Kış fotoğrafçılığının püf noktaları

0

Zorlu kış şartlarında düzenli, sürekli ve keyif alarak ekipmanlarınızla fotoğraf çekiyorsanız kış fotoğrafçılığının tanımına uygun bir fotoğrafçı olduğunuz söylenebilir. Hatta bu konuda kimsenin pek düşünmediği bir ayrıntıya da dikkatinizi çekmek istiyorum. Zorlu kış şartlarında fotoğraf çekmeyi göze alıyorsanız motive olmak için çektiğiniz fotoğraf karelerini sizden başka kimse çekemeyeceğini düşünün. Çünkü karda, çamurda ve soğukta dışarı çıkmak çoğu zaman cesaret ister. İşte bu cesaretiniz varsa sadece sizin çekeceğiniz harika fotoğraf karelerine hazır olun.

Fotoğraf makinenizi soğuktan, yağmurdan veya buğudan korumak üstelik bunu yanınızdaki ekipmanları da kullanarak yapabilmek çok zorlu bir süreçtir. Bu süreçte gerekli çekim şartlarını sağlamak ve ağır şartlarda nelere dikkat etmeniz gerektiğini aşağıda maddeler halinde anlatmaya çalışacağım.

Sıkı Giyinin, Ayaklarınızı ve Başınızı İyi Koruyun

Kış şartlarında fotoğraf çekmeden önce üşümeyeceğiniz ve vücudunuzu sıcak tutacak kıyafetler giymelisiniz. Uzun süreler dışarıda kalmanızın gerekeceğini ve giyim olarak buna hazırlıklı olmanız gerektiğini unutmayın. Öncelikle baş bölgenizi korumaya alarak kulaklarınızı da kapatacak bir kalın bere takmanız gerekebilir.  Su geçirmez ayakkabı veya bot kullanarak kalın ve kışlık çoraplar kullanmaya bakın. Çorabınızın bir yedeği ıslanmaya karşı çantanızda olsun. Üzerinizde suya dayanıklı bir kaban veya su geçirmeyen bir yağmurluk olması suyun içinize geçip rahatsızlık vermesini engeller. Bir de fotoğrafçılar için özel olarak üretilen çok cepli yelekleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Çantanızda pille çalışan veya içinde kimyasal sıvı olan ısıtıcı bulunmasında da yarar vardır. Çok soğuk havalarda gerekebilir.

Fotoğraf Makinenizi ve Lenslerinizi İyi Koruyacak Bir Çanta Edinin

Karda, yağmurda çamurda çekim yaparken cihazları korumak oldukça zordur. Hem ıslanmasını, hem donmasını hem de çamurlanmasını önlemek için çanta seçiminize özen göstererek bu şartlara uyum sağlayacak dayanıklı çantalar seçin. Eğer ıslak bir ortamda yağış altında çekim yapıyorsanız da ya fotoğraf makinenizi bir naylonun içine sarmalayıp kullanın ya da yanınızda bir şemsiye bulundurun.  Hele bir de lensinizin camı ıslanır veya kar taneleri kapatırsa kesinlikle üfleyerek temizlemeye çalışmayın. Çünkü sıcak nefesiniz cam üzerinde donmaya sebep olabileceği için bir müddet lensinizi kullanamayabilirsiniz.

Yanınızda Mutlaka Tripod Bulunsun

Doğa şartları zaten ağırken bir de fotoğraf çekerken elinizin titremesi korkusuyla uğraşmayın ve yanınızda mutlaka tripod bulundurun. Çünkü elinizin en ufak bir titremesinde veya nefes alırken bile fotoğraf bulanıklaşacak ve keskinliğini yitirecektir. Fotoğraflarda daha iyi sonuç alabilmek için tripod kullanmaya özen gösterin.

Parmak Dışarıda Eldiven

Eldiven kullanıyorsanız bu eldivenin parmaklarınızı açıkta bırakacak türde olmasını tercih edin. Çünkü parmakları da kapatan bir eldiven ile hem deklanşöre basmak hem de makineyi tutmak zor olabilir.

Güneş Gözlüğü Taşıyın

Güneşin göze en parlak geldiği yerlerden bir tanesi de karlı havalarda güneşin yaptığı yansımalardır ve ciddi şekilde gözünüzü alır.  Yanınızda bulunan güneş gözlüğü karlı günlerdeki parlak yansımaları engelleyecektir.

Yedek Pil ve Şarj Cihazı Hep Yanınızda Olsun

Soğuk alanlarda şarj edilen pillerin ömrü biraz daha kısa olabilir. O yüzden dışarı çıkarken mutlaka bir setten fazla yedek pil ile şarj cihazınız yanınızda olsun. Isınmak için uğrayacağınız bir kafe veya benzincide elektrik prizi bulabilirsiniz.

Ani Sıcaklık Değişimlerine Dikkat

Özellikle ağır kış şartlarında içeriden dışarıya çıktığınızda büyük ısı farkı  fotoğraf makinenizin lensinin ve vizörünün camlarının buğu yapmasına sebep olabilir. O yüzden makinenizi anlık ısı değişikliklerinden koruyarak ortam değişikliğini yavaş yavaş yapmanızı öneririz. Mesela sıcak ortamdan dışarı çıkarken makinenizin elde değil de korunaklı bir çanta içinde olması buğulanmayı azaltacaktır.

Cevap bırakın