelleme üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Üretken yapay zeka destekli Siri’nin WWDC 2024‘te tanıtılacağı bildirildi.

  ABD’li kaynaklara göre Apple, sanal asistanı Siri’yi üretken yapay zekayla güçlendirilmiş bir versiyonla elden geçirmeyi planlıyor. Apple yöneticilerinin, ChatGPT destekli bir konuşma modelini test ettiği ifade edildi. Bu testler sonrasında ise Siri’nin modası geçmiş cevaplarından tatmin olmadılar.

  Apple, 10 milyar dolarlık Apple Car gibi projeleri iptal ederek yatırımlarını yapay zekaya ayırdı. On yıldan uzun süre sonra yeniden yapılanmaya giden şirket, ürünlerini üretken yapay zekayla birleştirmek istiyor. Apple Car projesindeki pek çok mühendisin, Siri’de çalışmak üzere yeniden görevlendirildiği aktarıldı.

  Apple yöneticileri, yapay zeka asistanların yeterince gelişmeleri halinde iOS gibi işletim sistemlerinin yerini alabileceğinden de çekiniyor. Mevcut yapay zeka özellikleri hala sınırlı olsa da, teknoloji ilerledikçe bu durum iOS’un başını ağrıtabilir.

  Apple; ChatGPT ve Midjourney gibi modellerle rekabet etmeyi hedeflemiyor. Bu kapsamda Gemini ve hatta ChatGPT’yi kendi sistemlerine entegre etmeyi planlıyor. Çok daha gelişmiş Siri’nin, 10 Haziran’da yapılacak WWDC 2024’te tanıtılması bekleniyor.

  Şirketin ayrıca Mesajlar’a metin özetleme desteği ekleyeceği söyleniyor. Tüm bu özelliklerin bulut sunucular yerine cihazda yapılması için iPhone bellek kapasitesinin genişletileceği de bildirildi.

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN