Kirli suyu tespit eden telefon kılıfı ile tanışın

0

Ekran Resmi 2016-03-31 22.56.57Akıllı telefonlar için üretilen kılıfların fonksiyonları aşağı yukarı bellidir. Darbelere karşı ekstra koruma faktörü sunup, belki stant vazifesi sağlarlar, kredi kartı için küçük gözleri vardır ya da diğer şeyler… Ancak hayal gücü uçsuz bucaksız noktalara ulaştığında, aslında bir telefon kılıfından bile mucizeler meydana getirilebilir. İşte detaylar…

Danimarka’daki Kopenhag Üniversitesi’nden 24 yaşındaki bilim adamı Bhaskar Mitra, haznesine sıvı konulduğunda içeriğindeki bakterileri tespit eden bir telefon kılıfı geliştirdi. Açıklamasında ‘delice şeyler yapmayı seviyorum’ diyen bilim adamının amacı fakir ülkelerde kirli su veya sıvı gıdalar sonucu yaşanan sağlık sorunlarının önüne geçmek.

‘Gerçek bir hayat kurtarıcı’ şeklinde atfedilen aksesuarın geliştirme çalışmalarının 1 yıldır devam ettiği belirtiliyor ve şu anda da final versiyonunun hazır olmadığı, bir prototip üzerinde çalışmaların sürdüğü kaydediliyor.

Özellikle Hindistan gibi ülkelerde ilgi göreceği kaydediliyor. Bilim dünyası ile teknoloji dünyası arasında zaman zaman meydana gelen ilginç füzyonlara tanıklık ediliyor.

Özellikle ABD’deki MIT gibi teknik eğitim kurumlarının teknoloji alanına yönelik geliştirme çalışmaları dikkatle izleniyor. Danimarka Üniversitesi’nin adını dünya genelinde gündeme taşıyan gelişmenin benzerlerinin Türkiye’deki teknik okullarda da görülmesi bu noktada değerli bir beklenti. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Cevap bırakın